libelka
03.09.09,21:16
Ahoj. Na dvore máme starú jabloň a neviem čo je to za odroda. Jabloň má asi 40 rokov a výšku zhruba 6 m. Jablká sú zelené, pomerne veľké a kyslej chuti. Po dlhšom skladovani zmastnejú. Momentálne majú nejakú chorobu. Ak by niekto vedel poradiť vyfotím a pošlem. Ďakujem.
arizona
04.09.09,04:46
Myslím, že keby si pridal aj fotky, skôr by sa našiel niekto, kto by Ti vedel poradiť ;)
wabi
06.09.09,05:31
Ak to myslíš vážne, tak prilož foto a to radšej viac aj stromu a j ovocia.:)
libelka
08.09.09,09:46
To sú fotky jablone. Ako som spomenula je chorá. Rada by som je vyliečila. A tiež ju manžel dosť očesal. Musel lebo zavadzala nám pri prerábaní domu. Bola aj štiepená Jakubkami. Či tak nejak sa to nazýva. Manžel ju chce zrezať,ale nechcem mu to dovoliť. Nik v okolí nemá takú jabloň. Je krásna aj keď jablká z nej nekonzumujeme lebo sú strašne kyslé a tvrdé. Ale výborné sú z nich kompóty a koláče. Tak poprosím o radu, čo je to za jabloň a tiež čo mám urobiť aby bola zdravá. Ďakujem pekne.
chogyím
08.09.09,12:02
To sú fotky jablone. Ako som spomenula je chorá. Rada by som je vyliečila. A tiež ju manžel dosť očesal. Musel lebo zavadzala nám pri prerábaní domu. Bola aj štiepená Jakubkami. Či tak nejak sa to nazýva. Manžel ju chce zrezať,ale nechcem mu to dovoliť. Nik v okolí nemá takú jabloň. Je krásna aj keď jablká z nej nekonzumujeme lebo sú strašne kyslé a tvrdé. Ale výborné sú z nich kompóty a koláče. Tak poprosím o radu, čo je to za jabloň a tiež čo mám urobiť aby bola zdravá. Ďakujem pekne.


Meno si nespomínam - mali sme - až 3/4 plodov sa pokazilo.

Vhodná pre diabetikov (?Ontário ?? ).
chogyím
08.09.09,12:05
To sú fotky jablone. Ako som spomenula je chorá. Rada by som je vyliečila. A tiež ju manžel dosť očesal. Musel lebo zavadzala nám pri prerábaní domu. Bola aj štiepená Jakubkami. Či tak nejak sa to nazýva. Manžel ju chce zrezať,ale nechcem mu to dovoliť. Nik v okolí nemá takú jabloň. Je krásna aj keď jablká z nej nekonzumujeme lebo sú strašne kyslé a tvrdé. Ale výborné sú z nich kompóty a koláče. Tak poprosím o radu, čo je to za jabloň a tiež čo mám urobiť aby bola zdravá. Ďakujem pekne.

Áno na koláče výborné.

Skús slnko presvetliť/zmladiť, až potom postrek proti hubám.
libelka
08.09.09,15:51
Ano pozerala som na tie jablká a došla som k tomu, že sú to možno Ontario, Mutsu alebo Orion. Ak mi niekto ešte niečo poradí budem vďačná.
Silwerman
08.09.09,18:53
Keď som bol chlapec,moja starká v B.Štiavnici ju mala tiež v záhrade a volala ju štrúdlovka, lebo naozaj sa to nedalo jesť ináč iba v koláči. Mali ju tam v záhradách bežne, ale aká to je odroda, to naozaj neviem. Táchoroba na jablkách mi pripadá ako pehovitosť a škvrnitosť, čo sú hubové choroby, skús postrek proti hubám, ale hlavne prihnojiť vápenatým hnojivom, prípadne posypať okolo stromu trochu vápnom, alebo na zimu natrieť kmeň vápnom. Má to aj ochranný účinok proti škodcom a pomáha stromu dobre prezimovať, lebo biele vápno odráža slnečné lúče
a neprehreje sa drevo v zime.
libelka
09.09.09,18:52
už mám tie foto jablone
wabi
12.09.09,21:51
Žiaľ podľa týchto plodov vám neviem definovať odrodu. Ontário to však s istotou nie je. Ontário by malo mať plody pravidelné a pritom zhora nadol sploštené a tiež s červeným líčkom.
Choroba na jabloni je hubového pôvodu a nazýva sa chrastavitosť. Tým netvrdím, že nemajú aj iné ochorenie. Chcelo by to postriekať...
V ktorej oblasti - Meste máte zahradu?
legolas
13.09.09,11:17
To sú fotky jablone. Ako som spomenula je chorá. Rada by som je vyliečila. A tiež ju manžel dosť očesal. Musel lebo zavadzala nám pri prerábaní domu. Bola aj štiepená Jakubkami. Či tak nejak sa to nazýva. Manžel ju chce zrezať,ale nechcem mu to dovoliť. Nik v okolí nemá takú jabloň. Je krásna aj keď jablká z nej nekonzumujeme lebo sú strašne kyslé a tvrdé. Ale výborné sú z nich kompóty a koláče. Tak poprosím o radu, čo je to za jabloň a tiež čo mám urobiť aby bola zdravá. Ďakujem pekne.

...je to zimná odroda "Citronka"teraz sa už nevyskytuje. Váš manžel ju vážne poškodil najmä na tom poslednom obrázku. Tak sa stromy neošetrujú. Jablká sú dobré na konzum na jar, veľmi dlho vydžia. Je napadnutá hrdzou a jablka chrastavitosťou. Teraz už neurobite nič, ale ak ju chcete zachrániť tak na budúci rok január, február, preriediť korunu, tie kypte pekne pri kmeni orezať, zatrieť stromovým balzamom alebo latexom a urobiť postrek proti hrdzi a chrastavitosti.
wabi
14.09.09,07:28
Jabloň má v sebe silu, má dobré korene a určite pri primeranej opatere nás môže ešte všetkých prežiť. Pekne zmladila a nové letorsty treba preriediť postačí ak ponecháte tak v priemere každý desiaty. Ostatné treba odstrihnúť úplne hlavne neurobte chybu že ostiháte úpne všetky na 3 - 5 púčikov, to by ste len podporili ďalšie zahustenie. Určite ak vám to bude strihať ktokoľvek akýkoľvek "odborník" nedovolte aby skrátil všetko. Niekoľko bujne rastúcich vetvičiek na spávnych miestach nechajte neskrátených bude na nich úroda a zároveň po preriedení nebude taký tlak hubových chorôb. Postrekovať ale treba...
libelka
22.09.09,19:29
Ďakujem za rady. Súhlasite s tým, že je to tzv. citronka???
wabi
22.09.09,20:22
Ďakujem za rady. Súhlasite s tým, že je to tzv. citronka???
Na slovensku je niekoľko tisíc odrôd jabloní ak počítame aj neznáme a krajové plus nejaký ten semenáč pri ceste. Mohla by to však byť "citronka" alebo Antonovka alebo niečo iné a je to tak dôležité?! Hlavne že vám chutí!:)