milagros208
04.09.09,06:52
Ahojte. Potrebujem vymyslieť spôsob ako dostať náklady jednej firmy do druhej. Ide o to. Majitelia firmy A, v ktorej pracujem sú zároveň zamestnancami a taktiež majiteľmi ďalšej firmy B. Firma A znáša veľa nákladov firmy B. Napr. firma A má autá na leasing, ktoré využíva firma B. Náklady na PHM, poistky, leasingové splátky znáša firma A. Taktiež firma A platí mzdy zamestnancom, teda aj spoločníkom firmy B mzdy, aj keď väčšinu svojho času venuje firme B. Firma A vlastne financuje firmu B a je zaťažená nákladmi firmy B. Akým spôsobom môžme tieto náklady spojené s používaním áut a prácami našimi zamestnancami dostať do firmy B? Určite by mala existovať nejaká zmluva medzi oboma firmami o vzájomnej spolupráci. Čo by mala obsahovať? Akým spôsobom fakturovať PHM a náklady spojené s autami, keď autá má firma A na leasing?
Teraz sa mi stal aj takýto prípad : Spoločníci firmy B boli na služobnej ceste, na výstave v Nitre. Cestovné náhrady si dali preplatiť ako zamestnanci firmy A. Ako môžem toto preúčtovať?
Viem, trošku zložito napísané, ale dúfam, že sa bude dať pochopiť o čo mi ide. Ak som náhodou mimo témy, ospravedlňujem sa. Nevedela som kam inam to zaradiť. VĎaka.
jajko50
04.09.09,06:51
Máš niekoľko legalnych možností ako náklady faktúrovať firmou A na firmu B. Ponadstavovať treba vzájomné vzťahy zmluvami ako napr o poskytnutí / zapožičaní zamestnancov/, alebo pomeniť a zrealniť pracovnoprávne vzťahy. Náklady na prevádzku vozidiel tiež je možné realne podeliť a vyfaktúrovať. Je to celá spleť riešení, takže pozorne porozmýšlať a zrealniť. Prajem na to pevné nervy.
liba2
04.09.09,07:16
Ahojte. Potrebujem vymyslieť spôsob ako dostať náklady jednej firmy do druhej. Ide o to. Majitelia firmy A, v ktorej pracujem sú zároveň zamestnancami a taktiež majiteľmi ďalšej firmy B. Firma A znáša veľa nákladov firmy B.
Napr. firma A má autá na leasing, ktoré využíva firma B. Náklady na PHM, poistky, leasingové splátky znáša firma A.
Každú cestu, ktorú vykonali vozidlá A-SRO (počet km x cena/km)
treba vyfaktúrovať B-SRO. Vhodné by bolo doložiť napr. objednávku z B-SRO.

Taktiež firma A platí mzdy zamestnancom, teda aj spoločníkom firmy B mzdy, aj keď väčšinu svojho času venuje firme B.
O tomto musia rozhodnúť spoločníci.
Ak majú pracovnú zmluvu v A-SRO a ďalej na tom trvajú, tak je to v poriadku. Vo firme B-SRO pracovnú zmluvu nemusia mať, pracujú na čistý zisk. Toto je len v kompetencii spoločníkov-majiteľov.


Firma A vlastne financuje firmu B a je zaťažená nákladmi firmy B. Akým spôsobom môžme tieto náklady spojené s používaním áut a prácami našimi zamestnancami dostať do firmy B? Určite by mala existovať nejaká zmluva medzi oboma firmami
áno, bolo by to vhodné... pokiaľ ide o obsah takej zmluvy, ťažko radiť, lebo my nepoznáme obsah splupráce týcho SRO. Možno by to vyriešila objednávka...

o vzájomnej spolupráci. Čo by mala obsahovať?
Akým spôsobom fakturovať PHM a náklady spojené s autami, keď autá má firma A na leasing?
Jednoducho faktúrou; urobte si kalkuláciu na 1 km jazdy....

Teraz sa mi stal aj takýto prípad : Spoločníci firmy B boli na služobnej ceste, na výstave v Nitre. Cestovné náhrady si dali preplatiť ako zamestnanci firmy A.
Natíska sa otázka: prečo? ak boli na pracovnej ceste v záujme B-SRO, tak vyúčtovanie predložia v tejto sro; to že nemajú pracovnú zmluvu v B-SRO nie je prekážkou; zákon o cestovných náhradách sa vzťahuje aj na spoločníkov a konateľov bez zmluvy.

Ako môžem toto preúčtovať?
vybrať doklady a fyzicky ich vložiť do B-SRO.
Viem, trošku zložito napísané, ale dúfam, že sa bude dať pochopiť o čo mi ide. Ak som náhodou mimo témy, ospravedlňujem sa. Nevedela som kam inam to zaradiť. VĎaka.
viď modrý text.
Osobne by ma zaujímalo, či tieto problémy "trápia" účtovníčku, alebo majiteľov firmy; lebo to môže byť aj tak, že majitelia to majú premyslené a vedia prečo sa veci majú tak ako je v zadaní. :D
milagros208
04.09.09,09:50
Ďakujem za odpoveď. "Trápi" to hlavne účtovníčku. Pretože keď firma A financuje firmu B, firme A chýbajú peniažky. A teda aj nám zamestnancom. U nás sa už peniažky na výplaty nezvyšia, pretože sa všetko sústredí na firmu B. Spoločníkov to veľmi netrápi, pretože im je to jedno, veď obidva firmy sú ich. A ešte jedna vec, ktorá nás bude trápiť koncom roka. Firma A nepotrebuje náklady, firma B áno.