mato1219
04.09.09,09:15
dobrý deň,

už dlhšiu dobu premýšľam ako sa dostať z nepriaznivej finančnej situácie a keďže si nemôžem nájsť žiadnu prácu napadlo ma otvoriť si účtovnícku firmu. Mám vyštudovanú školu v danej oblasti kde som sa oboznámil s ako s jednoduchým tak aj s podvojným účtovníctvom. Po zbežnom oboznámení sa s podmienkami obdŕžania príspevku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti som si uvedomil že by to mohla byť reálna cesta k rozbehnutiu danej činnosti. Napriek tomu ma zneisťuje myšlienka či sa v takomto niečom dá prebiť v čase finančnej krízy. Preto by som Vás chcel požiadať o rady a skúsenosti, ktoré máte v tomto smere.

za rady vopred ďakujem
dragan.michal
04.09.09,07:52
Jasne ze sa da. Praveze v tejto dobe som si vsimol, ze vacsina firiem hlada sikovnych uctovnikov aby optimalizovali svoje firemne financie. Pravdaze, najziadanejsi su tí, co dokazu poradit aj v danovej oblasti (vsetci viete ako to myslim :D )

Na Tvojom mieste by som si natlacil par vizitiek, dal zhotovit nejaku jednoduchu web stranku (aby si tam mal co ponukas, kontakty, nejake referencie, celkom dobra volba by bola aj zivotopis a podobne) a uz by som iba oslovoval firmy.
camozzi
04.09.09,07:59
Ja mam opacny nazor ako Michal. Podla mna je uctovnikov na "volnej nohe" tolko, ze firmy si mozu spokojne vyberat. Ponuk na spracovanie uctovnictva je dost vela a ak to chces robit vo velkom, tak budes musiet trhu dokazat, ze si najlepsi. To, ze mas skolu je sice super, ale dnes sa uz na to nepozera. "Uctovnikmi" sa zial nazyvaju aj ti, ktori presli rekvalifikacnym kurzom na UP a ti castokrat odstavia cenou na druhu kolaj tych skutocne najlepsich uctovnikov.
Martin Mocko
04.09.09,08:02
Opýtaj sa hociakého účtovníka, ktorý účto robí ako podnikateľskú činnosť. Momentálne sa čistí trh. Slabé firmy krachujú a uzavierajú prevádzky, prepúšťajú ľudí, zužujú výrobu a znižujú náklady. To znamená, že klientela pomaly ubúda a tá čo zostala, prestáva pravidelne uhrádzať svoje záväzky. Nové firmy takmer nevznikajú..a keď "pretiahneš" klienta, tak iba klienta nespokojného. Spokojný a solventný klient nemá dôvod meniť účtovnícku službu.
Nechcem ťa odhovárať od podnikania - ale určite sa priprav na nestabilné podmienky.
dragan.michal
04.09.09,08:02
"Uctovnikmi" sa zial nazyvaju aj ti, ktori presli rekvalifikacnym kurzom na UP - PRave preto som napisal ze by si na web mal dat aj zivotopis. Aby bolo jasne ze je to vysoskolsky vzdelany uctovnik a nie rychlokvasny uctovnik z UP :P

Ale ja napr. Doteraz som si robil uctovnictvo sam ale teraz som to radsej prenechal tym sikovnejsim
mato1219
04.09.09,08:09
Približne takto si to predstavujem, ale keďže som čerství absolvent nemám žiadne skúsenosti s rozbehom firmy. Na škole ma naučili veľa o tom ako viesť firmu, veci ohľadom marketingu a personalistike, ale takmer nič ohľadom rozbehnutia spoločnosti a o začiatkoch. Zaujímalo by ma skôr čo s čím by som mal začať. Ak to už bolo spomenuté na porade vopred sa ospravedlňujem že to rozoberám znovu alebo ak viete o konkrétnych stránkach kde by som si niečo mohol naštudovať prosím napíšte mi ich :)
dragan.michal
04.09.09,08:13
podnikam.sk, msponline.sk, nadsme.sk, www.enterprise-europe-network.sk/ a ine
camozzi
04.09.09,08:17
Nebolo by pre teba vhodnejsie sa niekde zamstnat hoci brigadne ako uctovnik, administrativny pracovnik alebo asistent a nieco obkukat? Podla mna tebe chyba prax ako nieco studovat.
mato1219
04.09.09,08:23
Určite by to bolo lepšie, ale pokúšal som si nájsť prácu v danej oblasti, ale nikto nemá záujem o absolventa bez skúsenosti :(
camozzi
04.09.09,08:30
Určite by to bolo lepšie, ale pokúšal som si nájsť prácu v danej oblasti, ale nikto nemá záujem o absolventa bez skúsenosti :(
Skus pozriet na tuto ponuku:
http://www.profesia.sk/praca/opteam-finland/O730707?form=4263705842
Miriam Hromadova
04.09.09,09:37
určite by som odporúčala nájsť si najprv zamestnanie. Aj keby sa hneď netýkalo účtovníctva, ale napr.obchodnej oblasti , myslím že to nevadí. Ak budeš vnímavý, získaš prehľad o tom, ako to vo firme funguje, prídeš do kontaktu s daňovými dokladmi a systémom fungovania firmy. Určite treba niekde začať, ale s podnikaním v účtovníctve bez nejakej praxe a sám, bola by som opatrná.. Držím palce
BLINDSIDE
04.09.09,11:07
Približne takto si to predstavujem, ale keďže som čerství absolvent nemám žiadne skúsenosti
Na škole Ta naučili hospodárstvo výrobného podniku. Tie 20-ročné osnovy stoja za také hovno, za ktoré nemáš ani tušenia :D A v neposlednom rade si namýšľaš, že niekto si dá spravovať chod firmy k novopečenému stredoškolákovi ? Takého idiota by som rád stretol... Zamestnaj sa niekde, prečkaj "krízu" alebo ako si to ludia nazvali a pokús sa po určitom čase neaký ten rok samozrejme!! založiť si niečo vlastné. Ale poviem Ti nemaj veľké oči... Mne dene chodí niekoľko životopisov v spojené so žiadosťou o zamestnanie. Ale teraz sú mladí naučený na auto, telefón, asistentku ktorá spraví všetko za eho, sem tam aj jeho :D a on bude brať iba peniaze. Tak to bolo 6roov spätne. Tieto hospodárske problémy naučili ľudí skromnosti a reálneho pohladu na ich hodnotu na trhu práce. Zapamätaj si: Ked chceš vybudovať firmu, vybuduj si najskôr ľudí a oni Ti vybudujú firmu. A v neposlednom rade, ak chceš byť vodcom mnohých spolupracovníkov vybuduj najskôr seba. Mal by si si položiť otázku, akú pridanú hodnotu prinášaš Ty na trh ?
Dáša_
04.09.09,17:43
rozbehnúť účtovnícku firmu bez toho aby si mal nejaké skúsenosti z praxe, to je veľmi ťažké. Lebo v knihách (a ani na Porade) všetko nevyčítaš. To je o praxi, a dlhšej.
A eln tak mimochodom, dnes prečítané na porade
http://www.porada.sk/1143141-post6233.html
Dáša_
04.09.09,18:43
Jasne ze sa da. Praveze v tejto dobe som si vsimol, ze vacsina firiem hlada sikovnych uctovnikov aby optimalizovali svoje firemne financie. Pravdaze, najziadanejsi su tí, co dokazu poradit aj v danovej oblasti (vsetci viete ako to myslim :D )




no ale šikovným sa účtovník stáva až praxou. A na daňovú optimalizáciu aj tak mnohí nedorastu. Tým sa nechcem nikoho dotknúť, ale myslím, že za tie roky, ke´d som okrem iného predávala účtovnícky program s komplexnou podporou, som sa stretla s mnohými.
mato1219
13.09.09,11:23
Som Vám všetkým vďačný za rady ktoré ste napísali a veľmi mi pomohli aj keď myšlienku samostatného podnikania som nezahodil. Začal som ale uvažovať o najatí skúsenej účtovníčky, ktorá by sa v tom vedela pohybovať, ale ostal som stáť na jednej otázke ako to správne urobiť.
- Či mám najprv najať zamestnanca alebo zohnať klientov?
Dáša_
13.09.09,13:54
Som Vám všetkým vďačný za rady ktoré ste napísali a veľmi mi pomohli aj keď myšlienku samostatného podnikania som nezahodil. Začal som ale uvažovať o najatí skúsenej účtovníčky, ktorá by sa v tom vedela pohybovať, ale ostal som stáť na jednej otázke ako to správne urobiť.
- Či mám najprv najať zamestnanca alebo zohnať klientov?

to vlastne chceš fungovať ako sprostredkovateľ práce pre skúsenú účtovníčku?
mato1219
14.09.09,04:54
:) nie to určite nie, vzal by som účtovníčku, ktorá by spracovala len pre mňa.
BLINDSIDE
14.09.09,16:48
a ja by som si vzal slecnu postavil ju do vlcieho hrdla na chodnik a aby pracovala iba pre mna...
Dáša_
14.09.09,16:58
a ja by som si vzal slecnu postavil ju do vlcieho hrdla na chodnik a aby pracovala iba pre mna...

mi to celkom pripomenulo staršiu tému, keď nejaký mladý muž chcel v kočikárni zriadiť veštiareň a na veštenie využívať vešticu, ktorú by vozil z neďalekého mesta :D:D

tiež mala pracovať pre neho, a on jej tuším chcel znáňať klientov (asi mal na mysli marketing, PR ... :cool::cool::cool: )