Janna
15.08.05,10:00
Prosím, vie mi niekto poradiť:

Máme faktúru za tovar v Kč, ale je tam zároveň uvedená aj suma v EUR. Robíme JÚ a sme platci DPH. Do ev.záväzkov som faktúry zapísala v Sk - prepočtom Kč na Sk kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Zároveň takto som to uviedla aj do daňového priznania na DPH. Robíme aj Intrastat, tam som uvádzala tiež sumy prepočtom z Kč na Sk.

Ide mi o to, že keď teraz chceme uhradiť faktúry v EUR, či to nebude problém, keďže všetko som evidovala ako prepočet Kč na Sk a nie EUR na Sk?
Ak to takto uhradím, je potrebné robiť aj nejaké úpravy v ev. záväzkov - myslím prepočet EUR na Sk alebo oprava daňového priznania?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Jana Acsová
15.08.05,08:02
Odpoveď v príspevku "Faktúra v Kč".
Janna
15.08.05,08:05
Odpoveď v príspevku "Faktúra v Kč".

Ďakujem, som si myslela, že sa prehliadol môj príspevok, tak som otvorila novú tému.

Mne ide o to, že toho času je kurz EUR/Sk výhodnejší ako kurz Kč/Sk.
Keby som sa predsa rozhodla uhradiť faktúry v EUR, čo všetko by som musela spraviť?

Ďakujem
Jana Acsová
15.08.05,08:07
Ďakujem, som si myslela, že sa prehliadol môj príspevok, tak som otvorila novú tému.

Mne ide o to, že toho času je kurz EUR/Sk výhodnejší ako kurz Kč/Sk.
Keby som sa predsa rozhodla uhradiť faktúry v EUR, čo všetko by som musela spraviť?

ĎakujemPrepočítať EUR/KČ - a následne na SK. Kurzový rozdiel vznikne ku KČ.
Janna
15.08.05,08:17
Tzn. že keď mám faktúru zaevidovanú napr. na 23885,- Kč prepočítanú na Sk, zároveň je na faktúre úvedená suma 799,90 EUR ja uhradím 799,90 EUR, kedy prepočítam tie EUR na Kč? A akým kurzom?
Asi som sa zamotala.
Jana Acsová
15.08.05,08:30
Tzn. že keď mám faktúru zaevidovanú napr. na 23885,- Kč prepočítanú na Sk, zároveň je na faktúre úvedená suma 799,90 EUR ja uhradím 799,90 EUR, kedy prepočítam tie EUR na Kč? A akým kurzom?
Asi som sa zamotala.Máš to blbé. Ja by som to tak určite nerobila, ale keď už tak:
799,90 EUR prepočítať na CZK kurzom v deň úhrady. Následne čiastku v CZK prepočítať na SKK v rovnaký deň a zistený rozdiel medzi zaúčtovanou a uhradenou čiastkou v CZK prepočítanou na Skk bude predstavovať kurzový rozdiel.
Ale v príspevku si spomínala, že ešte len idete hradiť. Nemôžeš si vybrať úhradu v CZK?

Uvažujem iba s prepočtom na CZK z dôvodu, že predpokladám, že takto prepočítanú hodnotu faktúry si uvádzala v podanom DP a intrastate.
Ak nie t.j. nie je zatiaľ stopa po účtovaní v CZK v podaných hláseniach, vrátila by som sa do účtovníctva a pôvodný prepočet urobila v EUR.
Janna
15.08.05,08:58
[/QUOTE] Ale v príspevku si spomínala, že ešte len idete hradiť. Nemôžeš si vybrať úhradu v CZK?

Uvažujem iba s prepočtom na CZK z dôvodu, že predpokladám, že takto prepočítanú hodnotu faktúry si uvádzala v podanom DP a intrastate.
Ak nie t.j. nie je zatiaľ stopa po účtovaní v CZK v podaných hláseniach, vrátila by som sa do účtovníctva a pôvodný prepočet urobila v EUR.[/QUOTE]



Práveže sú tam faktúry z júna, júla, už sú zaúčtované, Intrastat a DP DPH podané. Ide mi o to, že teraz ten kurz CZK vybehol moc hore, boli by sme dosť stratoví. Preto zvažujem úhradu v EUR, keďže majú uvedenú aj čiastku EUR na faktúrach. Len teraz tie kolomoty okolo...
Keby sa teda nemuseli prepisovať DP na DPH, Intrastat, ani ev.záväzkov, tak potom by som možno urobila takýto prepočet. Sú to len 4 faktúry, ale na vyššie čiastky.
Jana Acsová
15.08.05,10:28
Tak potom platí uvádzaný prepočet. Máš podľa môjho názoru dostatočný argument.
Janna
15.08.05,11:06
Tak potom platí uvádzaný prepočet. Máš podľa môjho názoru dostatočný argument.

Už som podala v banke príkaz na úhradu. Ešte prosím jednu radu, že kde by som našla kurz EUR/CZK? A aký by to mal byť kurz NBS, či devízy predaj?
Ďakujem
Jana Acsová
15.08.05,11:33
Už som podala v banke príkaz na úhradu. Ešte prosím jednu radu, že kde by som našla kurz EUR/CZK? A aký by to mal byť kurz NBS, či devízy predaj?
ĎakujemTak presne túto otázku som nechcela dostaťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Hradíš z účtu vedeného v Sk alebo z devízového (ak z devízového, v akej mene je vedený?
Janna
15.08.05,11:39
Tak presne túto otázku som nechcela dostaťhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Hradíš z účtu vedeného v Sk alebo z devízového (ak z devízového, v akej mene je vedený?

Z účtu vedeného v Sk v ČSOB. Už som preskúmala kurzový lístok, ale tam nič nie :(
Jana Acsová
15.08.05,12:40
Z účtu vedeného v Sk v ČSOB. Už som preskúmala kurzový lístok, ale tam nič nie :(http://www.csob.sk/ft/kurzy.asp?prmKod=FT6&a=0&prmDatum=15.8.2005

Priložila som kurzový lístok.
Skús napísať kurzy v akých si účtovala. Nemusíš sumu faktúry, iba účtovanie:
1) DF - predpis - kurz CZK
2) úhrada - kurz EUR
Janna
16.08.05,05:41
Skús napísať kurzy v akých si účtovala. My robíme JU.

1) DF - kurz CZK napr.
faktúra vystavená 1.6.2005 na sumu 7.802 Kč, je tam zároveň uvedená fakturovaná čiastka v cudzej mene 257,83 EUR.

Ja som to dala do účtovníctva takto:
Prepočet kurz NBS k 1.6.05 = 1,283 Sk/Kč t.j. 10009,97 do DPH.
Fa bola prijatá 3.6.05 kurz NBS 1,285 Sk/kč t.j. 10.025,57 Sk do ev. záväzkov.
2) úhrada - kurz EUR - včerajší kurz 38,966 Sk/EUR

Takto to mám, ale čo teraz?
Jana Acsová
16.08.05,09:42
Pozriem sa na to, keď sa časovo uvoľním (asi ešte dnes)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Janna
16.08.05,09:53
Ďakujem Ti.
Jana Acsová
16.08.05,13:07
My robíme JU.

1) DF - kurz CZK napr.
faktúra vystavená 1.6.2005 na sumu 7.802 Kč, je tam zároveň uvedená fakturovaná čiastka v cudzej mene 257,83 EUR.

Ja som to dala do účtovníctva takto:
Prepočet kurz NBS k 1.6.05 = 1,283 Sk/Kč t.j. 10009,97 do DPH.
Fa bola prijatá 3.6.05 kurz NBS 1,285 Sk/kč t.j. 10.025,57 Sk do ev. záväzkov.
2) úhrada - kurz EUR - včerajší kurz 38,966 Sk/EUR

Takto to mám, ale čo teraz?1) zápis do knihy DF závisí od dátumu dodania, na vznik účtovného prípadu, platí § 3 Postupov pre FO (MF SR 21 378/2003-92 v platnom znení),

2) ZD pre odpočítanie a samozdanenie DPH: 10.009,97 Sk t.j. kurz NBS 1.6.2005 CZK/Skk,

3) úhrada: 257,83 EUR = 10.046,60 t.j. skutočne realizovaný bankový prevod kurzom ČSOB - zápis výdavku do peňažného denníka podľa druhového členenia,

4) zápis do knihy DF (vysporiadanie záväzku, t.j. vyznačenie, že sa jedná o uhradený záväzok). Postačuje tento zápis, neviem, ako si zvyknutá, či robíš aj prenos do PD. Ak áno, kurzový rozdiel je daňovo neuznaným výdavkom nepeňažným. V tomto prípade sa však nejedná o čistý kurzový rozdiel, z dôvodu zaúčtovania v CZK a úhrady v EUR. Ja by som to ponechala iba na účtovaní jednej sumy. Účtovaním rozumiem aj zaznamenanie úhrady v knihe DF bez zápisu do PD.

Nakoľko účtuješ v JÚ mali by to byť všetky účtovné operácie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Janna
17.08.05,04:27
1) zápis do knihy DF závisí od dátumu dodania, na vznik účtovného prípadu, platí § 3 Postupov pre FO (MF SR 21 378/2003-92 v platnom znení),

2) ZD pre odpočítanie a samozdanenie DPH: 10.009,97 Sk t.j. kurz NBS 1.6.2005 CZK/Skk,

3) úhrada: 257,83 EUR = 10.046,60 t.j. skutočne realizovaný bankový prevod kurzom ČSOB - zápis výdavku do peňažného denníka podľa druhového členenia,

4) zápis do knihy DF (vysporiadanie záväzku, t.j. vyznačenie, že sa jedná o uhradený záväzok). Postačuje tento zápis, neviem, ako si zvyknutá, či robíš aj prenos do PD. Ak áno, kurzový rozdiel je daňovo neuznaným výdavkom nepeňažným. V tomto prípade sa však nejedná o čistý kurzový rozdiel, z dôvodu zaúčtovania v CZK a úhrady v EUR. Ja by som to ponechala iba na účtovaní jednej sumy. Účtovaním rozumiem aj zaznamenanie úhrady v knihe DF bez zápisu do PD.

Nakoľko účtuješ v JÚ mali by to byť všetky účtovné operácie.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ďakujem veľmi pekne za radu.
1. do ev.záväzkov to zapisujem v deň prijatia faktúry, lebo tým dňom príde aj tovar (nám to chodí spoločne)
3.-4. - takže nebudem robiť žiadne krížové prepočty EUR/Kč atď, ale len prepočítam EUR uvedenú na faktúre na Sk, v tomto prípade mi vznikne kurzová strata 21,03 a tú si vysporiadam v ev.záväzkov, aby sa mi záväzok vynuloval.
Takže môže to byť takto? :)
Jana Acsová
17.08.05,06:02
Áno. Takto by som to uzatvorila aj ja. Zaúčtovala si záväzok a vysporiadala si ho úhradou. V deň vzniku účtovného prípadu si použíla prepočty podľa účtovných dokladov. Iné prepočty by som nerobila.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Janna
17.08.05,06:44
Áno. Takto by som to uzatvorila aj ja. Zaúčtovala si záväzok a vysporiadala si ho úhradou. V deň vzniku účtovného prípadu si použíla prepočty podľa účtovných dokladov. Iné prepočty by som nerobila.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ďakujem veľmi pekne za radu a trpezlivosť :)
Pekný deň
Jana
Jana Acsová
17.08.05,06:49
katika
17.08.05,07:43
Prosím o radu. Mám faktúru od českej firmy, ale v Skk aj s DPH. Úhradu, ale žiadali poslať na česky účet a ja neviem, čo s tým rozdielom, možem to dať ako poplatky banke? Ďakujem
Jana Acsová
17.08.05,07:47
Prosím o radu. Mám faktúru od českej firmy, ale v Skk aj s DPH. Úhradu, ale žiadali poslať na česky účet a ja neviem, čo s tým rozdielom, možem to dať ako poplatky banke? ĎakujemAko to tak vyzerá, začíname mať pekné kurzové kombináciehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Ak ti povedali, že im to máš poslať na český účet, neznamená to podľa mňa, že máš poslať v českých korunách. Pošli v slovenských podľa fakturácie a kurzový rozdiel nevznikne. Poplatky banke môžeš účtovať iba vo výške predpísaných poplatkov, ktoré banka avizuje a rozpisuje v deň úhrady za cezhraničný prevod peňažných prostriedkov.

Myslela si niečo iné?
katika
17.08.05,10:41
Ano ja som to už zaplatila samozrejme v Skk, ale oni to preratali kurzom na Kc a ten rozdiel môžem dať ako poplatky banke? Ja viem je to trochu na hlavu ale už s tym nič neurobím.
Jana Acsová
17.08.05,10:44
Ano ja som to už zaplatila samozrejme v Skk, ale oni to preratali kurzom na Kc a ten rozdiel môžem dať ako poplatky banke? Ja viem je to trochu na hlavu ale už s tym nič neurobím.Príkaz na úhradu znel na SKK alebo na CZK?
katika
17.08.05,13:00
Prikaz bol v Skk, len oni to preratali kurzom, lebo to je česky účet, tak im to nemohli pripísať v Skk
Jana Acsová
17.08.05,13:13
Prikaz bol v Skk, len oni to preratali kurzom, lebo to je česky účet, tak im to nemohli pripísať v SkkDobre, takže ty by si mala mať strhnutú z účtu čiastku v SKK, ktorú máš zaúčtovanú a poplatky banke (avízo). Nerozumiem, v čom je problém?http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Čechom príde na účet úhrada v CZK prepočítaná podľa tebou uhradených SKK.
Vlasta
06.12.05,08:28
Mám vydané faktúry ešte z roku 2003,2004 zahraničnej spoločnosti v USD. Určitú sumu uhradili nášmu konateľovi, ale v slovenských korunách. Čo teraz s tým? Tá suma predstavuje asi 2 faktúry úplne uhradené a 1 čiastočne. Ale ako to zaúčtovať? Bude tam kurzový rozdiel alebo nie?
renča1
06.12.05,08:35
Mám vydané faktúry ešte z roku 2003,2004 zahraničnej spoločnosti v USD. Určitú sumu uhradili nášmu konateľovi, ale v slovenských korunách. Čo teraz s tým? Tá suma predstavuje asi 2 faktúry úplne uhradené a 1 čiastočne. Ale ako to zaúčtovať? Bude tam kurzový rozdiel alebo nie?

Tieto fa boli uhradené v hotovosti, cez účet devízový alebo cez slov.účet?
sarmantna
06.12.05,08:36
Mali by Ti dať špecifikáciu platby, čiže konkrétne, aká suma na ktorú faktúru, i v Sk by Ti stačilo, Ty musíš použiť kurz toho dňa, kedy Ti to uhradili, kurz NBS, ak v hotovosti, ak na účet, tak kurz príslušného peňažného ústavu a potom Ti vzniknú kurzové rozdiely.
Vlasta
06.12.05,09:03
Bolo to uhradene vkladom na účet - slovenké koruny, žiadna špecifikácia, akurát názov firmy.
Vlasta
06.12.05,09:12
Takže konkrétne by to bolo napr.:
fa 200305 1500 USD, úhrada 8.11. kurz 32,956 49434 Sk,
fa 200314 9000 USD, úhrada 296604 Sk, atd...
+ zaúčtujem vzniknuté kurzové rozdiely.
renča1
06.12.05,09:32
Pokiaľ tam nebola špecifikácia úhrady , že naozaj sa vložilo USD - SK a nie je ani urobený prepočet v akom kurze , ja by som kurz.rozdiely neúčtovala. Ved konečná faktúra je aj tak po prepočítaní v USD v slov.korunách. Kurzové rozdiely vznikajú pri úhradách v cudzej mene, k fa, ktorá je vystavená v cudzej mene.
sarmantna
06.12.05,10:12
Nesúhlasím s Renčou, faktúra je vystavená v dolároch, takže aj úhrada musí byť pripárovaná v dolároch, veď účtovať musíme aj v cudzej mene, aj v Sk. Mala som taký prípad, i kontrolu daňovú a mala som to správne. Takže ešte raz. Treba sumu sk prerátať kurzom toho dňa, tak dostaneme sumu dolárov a keďže nie je konkrétne uvedené, koľko ktorej faktúry uhradili, tak by som to pripárovala podľa splatnosti, čiže najstaršiu faktúru v celej sume, ďalšiu a tak. Samozrejme mi vzniknú kurzové rozdiely, ktoré sa zúčtujú.
Samantha
24.07.12,15:39
Ahojte poraďáci,

prosím o radu v nasl. veci DPH. Mám prijatú faktúru z čiech, ktorá vyzerá nasledovne - viď nižšie. Je potrebné ju prepočítať ref. kurzom ECB platným v deň predchadzajúcim dodaniu? Ref. kurz ECB v deň predchádzajúci pred dodaním je 25,309 CZK za 1 EUR - teda iný ako na faktúre. A tá teda vyzerá:

Druh tovaru:.... Celkem:
Tovar A ..... 118,50
Tovar B ..... 16,50

Základ dane: 3 483,00
Daň: 0,00
Celkem s daní: 3 483,00

Kurs: 25,80 CZK / 1 EUR

Celkem EUR: 135,00

Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
Rozdíl při přepočtu: 0,00 CZK
Při kusu 25,80 CZK / 1 EUR: 135 EUR


Čiže ešte raz moja otázka znie. Je táto faktúra vystavená v cudzej mene alebo v eurách? Je jasné, že položky sú faktúrované v EUR. Potom základ dane je vyjadrený v CZK (prepočítané kurzom zrejme ich banky) a následne suma celkom je tiez v EUR.
Mám to teda prepočítavať alebo nie?

Ďakujem za názory a odpovede.
Samantha
24.07.12,16:45
Ahojte poraďáci,

prosím o radu v nasl. veci DPH. Mám prijatú faktúru z čiech, ktorá vyzerá nasledovne - viď nižšie. Je potrebné ju prepočítať ref. kurzom ECB platným v deň predchadzajúcim dodaniu? Ref. kurz ECB v deň predchádzajúci pred dodaním je 25,309 CZK za 1 EUR - teda iný ako na faktúre. A tá teda vyzerá:

Druh tovaru:.... Celkem:
Tovar A ..... 118,50
Tovar B ..... 16,50

Základ dane: 3 483,00
Daň: 0,00
Celkem s daní: 3 483,00

Kurs: 25,80 CZK / 1 EUR

Celkem EUR: 135,00

Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
Rozdíl při přepočtu: 0,00 CZK
Při kusu 25,80 CZK / 1 EUR: 135 EUR


Čiže ešte raz moja otázka znie. Je táto faktúra vystavená v cudzej mene alebo v eurách? Je jasné, že položky sú faktúrované v EUR. Potom základ dane je vyjadrený v CZK (prepočítané kurzom zrejme ich banky) a následne suma celkom je tiez v EUR.
Mám to teda prepočítavať alebo nie?

Ďakujem za názory a odpovede.


Nepomôže nikto ešte pred zajtrajškom - koncom DPH? :(
KEJKA
24.07.12,16:53
podľa mňa hlavná mena je CZK, prepočet je informatívny.
Závisí, či očakávajú úhradu v CZK alebo v EUR - to by malo byť zrejme z nejakej kupnej zmluvy, dohody.
ja vychádzam z tohto
Menová doložka:
Cena je vyjádřena v částce 3 483,00 CZK
a tak navrhujem ich kurz si nevšímať, a evidovať v CZK, t.j. prepočítať na EUR.
Samantha
24.07.12,17:05
Vdaka za reakciu, Kejka. Kúpna zmluva pri tom nie je, ide o jednoduchu objednavku tovaru. Dohoda bola ustna, zaplatilo sa to v EUR.

Takze podla teba je treba pozerat na tu vetu, ze: cena je vyjadrena v castce 3 483,00 CZK? preco si to myslis? Neide mi to do hlavy lebo aj polozky na fa su v EUR. Jedine co je v CZK je ta veta a zaklad dane. ... som z toho jelen.
KEJKA
24.07.12,18:18
no lepšie vidieť faktúru, ako čítať opis. Ak je ústna dohoda a platba v EUR, tak by som proste na faktúre zvýraznila tie EUR a neriešila, zvlášť, ked je aj uhradená.
Samantha
24.07.12,21:40
Vďaka Kejka za odpoveď, aj ja som sa skôr prikláňala k tejto možnosti. Navyše, v §26 sa píše že:
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska5a) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.

T.j. ak som na faktúre mala požadovanú platbu v EUR hoci tam boli CZK spomenuté, nemusím to prepočítavať, pretože v §26 sa píše práve ten výraz že "ak sa platba požaduje v cudzej mene" . Chápem to správne?
KEJKA
25.07.12,03:46
áno, presne toto som mala na mysli, akosi som opomenula skutočnosť, že hned na začiatku tovar A,B sú ceny v EUR. Moja prvá odpoved platí práve v tom prípade, ak by boli j.c. a celá faktúra v CZK, len sa použije kurz a uvedie sa aj suma v EUR.
V tvojom prípade je to skôr naopak a preto jednoznačne neprepočítavaš, ale účtuješ v EUR.