saglucka
04.09.09,10:05
Pekný deň prajem,

potrebovala by som poradiť a všetkým už vopred ďakujem za rady a názory.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke, mám 8 mesačnú dcérku. Som SZČO, pričom živnostenské oprávnenie mi stále trvá, neprerušovala som ho, nepodnikám. V SP aj ZP som sa prihlásila ako osoba, za ktorú platí štát a dala prehlásenie, že nemám žiadne príjmy z podnikania.
Ide o to, že sa mi črtá možnosť pracovať na 4 hodiny denne a chcela by som vedieť, či je možné pracovať aj na dohodu??? Alebo musím pracovať na živnosť a platiť všetky odvody? Ako by sa to dalo??? Dohoda by pre mňa znamenala nižšie odvody a teraz je pre nás dôležitá každá koruna. Prídem o rodičovský príspevok ak začnem pracovať na 4 hodiny denne? Prípadne prihoďte nejaký zákon a paragraf, kde by som niečo takéto našla...
Ďakujem veľmi pekne všetkým.
Tweety
04.09.09,08:06
Pekný deň prajem,

potrebovala by som poradiť a všetkým už vopred ďakujem za rady a názory.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke, mám 8 mesačnú dcérku. Som SZČO, pričom živnostenské oprávnenie mi stále trvá, neprerušovala som ho, nepodnikám. V SP aj ZP som sa prihlásila ako osoba, za ktorú platí štát a dala prehlásenie, že nemám žiadne príjmy z podnikania.
Ide o to, že sa mi črtá možnosť pracovať na 4 hodiny denne a chcela by som vedieť, či je možné pracovať aj na dohodu??? Áno, je. Alebo musím pracovať na živnosť a platiť všetky odvody? Ako by sa to dalo??? Dohoda by pre mňa znamenala nižšie odvody a teraz je pre nás dôležitá každá koruna. Prídem o rodičovský príspevok ak začnem pracovať na 4 hodiny denne? Prípadne prihoďte nejaký zákon a paragraf, kde by som niečo takéto našla... O RP neprídeš.Ďakujem veľmi pekne všetkým.
Odpoveď v texte.
brčko
04.09.09,09:14
Pekný deň prajem,

potrebovala by som poradiť a všetkým už vopred ďakujem za rady a názory.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke, mám 8 mesačnú dcérku. Som SZČO, pričom živnostenské oprávnenie mi stále trvá, neprerušovala som ho, nepodnikám. V SP aj ZP som sa prihlásila ako osoba, za ktorú platí štát a dala prehlásenie, že nemám žiadne príjmy z podnikania.
Ide o to, že sa mi črtá možnosť pracovať na 4 hodiny denne a chcela by som vedieť, či je možné pracovať aj na dohodu??? Alebo musím pracovať na živnosť a platiť všetky odvody? Ako by sa to dalo??? Dohoda by pre mňa znamenala nižšie odvody a teraz je pre nás dôležitá každá koruna. Prídem o rodičovský príspevok ak začnem pracovať na 4 hodiny denne? Prípadne prihoďte nejaký zákon a paragraf, kde by som niečo takéto našla...
Ďakujem veľmi pekne všetkým.

takže si začala poberať RP ešte od r.2008 (dcera sa narodila ešte v r.2008 a nemala si nárok na materské), inak by si musela mať prerušenú živnosť alebo by si namala nárok na RP.

Pracovať na dohodu môžeš, ak sa počas práce na dohodu bude starať o dieťa napr. niekto z rodiny. Oznámiš to na UPSVaR aj s tým, kto sa o dieťa bude v čase vykonávania práce starať. Ale pracovať na 4hodiny sa celý týžden a celý kalendárny rok nedá. Jedine na dohodu o vykonaní práce na max. 350hodin za kalend.rok. Alebo na dohodu o prac.činnosti, max. 10hodin týždennne.
vid zákonník práce § 226 ods.1 + 228a ods.1
zákon o rodičovskom príspevku § 3 ods.3 písm.e)
saglucka
04.09.09,09:40
mala sa narodila 12. januára 2009 a odvtedy poberam rodicovsky, na matersku som nemala narok. Preco by som musela mat prerusenu zivnost?
brčko
04.09.09,10:41
mala sa narodila 12. januára 2009 a odvtedy poberam rodicovsky, na matersku som nemala narok. Preco by som musela mat prerusenu zivnost?

pozri v zákone o rodičovskom príspevku § 3 ods.4,
pozri, tu je ten zákon desiaty v poradí
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706


a tu je skopírovaný § 3 ods.4, no treba pozrieť aj


(4) Podmienka nároku na rodičovský príspevok podľa odseku 1 písm. d) sa považuje za splnenú u rodiča, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba aj vtedy, ak má pozastavené prevádzkovanie živnosti podľa osobitného predpisu.5d)


§1 podmienky nároku na RP
písm. d) nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom,

+odvolávka na 5d) si pozri
saglucka
04.09.09,11:32
ok ale ja nevykonavam momentalne szco, nemam ziadne prijmy ani vydavky...