pistik71
04.09.09,10:49
Zdravim vsetkych,
vie mi niekto poradit, ak si spravim so zakaznikom zmluvu v ktorej je napriklad v jednom bode:

- "Pausalna cena za sluzby je 100 EUR mesacne"

a v dalsom bode zmluvy ze:

- "Cena je uvedena bez DPH. K tejto cene bude pripocitana dan z pridanej hodnoty v zakonnej vyske"

a ja nie som platca DPH, tak mu mozem mesacne fakturovat 119 EUR ?
Nerozoberajme teraz to, ze zakaznik by to teoreticky nemal podpisat, kedze pri neplatcovi DPH by sa o DPH asi nemalo pisat. Ide o to, ze ked nieco take podpise, tak ci moze povedat ze mi zaplati len 100 EUR, alebo mi podla zmluvy musi zaplatit 119 EUR.

Ako je to? Mate s tym skusenosti? Dakujem za rychlu odpoved.
bv_alexandra
04.09.09,08:52
Ked je v zmluve uvedená cena 100Eur a ptoom je napísané že je to cena uvedená bez DPH tak je uplne samozrejmé, že keď je dodávateľ platiteľ DPH tak je povinný pripočítať k sume DPH podľa platných predpisov a zákonov. A odb je povinný cenu s DPH akceptovať. :);)
pistik71
04.09.09,09:14
Ked je v zmluve uvedená cena 100Eur a ptoom je napísané že je to cena uvedená bez DPH tak je uplne samozrejmé, že keď je dodávateľ platiteľ DPH tak je povinný pripočítať k sume DPH podľa platných predpisov a zákonov. A odb je povinný cenu s DPH akceptovať. :);)

Ale dodavatel (teda ja) NIE JE PLATCA DPH.
bv_alexandra
04.09.09,09:20
Ale dodavatel (teda ja) NIE JE PLATCA DPH.
Tak tým pádom dodávateľ nemôže fatkurovať 119 ked je raz v zmluve uvedené že cena je 100 plus DPH a keby si predsa DPH vyfakturoval si povinný ju odviesť na DU:);)
Dáša_
04.09.09,09:29
Ale dodavatel (teda ja) NIE JE PLATCA DPH.

respektíve, ked neplatca DPH vyfakturuje cenu aj s DPH, je povinny túto DPH odviesť štátu. A odberateľ nemá nárok na odpočet tejto DPH.

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1)
(2)
(3)
(4)
(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.
pistik71
04.09.09,09:32
Tak tým pádom dodávateľ nemôže fatkurovať 119 ked je raz v zmluve uvedené že cena je 100 plus DPH a keby si predsa DPH vyfakturoval si povinný ju odviesť na DU:);)

No ja som myslel ze by som spravil fakturku na 119 :-)

Lebo ak napriklad ako NEPLATCA nakupim tovar, bude to s DPH, ale ho aj predam s DPH, akurat na fakture nebude DPH, len konecna cena.
Napr. kupim mobil za 200EUR bez DPH, ja zan zaplatim 238EUR (teda aj s danou) a keby som ho chcel predat mojmu zakaznikovi tak napriklad za 238 (bez zisku).

Len som nevedel ako je to so sluzbami a so zmluvou. Som myslel ze mu to normalne pripocitam, ale na fakture nebude ta DPH napisana, len vysledna suma.

Ja viem, keby som bol platca DPH, tak to neriesim, avsak poskytujem sluzby, mam minimalne vstupy, tak by som aj tak celu dph odvadzal statu + mal by som zlozitejsie uctovnictvo (teda platil by som zan viac).
Dáša_
04.09.09,09:37
No ja som myslel ze by som spravil fakturku na 119 :-)

Lebo ak napriklad ako NEPLATCA nakupim tovar, bude to s DPH, ale ho aj predam s DPH, akurat na fakture nebude DPH, len konecna cena.
Napr. kupim mobil za 200EUR bez DPH, ja zan zaplatim 238EUR (teda aj s danou) a keby som ho chcel predat mojmu zakaznikovi tak napriklad za 238 (bez zisku).

Len som nevedel ako je to so sluzbami a so zmluvou. Som myslel ze mu to normalne pripocitam, ale na fakture nebude ta DPH napisana, len vysledna suma.

Ja viem, keby som bol platca DPH, tak to neriesim, avsak poskytujem sluzby, mam minimalne vstupy, tak by som aj tak celu dph odvadzal statu + mal by som zlozitejsie uctovnictvo (teda platil by som zan viac).


A prečo potom tú dph uvádzaš do zmluvy?
pistik71
04.09.09,09:38
respektíve, ked neplatca DPH vyfakturuje cenu aj s DPH, je povinny túto DPH odviesť štátu. A odberateľ nemá nárok na odpočet tejto DPH.

§ 69
Osoby povinné platiť daň
správcovi dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1)
(2)
(3)
(4)
(5) Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.

Aha, cize ked je v zmluve bez dph, tak musim spravit na fakturke takuto cenu a + aj dph, ale potom hu musim zaplatit danovemu uradu. Tak to mu budem fakturovat len tych 100 :-(
A co by sa stalo ak by som na fakturu napisal len 119 a neuviedol tam dph (jedna cena). Ale to by asi bolo v rozpore so zmluvou, vsak?
Zita5
04.09.09,09:39
No ja som myslel ze by som spravil fakturku na 119 :-)

Lebo ak napriklad ako NEPLATCA nakupim tovar, bude to s DPH, ale ho aj predam s DPH, akurat na fakture nebude DPH, len konecna cena.
Napr. kupim mobil za 200EUR bez DPH, ja zan zaplatim 238EUR (teda aj s danou) a keby som ho chcel predat mojmu zakaznikovi tak napriklad za 238 (bez zisku).

Len som nevedel ako je to so sluzbami a so zmluvou. Som myslel ze mu to normalne pripocitam, ale na fakture nebude ta DPH napisana, len vysledna suma.

Ja viem, keby som bol platca DPH, tak to neriesim, avsak poskytujem sluzby, mam minimalne vstupy, tak by som aj tak celu dph odvadzal statu + mal by som zlozitejsie uctovnictvo (teda platil by som zan viac).

Ak by ste omylom túto DPH vyfaktúrovali , tak platí pre Vás nasledovné
http://www.porada.sk/1142817-post5.html
pistik71
04.09.09,09:42
A prečo potom tú dph uvádzaš do zmluvy?

Uf, co ja viem? Jednak preto, ze ak by som v buducnosti bol platca, a jednak som si naivne myslel ze mozem fakturovat 119, ale bez uvedenia dph na fakture. Mozno som si myslel aj preto, ze zakaznik vie ze nie som platca dph, ale ked sme sa dohodli na 100, tak sa spytal ci je to bez dph, a ja ze ano (a v duchu som si myslel ze zarobim dalsich 19 :()

A teda vlastne..., vsak sa s vami chcem poradit ci to ma vyznam.
Dáša_
04.09.09,09:44
Uf, co ja viem? Jednak preto, ze ak by som v buducnosti bol platca, a jednak som si naivne myslel ze mozem fakturovat 119, ale bez uvedenia dph na fakture. Mozno som si myslel aj preto, ze zakaznik vie ze nie som platca dph, ale ked sme sa dohodli na 100, tak sa spytal ci je to bez dph, a ja ze ano (a v duchu som si myslel ze zarobim dalsich 19 :()

A teda vlastne..., vsak sa s vami chcem poradit ci to ma vyznam.


Oprav zmluvu. Ved ked budeš plátcom dph, tak sa urobí dodatok k zmluve, kde sa uvedie, že od toho a toho datumu si platcom a tym padom sa to mení.
pistik71
04.09.09,10:36
Oprav zmluvu. Ved ked budeš plátcom dph, tak sa urobí dodatok k zmluve, kde sa uvedie, že od toho a toho datumu si platcom a tym padom sa to mení.

Takze DPH do zmluvy nedavat? Hm... tym padom zostanem len pri 100-ke :mee: (a som myslel ze 19 budem mat aspon na telefon...)
Dáša_
04.09.09,10:42
Takze DPH do zmluvy nedavat? Hm... tym padom zostanem len pri 100-ke :mee: (a som myslel ze 19 budem mat aspon na telefon...)

no ved cenu do zmluvy si stanov tak, aby ti pokryla všetky náklady plus istý zisk.
pistik71
04.09.09,10:51
no ved cenu do zmluvy si stanov tak, aby ti pokryla všetky náklady plus istý zisk.

No to sa ti povie, ked zakaznik povedal ze viac ako 100 neda. Nejaky zisk na tom je, ale nic moc. Tak som sa chytil aspon tej dph, ale vidim ze zbytocne.
andreaS
04.09.09,11:29
pistik: pri platcovi a neplatcovi dph je akurat tak ina tvorba ceny... ak chces, tak sa mozes stat dobrovolnym platcom dph, ale to treba poriadne zvazit, ci sa ti oplati (napr. vyssie naklady na uctovnika, kt. dph bude robit)

a k tej cenotvorbe...

1. ty ako neplatca dph kupis spominany telefon za 238,- (aj s 191% dph), chces na nom mat zisk 20,- tak ho predas za 248,-.

2. ak by si bol platca dph, kupis za 238,-, tvoj naklad na tovar je 200,- , chces mat zisk 20,-, tak ho predsa za 220+ 41,80 /19%dph/ = 261,80 E. Statu za tento predaj odvedies dph vo vyske 41,80 - 38 = 3,80. A tvoj zisk stale ostava vo vyske 20,- (220-200). zakaznik ak je platca dph, tak v nakladoch ma za telefon 220,- E, zaplatenu dph si moze uplatnit on vo svojom priznani k dph.

V prvom pripade si pridrahy pre platcu dph, ale lacnejsi pre konecneho zakaznika neplatcu dph.

V druhom pripade si lacnejsi pre platcu a drahsi pre neplatcu (bezneho obcana).
marjankaj
04.09.09,11:51
No to sa ti povie, ked zakaznik povedal ze viac ako 100 neda. Nejaky zisk na tom je, ale nic moc. Tak som sa chytil aspon tej dph, ale vidim ze zbytocne.

Ak by ti aj zaplatil tú DPH, tak ty ju potom musíš odviesť štátu a zase ti ostane iba tých 100. Naviac tvoj odberateľ si tú DPH nemôže odpočítať, lebo na faktúre nemáš tvoje IČDPH.
pistik71
04.09.09,12:09
Dakujem za rady, s DPH viem ako je to, len som chcel vyuzit (alebo zneuzit? :cool:) tu klauzulu s dph v zmluve v moj prospech, a teda fakturovat mu viac, ale bez rozpisu dph na fakturke. Skratka by som povedal, ze na fakturke 119 preto, lebo 100+dph je tolko. Ale asi nebude taky blby, vsak? ;)