eviketa
15.08.05,10:01
Prosim o radu, v neziskovej org. je zamest.pracovníčka na TPP a prostriedky na mzdu su získané z VUC. Teraz sa im podarilo urobiť ďaľší projekt, kde by mohla byť odmeňovaná tiež, ale nemôže to byť DVP. Ja si myslím, že je to jeden zamestnávateľ a mala by som príjmy 1 aj 2 projektu spočítať a to dať ako hrubú mzdu. Budem to ale musieš všetko rozpočítavať, čo sa týka mzdy aj odvodov. Dá sa to urobiť nejako jednoduchšie ?
Jana Motyčková
15.08.05,08:08
Jednoduchšie je, ako píšeš v názve otázky mať 2 pracovné pomery. 2 prac.pomery by to mali byť, aj z dôvodu, ak sú to dve rozdielne činnosti, iné ohodnotenie, dĺžka úväzku a pod., alebo súčet počtu hodín je vyšší ako 40 týždenne.
brm
15.08.05,09:08
2 pracovné pomery...ale len jedno vyhlásenie k dani...2 x odvody do poisťovní...2x nárok na dovolenku...sranda musí byť...
sway
15.08.05,09:10
...............ľudkovia krásna názov témy !!!! - čo poviete?
brm
15.08.05,09:42
...............ľudkovia krásna názov témy !!!! - čo poviete?to je tá profesionálna deformácia...my hneď myslíme na pracovný pomer...normálni ľudia na niečo lepšie...z toho mi vyplýva, že sway je ešte normálna...
anika
15.08.05,09:58
Aj keď by boli 2 pracovné pomery, musí byť jeden mzdový list. No v tom prípade
nastáva problém so SP, pretože oni to chcú 2x prihlásiť, to znamené odvod vypočítať
na 2x a v tom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou nastane problém pri zaokrúhľovaní alebo dane, alebo poistného. Ja by som to riešila dodatkom ku pracovnej
zmluve. No pre rozúčtovanie by som to urobila takto:
1. Urobiť dve výplatné strediská.
2. Urobiť to druhé len fiktívne pre rozúčtovanie.
3. V prvom urobiť celú mzdu a pri rozúčtovní to druhé fiktívne odpočítať.
Viem, že je to dosť komplikované, ale iný spôsob tak aby bol spokojný každý okrem
účtovníčky nevidím.
brm
15.08.05,10:15
Aj keď by boli 2 pracovné pomery, musí byť jeden mzdový list. No v tom prípade
nastáva problém so SP, pretože oni to chcú 2x prihlásiť, to znamené odvod vypočítať
na 2x a v tom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou nastane problém pri zaokrúhľovaní alebo dane, alebo poistného. Ja by som to riešila dodatkom ku pracovnej
zmluve. No pre rozúčtovanie by som to urobila takto:
1. Urobiť dve výplatné strediská.
2. Urobiť to druhé len fiktívne pre rozúčtovanie.
3. V prvom urobiť celú mzdu a pri rozúčtovní to druhé fiktívne odpočítať.
Viem, že je to dosť komplikované, ale iný spôsob tak aby bol spokojný každý okrem
účtovníčky nevidím.prečo by musel byť jeden mzdový list? ak ho vediem pod dvomi rôznymi osobnými číslami, je to nerealizovateľné...2x prihlásiť,2xodhlásiť,2x eldp...nevidím v tom problém...
sway
15.08.05,10:22
dík karkulka ! - len trocha humoru, lebo nám z tej robotky bude šibkať....
Jana Motyčková
15.08.05,10:58
Aj keď by boli 2 pracovné pomery, musí byť jeden mzdový list. No v tom prípade
nastáva problém so SP, pretože oni to chcú 2x prihlásiť, to znamené odvod vypočítať
na 2x a v tom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou nastane problém pri zaokrúhľovaní alebo dane, alebo poistného. Ja by som to riešila dodatkom ku pracovnej
zmluve. No pre rozúčtovanie by som to urobila takto:
1. Urobiť dve výplatné strediská.
2. Urobiť to druhé len fiktívne pre rozúčtovanie.
3. V prvom urobiť celú mzdu a pri rozúčtovní to druhé fiktívne odpočítať.
Viem, že je to dosť komplikované, ale iný spôsob tak aby bol spokojný každý okrem
účtovníčky nevidím.Nie je problém keď má 1 človek 2 mzdové listy. Dva pracovné pomery nemôžu byť na 1 mzdovom liste. Aj nároky, priemery, nadčasy a pod. sa posudzujú samostatne. Vzhľadom na toto a ďalšie problémy o ktorých píšeš aj ty, je vhodnejšie mať 2 pracovné pomery.
V rozpočtových organizáciách sa účtuje zložitejšie - sleduje sa tam útvar, zdroj prostriedkov, funkčná klasifikácia zamestnancov - aj to je dôvod, prečo je vhodnejšie počítať to nadvakrát.
Spolu z oboch zamestnaní sa počíta iba preddavok na daň, ročné zúčtovanie dane a od 1.9. by sa mal zo súčtu počítať aj preddavok na zdravotné poistenie. Ak počítaš ručne, nie je to problém, ak softvérom - niektoré softvéry to vedia, a ak aj nie, myslím, že je to menší problém ako každý mesiac to rozúčtovávať.
eviketa
15.08.05,15:23
no konečne som sa dostala k netu a vy ste tu to tak pekne porozpisovali (včetne pomerov). No upresním to, tá org.má len príspevky na zdroje svojho krytia. Robí projekty na zohnanie peňazí a tie čerpá. Teraz pani robí robotu a financie má z VUC. Ale teraz sa im podarilo získať další projekt a ona by aj odtial mohla mať financie na mzdu. Ona robí tu istú prácu, na skrátený úväzok lebo je invalidná. Takže čo teraz ?
Jana Motyčková
15.08.05,16:02
Výhody a nevýhody jedného alebo druhého spôsobu sme myslím popísali, rozhodnúť sa musíš sama. Ešte k nevýhodám 2 prac. pomerov - 2 prihlášky, 2 odhlášky, 2 potvrdenia pre SP v prípade práceneschopnosti.
eviketa
15.08.05,16:19
a ako je to s odpočit.položkou ? To môžem robiť 2 výplaty aj ked robi u toho istého zamestnávateľa na ten istý druh práce ?
Jana Motyčková
15.08.05,16:41
Môže mať aj 2 prac.pomery na jeden druh práce, potom má 2 výplatné pásky. Preddavok na daň vypočítaš akoby mala len 1 pracovný pomer tak, že spočítaš príjmy mínus poistné z oboch pracovných pomerov, odpočítaš nezdaniteľnú časť a vypočítaš preddavok. Preddavok zrazíš v jednom z pracovných pomerov. My máme potom na výplatnej páske aj v mzdovom liste (v prac.pomere, kde sa zráža daň) uvedenú položku príjem zo súbežného prac-pomeru bez poistného (akoby nepeňažné plnenie) - aby aj o 5 rokov bolo jasné, prečo vyšiel taký preddavok.
eviketa
15.08.05,17:19
Jani dík, ale musím naštudovať môj SW či také čosi robí a potom, ak nie inak to robiť asi ručne. No moc mi to neuľahčila, ale radšej nech má viac peňazí (aj tak sú to fun money)