VALIKA60
04.09.09,10:59
Akým spôsobom kalkulujete rodinný rozpočet:Ja mám 4člennú rodinu a manžel mi vytýka že neviem sporiť, nakolľko miniem 500euro mesačne na kuchyňu,drogeriu,cestovné dcéra študuje bežné nákupy pre ňu.Já som doma na invalidnom.Mimo toho platíme plyn ,elektriku,telefony,benzín atd.Jednoducho máme väčší výdaj ako príjem za mesiac.Ako sa uskromniť?
Jara
04.09.09,09:50
To na všetko minieš iba 500 €? Alebo len na stravu. Podľa nás viem, že ušetriť sa dá jedine na strave, ale to chce riadne sa zaťať a toleranciu všetkých členov domácnosti. No a jednoducho minúť môžeš len to, čo máš. To sa zadĺžuješ? Píšeš, že máš väčší výdaj ako príjem... Ak si prehodnotila svoje výdaje, tak potom len sa snažiť zvýšiť príjem. Si na invalidnom, nemôžeš ešte niečo privyrobiť? No a najprv sa snažiť o to, aby sa príjem rovnal výdaju, hoci nič neušetríš, len sa snaž nerobiť dlhy. V dnešnej dobe sa mnohým rodinám nedarí nič ušetriť. No a ak to nejde, tak prípadne nech skúsi hospodáriť manžel...
Kathryn
04.09.09,10:14
S manželom sme si zaviedli hneď po svadbe rozpisovanie všetkých podstatných výdavkov v domácnosti - strava, energie, poistky, iné ... . Vedeli sme aký je náš príjem a teda výdavky museli byť nižšie. Niekedy to bolo veľmi tesné, ale oplatilo sa to. Naučilo nás to disciplíne v míňaní peňazí, najmä keď sme stavali dom, alebo sme fungovali len z jedného príjmu. V súčasnosti by sme možno mohli fungovať aj bez tohto rozpisovania, ale akosi sme si na tie tabuľky v exceli zvykli a máme radi to naše mesačné finančné plánovanie.
Určite ti odporúčam písať si výdavky, ktoré má Vaša domácnosť, len tak budeš mať prehľad a teda budeš sa vedieť rozhodnúť, či danú vec naozaj súrne potrebujete, alebo to mesiac počká.
arizona
04.09.09,10:50
Celkom pomáha, ak si všetky bločky za celý mesiac odkladáš, a potom si to zrátaš. Napr. drogéria...potraviny...ovocie....cestovné... apod.(rozpíš si konkrétnejšie)
Ľahko zistíš, na čo najviac míňate a kde sa dá ubrať;)
Robila som to tri mesiace-niektoré "výdaje" ma fakt udivili :eek::eek::eek:
wegamizi
04.09.09,16:21
Ano, aj nam sa stalo, ze sme mali vacsi vydaj ako prijem. Dalo sa to nezadlzovanim tak, ze sme mali uspory. Stale sme sa snazili si svojvolne upravit vydaje, no ale neslo to. Preto sme pristupili, tak ako bolo spomenute v predoslych prispevkoch, k evidencii prijmov a vydavkov a krasne sme videli, kde je mozne usetrit. My sme obmedzili telefonaty, planujeme stravovanie, aby sa nekupovali zbytocnosti, co sa da, vybavim pesou chodzou, nechodim vsade autom( je to aj zdravsie). Casto vyuzivame akciove ceny v obchodoch a najnovsie vyuzivam E-shopy, co sa mi velmi zapacilo, usetrim dost €. Aby to nevyznelo katastroficky, samozrejme, vsetko je v norme a prirodzené, len je to pod nasou kontrolou, a to je pre nas podstatne.
sito
04.09.09,20:20
Celkom pomáha, ak si všetky bločky za celý mesiac odkladáš, a potom si to zrátaš. Napr. drogéria...potraviny...ovocie....cestovné... apod.(rozpíš si konkrétnejšie)
Ľahko zistíš, na čo najviac míňate a kde sa dá ubrať;)
Robila som to tri mesiace-niektoré "výdaje" ma fakt udivili :eek::eek::eek:

Správne, arizona. Keď som kúpil deťom počítač, spravil som si v excely program, koľko sme čoho kúpili a za čo. Rožky, chleba, mäso, mlieko, zeleninu, hodne podrobne. Bývanie, osobnu potrebu pre členov rodiny. Príjmy do rodiny. Je s tým otrava, ale je aj vidieť výsledok. Niečo sa naučili pri preberaní mesačných stavov.

Bez kontroly, sebakontroly to nejde a nech je to čokolvek, či sa jedná o jednu osobu, alebo sa jedná o rodinu, alebo sa jedná o obytný dom, alebo obec, alebo kraj, alebo Štát, alebo Úniu.

Podstata zodpovednosti je nakoniec na tom, ktorý je posledný. A ako sa hovorí, posledný prepadne peklu.