malysh
04.09.09,11:34
Dobrý deň!
Prosím vás o radu v takejto veci. Moji rodičia sa v pondelok rozviedli, majú 3-izbový byt v podielovom vlastníctve a SIPO je napísané na otca. Po dohode rodičia chcú platiť každý polovicu. Ale je tu problém. Kto komu bude dávať peniaze? Mama sa bojí, že otec pri majetkoprávnom vyrovnaní ju bude obviňovať v tom, že neprispievala na byt. A otec sa zrejme bojí toho istého z maminej strany. V tom byte sa zatiaľ zdržiavame len my s mamou, ale iba pol mesiaca. Mama pracuje na turnusy v zahraničí a ja ten čas trávim u priateľa. Ale uvažujeme o podnájme. Ale podnájom náš problém aj tak nevyrieši. Mama sa bola informovať na bytovom družstve, či sa nedá prepísať inkasný lístok na dve osoby, tak jej bolo povedané, že nie. Taktiež sa mama pýtala, či by na súde pomohlo, keby polovica peňazí išla cez trvalý príkaz v banke, zase jej bolo povedané, že to je ťažko dokázateľné. Poraďte mi, prosím, niekto. Možno niekto mal podobnú skúsenosť.
EvaB
04.09.09,16:47
Nerozumiem, v čom je problém. Je pre bytové družstvo problém dostať mesačne dve rovnaké(polovičné) platby s rovnakým variabilným symbolom z rôznych účtov? Teda SIPO nie, len dva trvalé príkazy. Myslím, že im to môže byť jedno, len aby bolo zaplatené. Považujem za celkom rozumnú vec vedieť identifikovať plátcov. Môže sa stať, že jeden z vás nezaplatí, alebo nebude platiť, druhý, aby predišiel problémom, to doplatí. A v prípade rozdelenia alebo predaja bytu (k čomu asi aj dôjde) budete vedieť, kto koľko dlhuje a bez problémov a spravodlivo sa vyrovnáte.
Watson
04.09.09,17:18
Môžeš urobiť rodičom neformálnu dohodu s tabuľkou, kde budú kolonky s uvedenými dátumami za príslušné inkasné obdobie, údaj o celkovej sume za platby, údaj o polovičnej sume, ktorou každý mesiac mama prispeje otcovi za spoločné platby, kolonka na konci pre podpis mamy (odovzdala sumu) a otca (prijal sumu). Ty môžeš robiť sprostredkovateľa a toto navrhnúť. Môžte to viesť duplicitne v dvoch rovnopisoch - jednu dohodu bude mať otec, druhú mama a vzájomne si to budú podpisovať každý mesiac.
EvaB
04.09.09,17:54
Watson, aj tvoj návrh je riešením, ale pozri sa na vec reálne. Dvaja ľudia, ktorí si už nemajú čo povedať, sa musia mesačne, do určitého termínu, stretnúť a odovzdať si peniaze, podpisovať. Potom ten druhý by to mal(ale nemusí) zaplatiť. Žijeme ale v inej dobe, každý má svoj život, starosti, málo času. Povedz úprimne, riešiš si takto svoje platby? Dnes sa o to ani nestaráme, robia to banky-inkaso, trvalé príkazy, tak prečo to neurobiť aj v tomto prípade...
Watson
04.09.09,18:04
Watson, aj tvoj návrh je riešením, ale pozri sa na vec reálne. Dvaja ľudia, ktorí si už nemajú čo povedať, sa musia mesačne, do určitého termínu, stretnúť a odovzdať si peniaze, podpisovať. Potom ten druhý by to mal(ale nemusí) zaplatiť. Žijeme ale v inej dobe, každý má svoj život, starosti, málo času. Povedz úprimne, riešiš si takto svoje platby? Dnes sa o to ani nestaráme, robia to banky-inkaso, trvalé príkazy, tak prečo to neurobiť aj v tomto prípade...
Predpokladám, že sa jedná iba o dočasné riešenie. Rodičia sa dohodli, že majú záujem na spoločných úhradách, dcéra komunikuje s oboma rodičmi a môže si to zobrať na starosť. Rodičia žijú naďalej v spoločnom byte, tak prečo by mal byť s tým problém? Navyše nemusia byť pritom fyzicky prítomní súčasne. A so SIPOm si jej ako poradila?
malysh
05.09.09,05:37
EvaB: práve o tom hovorím, že pre bytové družstvo nie je problém dostavať celú sumu, ale oni to budu posudzovať tak, že platí len otec, aj keď peniaze budu chodiť z dvoch účtov.
Watson: problém je v tom, že je to môj nevlastný otec, s ktorým si už ani ja nemám nič povedať. Ale uvažovala som aj nad riešením, ktoré si navrhol ty, napadlo to aj mňa, ale to bude ťažko uskutočniteľné, pretože otec sa tu zastaví maximálne 3xtýždenne a zdrží sa tu nejakých 5 minút. Je ťažké ho vystihnúť.

Ale ďakujem Vám obidvom za rady.
EvaB
05.09.09,06:17
Malysh: môže ti byť jedno, ako to posudzuje družstvo, ide o to, aby to bolo zaplatené-to oni posudzujú. Kto koľko zaplatil, je dôležité pre vás. Možno zakrátko sa byt predá, alebo sa inak vyrovnajú a vtedy je dôležité vedieť povedať, kto ako prispieval na byt, hlavne ak sa dohodli, že všetko ide napoly. A z bankových výpisov to zistíš veľmi ľahko.
Nikto nevie, ako dlho bude táto situácia trvať, veľakrát sa roky nevedia na predaji dohodnúť a za dlhšiu dobu čiastka, o ktorú by možno ten druhý zaplatil viac, nebude zanedbateľná. A buď si istá, že ten zodpovednejší to bude doplácať, len aby sa vyhol prípadnej exekúcii. Nemôžeš si byť istá, ako sa ten druhý zachová. Ale pri predaji bude tvrdo pýtať polovicu.
malysh
05.09.09,09:20
Ale vieš, Eva, mne ide o to, aby mama mala dôkaz na súde, že za ten byt platila. A všade nám hovoria, že výpis z účtu nebude platný. A viem veľmi dobré, že táto situácia bude trvať dosť dlho. A viem si predstaviť, ako to bude prebiehať na súde. Na exekučnom nám povedali, že keď mam bude platiť celú sumu, tak potom sa môže domáhať na súde, aby jej vrátili polovicu peniazi. No a preto bude nutné podať návrh na súd (za čo musíš zaplatiť advokátovi) a potom sa súdiť (bohvie ako dlho). A mama si potom veľmi dobré rozmyslí, či sa jej oplatí domáhať tých peňazí, čo zaplatí navyše.
Preto som sa pýtala, či neexistuje nejaký spôsob, akým by sa dalo "poistiť".
Watson
05.09.09,18:03
Tiež môže mama po dohode s ním zasielať polovicu úhrad poštovou poukážkou na bankový účet otca alebo na výplatu v hotovosti, kde bude v správe prijímateľa uvedený účel platby, napr. príspevok na úhradu platieb - september 2009, október 2009...
malysh
05.09.09,18:55
Ďakujem za radu Watson. Samozrejme ďakujem aj EveB.
Katy a R
05.09.09,19:22
Ale vieš, Eva, mne ide o to, aby mama mala dôkaz na súde, že za ten byt platila. A všade nám hovoria, že výpis z účtu nebude platný. A viem veľmi dobré, že táto situácia bude trvať dosť dlho. A viem si predstaviť, ako to bude prebiehať na súde. Na exekučnom nám povedali, že keď mam bude platiť celú sumu, tak potom sa môže domáhať na súde, aby jej vrátili polovicu peniazi. No a preto bude nutné podať návrh na súd (za čo musíš zaplatiť advokátovi) a potom sa súdiť (bohvie ako dlho). A mama si potom veľmi dobré rozmyslí, či sa jej oplatí domáhať tých peňazí, čo zaplatí navyše.
Preto som sa pýtala, či neexistuje nejaký spôsob, akým by sa dalo "poistiť".

prečo by nemal byť výpis z účtu platný :confused:
.. kde "všade vám to hovoria " :confused:
veď práve preto, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam je najlepšie platiť tak, ako píše EvaB v 2. príspevku.
Bytovému družstvu nebude vadiť, ak dostane mesačnú splátku nájomného na 2-krát.