Papy
04.09.09,12:45
Dobry den prajem.

Som konatelom spolocnosti, ktora sa zaobera hydrogeologickou cinnostou, od roku 2000 mam spolocnost zaregistrovanu v obchodnom registi. Tohto roku vznikla spolocnost s podobnym nazvom aky mam ja a to takto: (nazov mojej spolocnosti zamerne neudam, pouzijem slovko FIRMA) moja spolocnost je FIRMA s.r.o. a novozalozena firma ma nazov FIRMA X&Z s.r.o.

Moja otazocka je; Co mam robit preto aby nazov FIRMA patril mne a nemohol ju nikto iny pouzivat ako cast obchodneho nazvu (a aby ho aj terajsia firma musela zmenit)? Da sa nejakou pravnou formou "donutit" dotycneho aby zmenil nazov spolocnosti a nepouzil v nej "moj" nazov spolocnosti?

Je to pre mna velmi neprijemne vidiet ako si niekto zalozi firmu s rovnkym podnikatelskym zamerom a pritom pouzije "moj" nazov spolocnosti, ktoru som budoval 9 rokov a predtym 5 rokov ako zivnostnik.

Na internete som sa nedopatral k ziadnym ucelenym informaciam. Dakujem za Vase postrehy a nazory.
dragan.michal
04.09.09,10:49
myslim, ze pokial nemas FIRMA zaregistrovane ako obchodnu znacku tak nemozes urobit nic.
grammatika
04.09.09,10:50
Žiaľ,neurobíš s tým nič.
Sročky si môžu dať názov aj taký, že ho odlíšia napr.len bodkami, medzi písmenkami alebo doplnením ďalšieho slovíčka napr.Slovakia a pod.
pozri napr.: http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=b2b&PF=0&SID=0&R=on aj tu je veľa firiem pod tým istým názvom
Papy
04.09.09,11:54
Ked si ju zaregistrujem ako obchodnu znacku tak ta druha firma bude musiet zmenit nazov alebo sa to na nu uz nebude vztahovat? Kde sa to da zaregistrovat. Vidim, ze ste tu sikovni a zbehli v tomto smere.

Dakujem
rickman
04.09.09,12:27
Ked si ju zaregistrujem ako obchodnu znacku tak ta druha firma bude musiet zmenit nazov alebo sa to na nu uz nebude vztahovat? Kde sa to da zaregistrovat. Vidim, ze ste tu sikovni a zbehli v tomto smere.

Dakujem

Obchodna znacka a nazov firmy zapisany v ORSR su 2 rozdielne veci. Pokial tvoja konkurencia podnika v tom istom resp. podobnom odvetvi a nemas zaregistrovany nazov, tak teraz s tym uz nespravis nic ani ty ani oni. Ale za skusku nic nedas (max. nejaky poplatok). Pokial si bol na svete skor, tak to rozhodne skus.

Vies, problem je v tom, ze konkurenciu obvinit a zazalovat len preto, ze je konkurencia, nemozes. A zazalovat ich za to, ze pouzivaju nieco, co nemas ani ty, je tiez problem.

V kazdom pripade by este bolo zaujimave napadnut ich zapis do ORSR, kedze sa da pochybovat o jeho spravnosti. Ale to len v tom pripade, ked je FIRMA nieco unikatne nevyskytujuce sa ako normalne slovo v jazyku.