Balage16
04.09.09,13:32
Ahoj, potrebujem veľmi poradiť.

Priateľka pracuje na pumpe na živnosť a je platcom DPH. V zmluve má uvedené: Cena poskytovaných služieb je zmluvnými stranami dohodnutá vo výške 3,98 E.

Mám k tomu prirátať DPH alebo je to už s DPH? Totižto to nieje v zmluve uvedené a neviem čo ďalej.

Ďakujem za radu alebo kde by som o tom našiel info
Jana Acsová
04.09.09,12:10
Ahoj, potrebujem veľmi poradiť.

Priateľka pracuje na pumpe na živnosť a je platcom DPH. V zmluve má uvedené: Cena poskytovaných služieb je zmluvnými stranami dohodnutá vo výške 3,98 E.

Mám k tomu prirátať DPH alebo je to už s DPH? Totižto to nieje v zmluve uvedené a neviem čo ďalej.

Ďakujem za radu alebo kde by som o tom našiel info
Info nájdete v zákone o cenách nasledovne:

§ 3 ods. 1:
Dohoda o cene je dohoda o výške ceny alebo dohoda o spôsobe, akým sa cena vytvorí, s podmienkou, že tento spôsob cenu dostatočne určuje. Dohoda o cene vznikne aj tým, že kupujúci zaplatí cenu tovaru vo výške požadovanej predávajúcim.

§ 3 ods. 3:
Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, príslušná spotrebná daň a pri dovážanom tovare aj clo a iné platby vyberané v rámci uplatňovania nesadzobných opatrení ustanovené osobitnými predpismi.6)

Aj na základe vyššie uvedeného predpokladám, že je možné fakturovať dohodnutú cenu ako čiastku bez DPH. Úhradou ceny vrátane dane vznikne cenová dohoda, ktorá nie je v zmluve inak špecifikovaná. V prípade, že odberateľ bude namietať, odporúčam následne vec riešiť dohodou. Najlepšie úpravou zmluvy tak, aby bola dohoda o cene zrejmá z nej. Vzhľadom k tomu, čo uvádzate sú zmluvné podmienky v časti fakturovanej ceny na prvý pohľad nejasné, čo môže viesť k dohadom na oboch stranách. (na Vašej už vznikli).
Balage16
04.09.09,12:22
Ďakujem za info. Som sa dozvedel, že niekto mu to fakturuje s DPH a niekto bez DPH. On akceptujem oboje možností, podľa toho ako kto pracuje. Ja len potrebujem, aby o bolo z daňového hľadiska v poriadku.
Jana Acsová
04.09.09,12:28
Nejedná sa ani tak o daňový problém, ale nejasne formulovanú cenu, ktorá je môže byť správna aj tak, aj tak ... lebo jedna strana môže argumentovať inými argumentami ako druhá. Rozhodujúca je konečná podoba fakturácie a akceptácia ceny.

A odporučenie do budúcna k jasnejšej formulácii pri dohodovaní ceny.
marjankaj
04.09.09,12:38
Ďakujem za info. Som sa dozvedel, že niekto mu to fakturuje s DPH a niekto bez DPH. On akceptujem oboje možností, podľa toho ako kto pracuje. Ja len potrebujem, aby o bolo z daňového hľadiska v poriadku.

Tu sa nejedná, kto ako pracuje,ale o to kto je a kto nie je platca DPH.
Balage16
04.09.09,12:52
Ahoj Marjankaj,

obaja sú platcami DPH. Tak ako je o teda správne prosím?
marjankaj
04.09.09,13:17
Ahoj Marjankaj,

obaja sú platcami DPH. Tak ako je o teda správne prosím?

Preštuduj si zákon o DPH.
Ak je platca DPH, tak faktúruje s DPH. Tí ktorí nie sú platcovia DPH, faktúrujú bez DPH.
Jana Acsová
04.09.09,13:36
...
obaja sú platcami DPH. Tak ako je o teda správne prosím?Správne je to tak, ako to bude zakceptované oboma zmluvnými stranami. Lebo zmluva nehovorí inak.

Skúsme nehľadať problém tam, kde zatiaľ nie je. Vyfakturujte tak, ako ste dohodnutú cenu pri podpise zmluvy zamýšľali. Ak odberateľ nebude namietať, uhradí Vám cenu na základe faktúry a budete mať potvrdenú cenovú dohodu.

Nečakajte odpoveď že "SPRÁVNE JE TO TAKTO, ALEBO ONAK". Máte nejasne formulovanú zmluvu. Postupujte podľa nej a vyhotovte faktúru podľa Vášho vedomia, t.j. že zmluvne je dohodnutá cena bez dane (je to pre dodávateľa výhodnejšie, preto predpokladám tento postup). Následne je na ťahu odberateľ.
Jana Acsová
04.09.09,13:51
V zmluve má uvedené: Cena poskytovaných služieb je zmluvnými stranami dohodnutá vo výške 3,98 €

Vychádzajúc z uvedeného doplním, čo rozumiem dvoma možnými postupmi u platiteľa DPH:

1. 3,98 ZD + 0,76 DPH = 4,74 - požadovaná suma k úhrade v prípade, že dohodnutou cenou rozumieme cenu bez dane

2. 3,35 ZD + 0,63 DPH = 3,98 - požadovaná suma k úhrade v prípade, že dohodnutou cenou rozumieme cenu vrátane dane (uvádzam zjednodušené zaokrúhlenie iba pre názornosť výpočtu fakturovanej čiastky).
marjankaj
04.09.09,13:54
Správne je to tak, ako to bude zakceptované oboma zmluvnými stranami. Lebo zmluva nehovorí inak.

Skúsme nehľadať problém tam, kde zatiaľ nie je. Vyfakturujte tak, ako ste dohodnutú cenu pri podpise zmluvy zamýšľali. Ak odberateľ nebude namietať, uhradí Vám cenu na základe faktúry a budete mať potvrdenú cenovú dohodu.

Nečakajte odpoveď že "SPRÁVNE JE TO TAKTO, ALEBO ONAK". Máte nejasne formulovanú zmluvu. Postupujte podľa nej a vyhotovte faktúru podľa Vášho vedomia, t.j. že zmluvne je dohodnutá cena bez dane (je to pre dodávateľa výhodnejšie, preto predpokladám tento postup) Nezabudni k tej cene pripočítať DPH a faktúra má byť vystavená podľa §71. Predpokladám, že nejde o oslobodené plnenia. Následne je na ťahu odberateľ.

Prepáč Janka, to pre istotu.