stanco007
04.09.09,14:00
Chcem sa opytat ako to je s jazdou na bicykli centrom mesta, v pesej zone? Ja ked som siel, tak ma stale polisi upozornili, ze mam ist peso a nie na bicykli. Ale co viem, tak cyklista moze ist na bicykli centrom
Jara
04.09.09,12:05
My máme centrom mesta vybudované cyklistické chodníky. Robili novú rekonštrukciu, tak ich tam urobili nedávno, takže zrejme môže ísť cyklista, ak tam je urobený pás pre cyklistov. Ak nie, je určené len ako pešia zóna, tak zrejme musí ísť len pešo vedľa bycikla. Je to ale len môj názor, možno niekto sem prilepí nejaký paragraf z vyhlášky, alebo je to dané Záväzným nariadením mesta
DušanČ
04.09.09,12:08
Cyklista je rovnocenný účastník cestnej premávky ako ostatné vozidlá. Výhodu má len v tom, že už teraz existuje množstvo vyhradených komunikácií, kde ostatné vozidlá nesmú. Kde nemá vyznačenú výnimku, nesmie ani cyklista.
kero64
04.09.09,14:26
Práve skončili popoludňajšie televízne noviny a tam to rozoberali. V Bratislave je to v pešej zóne 5km/h, v BB je jazda bicyklom, na korčuliach a skateboarde zakázaná a v KE nieje obmedzenie od mesta. Všetko je to iba v peších zónach a aj to iba v niektorých častiach. Aspoň pokiaľ ide o Bratislavu.
buchač
04.09.09,15:01
Práve skončili popoludňajšie televízne noviny a tam to rozoberali. V Bratislave je to v pešej zóne 5km/h, v BB je jazda bicyklom, na korčuliach a skateboarde zakázaná a v KE nieje obmedzenie od mesta. Všetko je to iba v peších zónach a aj to iba v niektorých častiach. Aspoň pokiaľ ide o Bratislavu.

Opravím , t.j. v centre mesta je na tento účel vymedzený pás pre cyklistov ..


Užívanie pešej zóny

§ 6
Podmienky užívania pešej zóny

(1) Motorové vozidlá môžu vstupovať a zotrvať v pešej zóne len po splnení ohlasovacej povinnosti a udelení povolenia príslušným útvarom mesta podľa § 5.

(2) Motorovým vozidlám je na Hlavnej ulici určený spravidla električkový pás a v ostatných častiach pešej zóny stred ulice, pokiaľ podmienky v povolení vydanom podľa § 5 neurčujú inak.

(3) V pešej zóne je pre motorové vozidlá povolená maximálna rýchlosť 20 km/h.

(4) Motorové vozidlá zabezpečujúce zásobovanie podľa § 4 ods. 1 písm. c) majú povolený vjazd do pešej zóny v čase od 2100 hod. do 900 hod., okrem výnimočných prípadov hodných osobitného zreteľa, ktoré rieši na mieste mestská polícia.

(5) V pešej zóne je parkovanie zakázané. Státie je povolené len na nevyhnutný čas.

(6) Nemotorovým vozidlám je na Hlavnej ulici určený pruh pre cyklistov s predpísaným smerom jazdy a v ostatných častiach pešej zóny stred ulice rýchlosťou pešej chôdze.

(7) Na cyklistickom chodníku má osoba na vozíku pre zdravotne postihnuté osoby a cyklista prednosť pred ostatnými vozidlami a chodcami, pričom osoba na vozíku pre zdravotne postihnuté osoby má prednosť pred cyklistami.http://www.kosice.sk/docuStore_getByID.asp?id=2069

Ale zaujímavé je , že

Cyklista je rovnocenný účastník cestnej premávky ako ostatné
vozidlá
čo je v poriadku , no potom ako je to na chodníkoch ?

Týka sa to hlavne mimo centra miest , určite to každý pozná z toho svojho ...:eek:
Kto má prednosť, kto a ako si je rovnocenný ?

Mne vychádza , že slovo chodník vzniklo od slova chodiť a nie bicyklovať , korčuľovať , skejtovať ...alebo je to inak ?
Potom by to mohol byť cyklovník , keď sa na ňom preháňajú cyklisti , alebo podobne ...
kero64
04.09.09,15:07
Opravím , t.j. v centre mesta je na tento účel vymedzený pás pre cyklistov ..


Napísal som, čo som si v rýchlosti zapamätal.;)
Jara
07.09.09,06:20
Buchač, ten cyklovník je nádherný výraz...:D
limonene
07.09.09,12:20
Cyklysta sa nemoze bicyklovat po chodnikoch. Ma ist po ceste, pripadne po vyznacenej cyklistickej trase. Ak chce ist po chodniku, tak musi zosadnut z bicykla a tlacit ho.

V bratislave je to trosku krute, kedze cyklistickych chodnikov je malo a vodici su extremne neohladuplny. A tiez je to neprijemne v tom, ze ak by som mal male dieta, tak ho urcite nezoberiem na bicykli do premavky.
stanco007
09.09.09,05:37
Vdaka vsetkym za odpovede. Zaujimalo ma to preto, ze mna stale ked som siel na bicykli centrom mesta, kde nie je cyklisticky chodnik, chceli policajti za to aj pokutovat... Vyhovorky, bla, bla, bla, v krajnej situacii pomohol aj sluzobak :-))). Ale stale ma zarazi ked vidim mestske policajtky sa vozia na bicykloch centrom mesta akoby nic... No, ked mozu oni, tak mozu vsetci. Este si ich natocim aby som mal dokaz a v jazdem mi uz nic nezabrani.
Chcem ale dodat, ze aj ja som proti takejto jazde lebo niektori cyklisti jazdia centrom ako pirati. Ale pokial ide cyklista slusne a pomaly, tak preco nie?