kristinagabi
04.09.09,19:02
Prosim poradte.Byvam v byte,takze v kupelni nemam okno. Velmi by som tam chcela mat nejaky kvet. V kupelni mam pult a na to by som potrebovala nieco zelene. Zatial mam tam bambus,ale sa mu tam velmi nedari. Co by ste mi poradili?
Blankake
04.09.09,17:11
Asi len umelý...
HankaS
04.09.09,17:24
Súhlasím s predošlým, keď nemáš okno daj si neajaký umelý, ja mám tiež a je to veľmi pekné. Raz za čas si ho vysprchujem, vysuším a je to stále pekné. Na WC mám veľkú kyticu z umelých kvetov, zladenú do farby obloženia . Vypadá to dobre.
wegamizi
04.09.09,17:27
Prosim poradte.Byvam v byte,takze v kupelni nemam okno. Velmi by som tam chcela mat nejaky kvet. V kupelni mam pult a na to by som potrebovala nieco zelene. Zatial mam tam bambus,ale sa mu tam velmi nedari. Co by ste mi poradili?
Ruza z Jericha
ivka70
04.09.09,17:32
Asi len umelý...

Suhlasim, jedine umely, bez denneho svetla tam nic nedopestujes.

A nesuhlasim s tym, ze je samozrejme, ze ked byvas v byte, tak nemas okno v kupelni.
Byvam v byte a okno v kupelni mam :)
kristinagabi
04.09.09,17:42
Dakujem za rady. Umele kvety mi dajako "nesedia".Nemam ich rada.
Ta ruza z Jericha zase potrebuje dostatok svetla...
Paula
04.09.09,17:45
Byvam v byte a okno v kupelni mam :)


mimotemy Šťastné to žieňa :), ja o ňom (okne v kúpeľní) iba snívam.
kristinagabi
04.09.09,18:04
Ja som kupelnu neriesila oknom. My sme tam dali tie sklenene tehly. Takze mame take "biedne"svetlo
aviator
04.09.09,18:16
Rastliny rastú pri umelom osvetlení. Čiže keď budeš prisvetľovať, niečo tam porastie. Keď pohľadáš na webe, nájdeš o tom info, pestovatelia mary-jane s tým majú rozsiahle skúsenosti :D . Tiež niektoré mäsožravky sa pestujú pod umelým svetlom.
Z ekonomického dôvodu by som uvažoval nad niečím nenáročným na svetlo. Možno zamioculcas.
Držím palce.
Dáša_
04.09.09,18:29
Rastliny rastú pri umelom osvetlení. Čiže keď budeš prisvetľovať, niečo tam porastie. Keď pohľadáš na webe, nájdeš o tom info, pestovatelia mary-jane s tým majú rozsiahle skúsenosti :D . Tiež niektoré mäsožravky sa pestujú pod umelým svetlom.
Z ekonomického dôvodu by som uvažoval nad niečím nenáročným na svetlo. Možno zamioculcas.
Držím palce.

mimotemyraz jedna firma prenajala priestory. zrazu enormne stúpli nároky na elektrinu. V zatemnenych kanceláriach totiž začali najomcovia pestovať rastliny, ktoré nechceli vystavovať na obdiv nikomu, obzvlášť nie policiiv:D:D . A prisvecoval im aj prikurovali ...
arizona
04.09.09,18:53
Tiež sa mi páčia tie rôzne katalógové fotky s kvetmi v kúpeľni. Vyskúšala som všetko možné, vždy po čase začali ošpatnievať, alebo hynuli.
Tak som prišla na jedinú fintu :D
Po týždni vždy kvetinku vymeniť a tú z kúpelky dať zotaviť na bežné svetlo.:---;)
aviator
05.09.09,17:30
Pestovanie mäsožravých rastlín pod umelým svetlom. http://www.cpukforum.com/forum/index.php?showtopic=24307 Ked je málo miesta, dá sa použiť malé akvárium alebo 5l pohár a na vrch kompaktná žiarivka. V 5l zaváracom pohári pestujem na okne nepenthes s dobre sa jej darí.
Silvernola
05.09.09,17:46
Skús kúpiť dva rovnaké kvety (napr. nefrolepky - paprade), jednu jaj do kúpelne, druhú na prijateľne svetlé miesto a striedaj ich. Moja kamarátka ich tak pestuje asi 3 roky.
kristinagabi
23.01.10,19:21
Nasla som kvet do kupelne:). Uz ho tam mam 4 mesiac a este sa drzi. Je to potosovec zlaty.
Fotka sa nepodarila najepsie:---
AlaNR
23.01.10,21:59
My máme napríklad kuchyňu tak, že okno je iba do chodby. tiež tam priame denné svetlo ani "nepáchne".
Už asi tretí rok sa tam veľmi darí lopatkovcu - toto som o ňom našla na nete:

Na pestovanie sa hodí rozptýlené svetlo alebo polotieň a vyššia teplota, ktorá ani v zime nemá klesnúť pod 17 °C. Rastliny tiež vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu. Aj koreňový bal musí byť stále vlhký, prílišné zalievanie však škodí. Na jar a v lete prihnojujeme tekutým hnojivom. Za dobrú starostlivosť sa lopatkovec odvďačí stálymi púčikmi úhľadných, voňavých kvetov, ktoré sa dávajú aj do svadobných kytíc. Tento druh je vhodný pre teplejšie a vlhšie miestnosti a do kvetinových okien a vitrín.
kristinagabi
24.01.10,15:31
My máme napríklad kuchyňu tak, že okno je iba do chodby. tiež tam priame denné svetlo ani "nepáchne".
Už asi tretí rok sa tam veľmi darí lopatkovcu - toto som o ňom našla na nete:

Na pestovanie sa hodí rozptýlené svetlo alebo polotieň a vyššia teplota, ktorá ani v zime nemá klesnúť pod 17 °C. Rastliny tiež vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu. Aj koreňový bal musí byť stále vlhký, prílišné zalievanie však škodí. Na jar a v lete prihnojujeme tekutým hnojivom. Za dobrú starostlivosť sa lopatkovec odvďačí stálymi púčikmi úhľadných, voňavých kvetov, ktoré sa dávajú aj do svadobných kytíc. Tento druh je vhodný pre teplejšie a vlhšie miestnosti a do kvetinových okien a vitrín.
Ja mam par takychto kvetov doma,ale sa im dari len na svetlom mieste.
Rozalka
24.01.10,16:09
Nasla som kvet do kupelne:). Uz ho tam mam 4 mesiac a este sa drzi. Je to potosovec zlaty.
Fotka sa nepodarila najepsie:---

Každý kvet potrebuje svetlo - aj tá tvoja kvetinka časom zošedne.
Ak sa ti nepáči umelé (v tmavej miestnosti sú vynikajúce), použi návod Arizony.
aviator
24.01.10,19:28
Keď sa mu darí tri roky, už to bude O.K.
Sestre lopatkovec pekne rastie už dlho na tmavšom mieste.
Lopatkovec sa páči aj mne, teraz ho skúšam na zvislej zeleni.
wabi
24.01.10,21:25
Ak tam nie je vôbec žiadne okno, tak by som netrápil žiadne s kvietkov, pretože žiadna to dlhodobo nezvládne, iba ak za cenu dlhodobého svietenia špeciálnymi žiarivkami a to fakt nestojí za to. Ten nápad s vymieňanými kvetmi je ale veľmi dobrý a lepší tu už asi nikto nevymyslí.
privát
25.01.10,16:25
presne tak wabi, bez debaty. Kde nie je ani kúsok svetla, tam nepatrí kvietok, len umelá ozdoba a prenášať ich každý mesiac nemá zmysel a ak kvietky cítia, tak je to len ich trápenie.
aviator
25.01.10,20:21
Veď nebuďme kategorický, keď niekto pestuje kvet pri mizernom osvetlení tri roky, tak tam asi netrpí.
A veľa kvetov sa úspešne pestuje pod umelým osvetlením a dobre sa im darí. Okrem toho najznámejšieho, podobného Schefflere, ktorý občas policajti spomínajú v správach sú to napr. mäsožravé rastliny.
wabi
26.01.10,06:35
Tak napríklad akváriové rastliny rastú často len pod "umelými biožiarivkami" a úspešne. Otázka je, koľko hodín bude "kristinagabi (http://www.porada.sk/member.php?u=122053)" svietiť pravideľne, aby kvet netrpel. Treba však pripomenúť, že žiarivka musí byť špeciálna z akvaristickýxh potrieb.
Naozaj mi ale jednoduchšie príde raz alebo radšej 2x za týždeň premiestniť rovnaké kvety. Dva sú v "idealnych" podmienkach za oknom jeden je v temnej samotke v kúpelke a pravidelne kolujú.
Ešte lepšie je kombinácia týchto dvoch metód.
aviator
26.01.10,20:04
Tak napríklad akváriové rastliny rastú často len pod "umelými biožiarivkami" a úspešne. Otázka je, koľko hodín bude "kristinagabi (http://www.porada.sk/member.php?u=122053)" svietiť pravideľne, aby kvet netrpel. Treba však pripomenúť, že žiarivka musí byť špeciálna z akvaristickýxh potrieb.
Naozaj mi ale jednoduchšie príde raz alebo radšej 2x za týždeň premiestniť rovnaké kvety. Dva sú v "idealnych" podmienkach za oknom jeden je v temnej samotke v kúpelke a pravidelne kolujú.
Ešte lepšie je kombinácia týchto dvoch metód.

Netreba špeciálne žiarovky, to je len marketing, toto sú vyskúšané veci, tu ale aj inde o tom píšu ľudia, čo s tým majú skúsenosti:
http://www.masozravky.sk/forum/viewtopic.php?t=80&start=45
Pestovanie rastlín v nejakej osvetlenej väčšej alebo menšej vitríne je komplikované a drahé, ale keď sa to dobre urobí, je to veľmi pekné. Fajnšmekri si môžu pestovať veci, čo by na okne nerástli, ale o to asi v tejto diskusii nejde.
Držím palce.
AlaNR
28.01.10,08:00
Ja ten môj lopatkovec neprekladám a asi mu fakt vyhovuje, že je v tom prítmí celé dni. Svieti mu iba neónka, aj to len vtedy, keď sme v kuchyni. Keby sa mu nedarilo, tak to sem nepíšem...
privát
28.01.10,19:24
Ja ten môj lopatkovec neprekladám a asi mu fakt vyhovuje, že je v tom prítmí celé dni. Svieti mu iba neónka, aj to len vtedy, keď sme v kuchyni. Keby sa mu nedarilo, tak to sem nepíšem...
no hej, ale ty spomínaš prítmie a občas prenikavé svetlo z neónky. Kriristinagabi nemá vôbec okno v kúpeľke, teda nepreniká žiadne svetielko, nie je dlhodobo žiadne prítmie a nestrávi až toľko času v kúpeľke ako ty v kuchyni a to je velikánsky rozdiel.