11danny99
05.09.09,00:58
Ahojte, práve som si založil sro jednoosobovú, som aj spoločník. Chcem sa spýtať budem tam pracovať v odbore stavebníctvo (manuálne)+ maloobchod a ďalšie činnosti, musím mať z mojou sro zmluvu? Dost som si toho tady prečítal ale som stoho trocha vedľa. Ked tak rozmýšlam tak ako zamestnanec by som musel mať TPP a to by boli ďalšie výdavky na preventívky, BOZP a pod.? Čiže ˇďalšie starosti ako zamestnávateľ.A tak som rozmýšlal, mohhol by som si založit živnosť na tú istú činnosť ako sro a prácu so stavebníctva účtovať svojej sro? A na sro by som si nechal ten maloobchod a ostatné činnosti. dúfam že som tomu porozumel. som stoho paf. prosím poradte mi.:eek:
BLINDSIDE
05.09.09,00:57
hlavne, ze si si zalozil nieco comu absolutne nerozumies congratulations :D
KEJKA
05.09.09,03:35
môžeš aj fakturovať, ale tym padom máš dvojake účtovníctvo, ktoré sám nezvládeš, výdavky na jeho spracovanie.....
nemusíš byť v sro zamestnaný, ak si konateľ, ale sám viac činnosti nezvladneš, ak su aktívne. Napr. na maloobchod potrebuješ aj prevádzku a ked budeš tam, ako budeš manuálne robiť inde?
11danny99
05.09.09,10:06
Kejka, ja som myslel - ak budem nakupovať materiál na stavbu ten budem faktúrovať cez sro a prácu by som ako živnostník prefaktúroval na sro. Skrátka sa chcem vyhnúť že budem stále niekomu platiť myslím tým lekárom za preventívky aj tak tam chodim. a ako zamestnanec sro by som musel chodiť na tie rehliadky + ostatné výdavky za preškolenia a pod. (to čo vyžaduje inšpektorát práce). Ak by som bol živnostník teda pracoval (manuálne) tak nemusím mať tieto školena. Aspoň som to takto pochopil s tých zákonov. díky
KEJKA
05.09.09,10:10
čo dáš na prevetívky, to dáš za spracovanie účtovníctva SZČO, napr. Vždy tie výdavky budú.
Inak plán je dobrý - nakupovať materiál cez sro a práce prijať od živnostníka - je to možné. Potom všetko fakturovať odberateľovi podľa dohodnutej ceny.
11danny99
05.09.09,10:41
Kejka to účtovníctvo mi bude robiť sestra- bezplatne. vieš každá koruna dobrá - ona ma to potom naučí to JÚ (SZČO). A rozmýšľam bolo by lepšie keby ako živnostník(tú prácu) budem platca DPH alebo nie? Ako by si to riešila ty? si zlatá osoba.
KEJKA
05.09.09,10:46
SZČO iba práca nie je dobre byť platiteľ DPH, ak však dosiahneš povinný obrat, tak sa tomu nevyhneš, ale to by si za 12 mesiacov musel vyfakturovať za viac ako 1,5mil.Sk - v EURpochopiteľne.

SZČO asi platiteľ budeš povinne kvôli obratu.
11danny99
05.09.09,11:16
Kejka, tak teraz si to zhrniem. vyfaktúrujem prácu bez DPH (to určite nebudem mať taký obrat ako szčo) od mojej sro. A sro si od odberateľa vyfaktúruje za materiál a prácu (ktorú som vyfaktúroval) a to s DPH. bude to takto správne? A aby som nezabudol ako szčo budem musieť mať s mojou sro nejakú zmluvu ked budem prenu robit prácu? A ja v sro ako konateľ nebudem mať zamestnanca, ale ja ako konateľ budem len obstarávať materiál (bez prac. zmluvy), len si na konci roka zoberiem zisk (samozrejme zdanení). Dúfam ,že už tomu dobre rozumiem. díky
KEJKA
05.09.09,13:12
áno, zhruba tak.
SZCO a sro su dva subjekty, takže áno, budeš robiť bud na zmluvu, alebo na objednávku.
a tá DPH na doklade bude vyčíslená, pokiaľ sro je registrovaný. platiteľ DPH.