miriamm
19.07.04,13:37
Prosim o radu.
Vediem JU - vystavim zalohovu fa - bez DPH napr. 119,-Sk
Pride uhrada - rozpisem ju aj s DPH. (100+19=119) a evidujem v knihe DPH s datumom uhrady.
Vystavim ostru fa:
zaklad dane - 1000,-
19% DPH - 190,-
spolu - 1190,-
zostava k uhrade - 1071,-
Zapisem ju do knihy pohladavok + evidujem v knihe DPH so zakladom a DPH ako je uvedene v ostrej fa? alebo ponizim zaklad a DPH o uz zaplatenu zalohu?

DAkujem za radu
Dada
19.07.04,11:41
Ponížiš základ o 100,- Sk a DPH o tých 19,- SK
ANNA
19.07.04,11:43
Pokiaľ sa ostrá faktúra vystaví do 15 dní v ramci mesiaca, tak sa nemusí vystavovať zálohová faktúra s rozpisom DPH.

Príklad
Zálohová 1.7.2004 119,-
Úhrada 10.7.2004 119,-
Ostrá 11.7.2004 1000,- + DPH 190,- = 1190,- -záloha 119,-, k úhrade 1071,-
miriamm
19.07.04,11:49
anna,
teda ak nevystavim do 15 dni ostru falkturu, musim k tej zalohovej dorobit rozpis na DPH a zaslat ho odberatelovi?

vdaka za odpovede
janaGT
19.07.04,11:52
anna,
teda ak nevystavim do 15 dni ostru falkturu, musim k tej zalohovej dorobit rozpis na DPH a zaslat ho odberatelovi?

vdaka za odpovede

Áno, ale musí to byť do 15 dní odo dňa prijatia zálohy na účet.
Dada
19.07.04,11:52
Áno, musíš urobiť doklad na účely DPH k prijatej zálohe a samozrejme ho aj zaslať odberateľovi. A ak dodáš napríklad tovar, tak už potom do faktúry odratávaš ten základ a DPH z prijatej zálohy.
rosemary
20.07.04,08:26
Myslím si, že Anna až tak pravdu nemá. Faktúra sa má v každom prípade vystaviť do 15 dní. V prípade že záloha Vám príde na účet 20.7., do 15 dní ste povinná vystaviť faktúru s dňom prijatia platby 20. 7. V ostrej faktúre, aj keď deň dodania tovaru alebo služby bude 21. 7. bude vysporiadaná DPH zo zálohy. Takto si to vysvetlujem ja.
Dada
20.07.04,09:18
Rosemary - ak som prijala zálohu 20.7. a tovar som dodala napríklad 22.7., tak k prijatej zálohe nemusím vystavovať doklad na účely DPH. Iba ak by som tovar dodala napríklad 6.8., tak ten doklad na účely DPH k prijatej zálohe musím vystaviť do tých 15 dní a vo faktúre, kde je tovar tú zálohu odrátam (základ+dph).
vladan
20.07.04,09:19
rosemary, ak to myslíš nasledovne:
1. 20.7. prijatá záloha na tovar - pripísanie na účet 119,- Sk
2. 21.7. dodanie tovaru - vystavenie ostrej faktúry s dňom dodania 21.7.2004, tam dáš základ + DPH, t. j. 100 + 19 = 119
3. v ostrej faktúre uvedieš:
základ dane 100,00 Sk
daň 19% 19,00 Sk
CELKOM 119,00 Sk
-prijatá záloha zo dňa 20.7.2004 -119,00 Sk
K úhrade 0,00 Sk.

Ak v priebehu mesiaca prijmeš zálohu a zároveň dodáš tovar alebo službu, tak nemusíš vystavovať ostrú faktúru na zálohu do tých 15 dní od prijatia. Vyplýva to zo zákona o DPH, len teraz narýchlo neviem ktorý paragraf. Ale musí to byť v rámci jedného mesiaca - nemôže byť prelom dvoch mesiacov. Pekný deň.
Luckasari
20.07.04,09:25
§71 ods. 1: ... Ak v kalendarnom mesiaci vznikne platitelovi danova povinnost prijatim platby a zaroven aj dodanim tovaru alebo dodanim sluzby, na ktore prijal platbu, moze platitel vyhotovit jednu fakturu, a to najneskor do 15 dni od vzniku poslednej danovej povinnosti vztahujucej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie sluzby v tomto kalendarnom mesiaci. ...
vladan
20.07.04,09:28
ďakujem Luckasari, za vyhľadanie paragrafu.

... a odpoveď je kompletná.

Pekný deň
Katty
20.07.04,09:42
a čo ak dostanem zálohu 01.7. a tovar dodám 30.7. tak aké faktúry vystavujem...
Dada
20.07.04,09:44
Aj taký prípad som už mala. Ale nikdy nemáš istotu, že ten tovar bude dodaný 30.7., tak som vystavila aj doklad na účely DPH k prijatej zálohe aj potom ostrú faktúru, kde bola tá záloha odrátaná (základ+dph). Jeden doklad hore dole. Výsledok v priznaní bude aj tak rovnaký.
Katty
20.07.04,09:45
no práve na to som myslela, že sa lahko môže stať že to príde až 1.8. a tým pádom už nesplnam tých 15dní....
Dada
20.07.04,09:53
Katty - nič nepokazíš, ak urobíš 2 faktúry - aj takú, aj takú - vrámci jedného mesiaca.
Heni
20.07.04,18:34
Dievcence, to ale sefovi vnuci raz zbohatnu na zbere papiera, co vravite? :-))))
Ale s postupom (2 ks faktur) suhlasim, tiez by som to tak poriesila :-)
Janette
21.07.04,02:11
Ahojte, prípájam sa aj ja. Presne som mala tento problém, záloha a ostrá FA a čo DPH, nakoniec rozpisujem 2 FA aj osobitne DPH, lebo mám aj takú situáciu, že zálohovú FA mám v jednom mesiaci, a dokonca konečnú /ostrú/ FA niekedy aj o 2 mesiace neskôr.
janaGT
21.07.04,04:40
Máte niekto skúsenosť s tým, že niektorí dod. vystavujú zálohové faktúry s DPH? A nechcú pochopiť, že fa s DPH môžu vystaviť až po prijatí peňazí viažúcich sa k danej zálohovej faktúre. Mne sa to v priebehu tohto mesiaca stalo už snáď aj 5 krát. Dúfam, že nemám len ja takúto smolu !!!
Dada
21.07.04,04:56
Aj mne chodia zálohové faktúry s vyčíslením DPH. Ak uhradím túto zálohovú faktúru a potom si žiadam doklad na účely DPH, tak mi povedia, že veď DPH mám vyčíslenú na tej zálohovej faktúre, tak načo mi je ešte jedna faktúra. Aj taký prípad mám, že platíme zálohovú faktúru na viackrát. A dodávateľ sa vôbec neunúva posielať doklady na účely DPH. A nedajú si to vysvetliť.
Oldi
21.07.04,05:05
Dobré ránko,

tiež som sa už stretol s takýmito prípadmi. Niekedy zaberá spomenúť nejaký ten zákon o DPH a daň. kontrolu, mastnú pokutičku a ide to, zrazu sú ochotnejší :-)
janaGT
21.07.04,05:09
Dobré ránko,

tiež som sa už stretol s takýmito prípadmi. Niekedy zaberá spomenúť nejaký ten zákon o DPH a daň. kontrolu, mastnú pokutičku a ide to, zrazu sú ochotnejší :-)
Mne sa stalo. že 1.6. sme zaplatili zálohu vo výške takmer 3 milióny, a dodnes nemám od dod. fa s DPH. Najskôr som ju skúšala vymáhať telefonicky, keď prišiel majiteľ firmy tak osobne s ním. A potom po porade na PORADE - dobre to znie - som im poslala doporučene list, kde som oznámila, že ak do termínu xxx nepošlú doklad na účely DPH, že to oznámim na DÚ ako porušenie zákona. A verte tomu, že zatiaľ sa ešte nič neudialo - žeby mali na DÚ nejakú protekciu ? A teraz poraďte, čo s takou firmou? Možno prestať obchodovať.
Zuzka
21.07.04,05:20
Asi Ti nič iné nezostáva, len to nahlásiť na DU. Ale aké dôsledky to bude mať, to sa dá ťažko predokladať. Ak si tá firma takéto niečo dovolí, že nerešpektuje zákon....asi majú nejakú protekciu. Prestať obchodovať je to najľahšie. Lenže tam máte 3 mil. Sk! Vrátili by vám ich, keď Ti nepošlú ani doklad! Skrátka - nezávidím Ti. Prajem Ti pekný deň.
Michal
21.07.04,06:13
Máte niekto skúsenosť s tým, že niektorí dod. vystavujú zálohové faktúry s DPH? A nechcú pochopiť, že fa s DPH môžu vystaviť až po prijatí peňazí viažúcich sa k danej zálohovej faktúre. Mne sa to v priebehu tohto mesiaca stalo už snáď aj 5 krát. Dúfam, že nemám len ja takúto smolu !!!Nesúhlasím ! Podľa nového zákona už nie je zakázané vystaviť faktúru pred uskutočnením zd. obchodu a tým je aj platba - tak prečo nevystaviť faktúru s DPH pred prijatím zálohy?
janaGT
21.07.04,06:22
Nesúhlasím ! Podľa nového zákona už nie je zakázané vystaviť faktúru pred uskutočnením zd. obchodu a tým je aj platba - tak prečo nevystaviť faktúru s DPH pred prijatím zálohy?
Podľa mňa fa a zálohová fa nie je to isté. A keď vystaví niekto zálohovú fa s DPH, ako potom vie, aký má dať deň dodania - veď to je predsa až deň pripísania peňazí na účet. Dodávateľ nemôže vedieť, či mu peniaze odo mňa prídu o 2 dni, alebo až o 2 týždne. Nemusím vždy posielať peniaze presne podľa splatnosti. Môj názor je, že na zálohovej fa DPH nemôže byť a dokonca keď tam dod. neuvedie ani len deň dodania. Môžte sa ešte niekto k tomu vyjadriť?
vladan
21.07.04,06:37
takisto vystavujem zálohové faktúry len v znení: dátum vystavenia a dátum splatnosti - nevyčísľujem tam DPH - normálne sa riadim zákonom o DPH.
Ale už som sa stretla aj s prípadom, že veľká firma (teda viac ako 500 zamestnancov) nevystavovala ostré faktúry na prijaté zálohy!!!
Stalo sa to ešte v 05-2004, kdežto novela zákon o DPH nadobudla platnosť 1.8.2003, podľa ktorej sme už museli vystavovať ostré faktúry na zálohy. Ale poviem vám, že v mnohých firmách majú ešte "starovyškolené" účtovníčky, ktoré pracujú ešte na základoch, ktoré sa naučili na strednej škole niekedy v roku 1980. A týmto sa to najťažšie vysvetľuje!!!
Takže prax je taká, že aj sa keď niektorí "poctivci" riadia zákonmi, na veľa "múdrych" ľudí akoby neplatili.
Ale odporúčam vysypať na nich paragrafy zákona a verím, že to s nimi trošku pohne. Prajem pekný deň
Michal
21.07.04,06:38
Áno súhlasím s tým dátumom je to problematické. V predch. príspevku som len chcel povedať, že teoreticky to je možné - vystaviť faktúru s DPH na prijatú platbu pred jej prijatím. Zákon to nevylučuje hoci v praxi to má nedostaky.
ZuzanaA
20.12.04,07:15
Prosím, môžte mi poradiť v tejto veci: SZČO, JÚ, platca DPH. Vystavil zálohovú faktúru, platba bola uhradená, dodávka tovaru bude až v budúcom roku (teda aj jeho zdan. príjem bude v 2005), teraz musí do 15 dní od prijatia platby vystaviť doklad pre DPH a samozrejme DPH aj odviesť. Môžte mi poradiť ako by mal taký doklad vyzerať? Vyčísľujem tam iba výšku DPH a nič iné? Ďakujem.
Dada
20.12.04,07:22
Prosím, môžte mi poradiť v tejto veci: SZČO, JÚ, platca DPH. Vystavil zálohovú faktúru, platba bola uhradená, dodávka tovaru bude až v budúcom roku (teda aj jeho zdan. príjem bude v 2005), teraz musí do 15 dní od prijatia platby vystaviť doklad pre DPH a samozrejme DPH aj odviesť. Môžte mi poradiť ako by mal taký doklad vyzerať? Vyčísľujem tam iba výšku DPH a nič iné? Ďakujem.
Ja mám asi takéto znenie faktúry na účely DPH: Faktúra (na účely DPH) k zálohe prijatej dňa X.Y.2004 na základe úhrady zálohovej faktúry číslo......
A potom tú čiastku, čo si prijala rozpíšeš na základ a DPH.
Ešte mám na tej faktúre poznámku: "Neplaťte, uhradené zálohovou faktúrou."
ZuzanaA
20.12.04,07:39
Ja mám asi takéto znenie faktúry na účely DPH: Faktúra (na účely DPH) k zálohe prijatej dňa X.Y.2004 na základe úhrady zálohovej faktúry číslo......
A potom tú čiastku, čo si prijala rozpíšeš na základ a DPH.
Ešte mám na tej faktúre poznámku: "Neplaťte, uhradené zálohovou faktúrou."
Dík, Dadi. Ale je to faktúra len pre účely DPH, nejde mi normálne do príjmu, však? Lebo o to mi ide.
Jana2004
20.12.04,07:45
Áno, ale musí to byť do 15 dní odo dňa prijatia zálohy na účet.Doplním vetu: alebo do konca mesiaca, v ktorom platba prišla. T.j. keď príde 25-teho, nedoderžíš 15 dní, ale musíš vystaviř fa do konca mesiaca.