Pezinčan
05.09.09,10:42
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť ohľadom poslednej vôle. Chcel by som spísať závet a odkázať všetok svoj majetok synovi, ktorý má v súčasnosti 16 rokov. Môže aj v takomto prípade dediť? Ak nie, mohol by som to formulovať tak, aby sa v prípade, že ak v čase môjho úmrtia nebude plnoletý, s mojim majetkom zakazujem nakladať až do dovŕšenia jeho 18 rokov? A ako je to s bankovými účtami po mojej smrti? Taktiež by som chcel vydediť druhého plnoletého syna z dôvodov, že:


trvalo o mňa neprejavoval naozajstný záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal,
trvalo viedol neusporiadaný život.

Čo presne znamená, že viedol neusporiadaný život? A musím spísať samostatnú listinu o vydedení?
Chcem sa ešte spýtať takú vec, že vznikli isté problémy s priezviskom môjho syna. Pôvodný rodný list syna sa stratil a tak sme mu vystavili nový. No a tu vznikol problém že mu tam uviedli priezvisko bez krúžku na u. Aj keď v mojom OP aj rodnom liste je ů. V synovom rodnom liste som taktiež uvedený bez krúžku. Nebude problém čo sa týka tohto? Asi by som do závetu seba písal s krúžkom a syna bez krúžku, vzhľadom k tomu, že to tak má aj v OP. A aké údaje o mne a dedičovi musím v záveti uviesť (meno, priezvisko, rodné číslo,...)?
Ďakujem
buchač
05.09.09,12:42
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť ohľadom poslednej vôle. Chcel by som spísať závet a odkázať všetok svoj majetok synovi, ktorý má v súčasnosti 16 rokov. Môže aj v takomto prípade dediť?
Veď môžeš aj darovať ...na veku nezáleží ...
Plus dať vecné bremeno ...
Ak nie, mohol by som to formulovať tak, aby sa v prípade, že ak v čase môjho úmrtia nebude plnoletý, s mojim majetkom zakazujem nakladať až do dovŕšenia jeho 18 rokov? A ako je to s bankovými účtami po mojej smrti?
Účty sa taktiež dajú , vlastne musia mať majiteľa , nakoľko zákon zakazuje anonymné ...
Taktiež by som chcel vydediť druhého plnoletého syna z dôvodov, že:


trvalo o mňa neprejavoval naozajstný záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal,
trvalo viedol neusporiadaný život.

Čo presne znamená, že viedol neusporiadaný život?
To jest , povedzme používanie drôg , nadmerné pitie alkoholu ....
A musím spísať samostatnú listinu o vydedení?
Chcem sa ešte spýtať takú vec, že vznikli isté problémy s priezviskom môjho syna. Pôvodný rodný list syna sa stratil a tak sme mu vystavili nový. No a tu vznikol problém že mu tam uviedli priezvisko bez krúžku na u. Aj keď v mojom OP aj rodnom liste je ů. V synovom rodnom liste som taktiež uvedený bez krúžku. Nebude problém čo sa týka tohto?
Jednoznačne by som to dal tak , aby sedeli obe mená , buď tak alebo onak ...
Asi by som do závetu seba písal s krúžkom a syna bez krúžku, vzhľadom k tomu, že to tak má aj v OP. A aké údaje o mne a dedičovi musím v záveti uviesť (meno, priezvisko, rodné číslo,...)?
Ďakujem


Závet

Forma
Poručiteľ môže závet buď napísať vlastnou rukou, alebo ho zriadiť v inej písomnej forme za účasti svedkov alebo vo forme notárskej zápisnice. V každom závete musí byť uvedený deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný, inak je neplatný.

Spoločný závet viacerých poručiteľov je neplatný.

Vlastnoručný závet musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou, inak je neplatný.
Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať.

Poručiteľ, ktorý nemôže čítať alebo písať, prejaví svoju poslednú vôľu pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a prítomnými svedkami podpísaná. Pritom musí pred nimi potvrdiť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Pisateľom a predčitateľom môže byť aj svedok; pisateľ však nesmie byť zároveň predčitateľom. V listine sa musí uviesť, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Listinu musia svedkovia podpísať.

Poručiteľ môže prejaviť svoju poslednú vôľu do notárskej zápisnice; osobitný zákon ustanovuje, kedy sa musí úkon urobiť pred svedkami.

Špecifické osoby
Maloletí, ktorí dovŕšili 15. rok, môžu prejaviť poslednú vôľu iba formou notárskej zápisnice.

Nevidomé osoby môžu prejaviť poslednú vôľu tiež pred tromi súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná.

Nepočujúce osoby, ktoré nemôžu čítať alebo písať, môžu prejaviť poslednú vôľu formou notárskej zápisnice alebo pred tromi súčasne prítomnými svedkami ovládajúcimi znakovú reč, a to v listine, ktorá sa musí tlmočiť do znakovej reči.

V listine musí byť uvedené, že poručiteľ nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal a akým spôsobom poručiteľ potvrdil, že listina obsahuje jeho pravú vôľu. Obsah listiny sa musí po jej spísaní pretlmočiť do znakovej reči; aj toto sa musí v listine uviesť. Listinu musia svedkovia podpísať.

Svedkovia

Svedkami môžu byť iba osoby, ktoré sú spôsobilé na právne úkony. Svedkami nemôžu byť nevidomé, nepočujúce, nemé osoby, tie, ktoré nepoznajú jazyk, v ktorom sa prejav vôle robí, a osoby, ktoré majú podľa závetu dediť.

Závetom povolaný, ani zákonný dedič a osoby im blízke nemôžu pri vyhotovovaní závetu pôsobiť ako úradné osoby, svedkovia, pisatelia, tlmočníci alebo predčitatelia.

Obsah

V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.

Podmienky

Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Závet sa zrušuje neskorším platným závetom, pokiaľ popri ňom nemôže obstáť, alebo odvolaním závetu; odvolanie musí mať formu, aká je potrebná pre závet.

Poručiteľ zruší závet aj tým, že zničí listinu, na ktorej bol napísaný.

Vydedenie

Podľa § 469a Občianskeho zákonníka poručiteľ môže vydediť potomka, ak ten:

- v rozpore s dobrými mravmi mu neposkytol potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch

- o poručiteľa trvalo neprejavuje skutočný záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať

- bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na najmenej ročný trest odňatia slobody

- trvalo vedie neusporiadaný život.

Vydedenie z iných dôvodov je neplatné. Konkrétny dôvod vydedenia sa musí uviesť v listine o vydedení, ktorá musí mať formu potrebnú pre závet. Závet musí mať písomnú formu, inak je neplatný. Nie je vylúčené, aby vydedenie a závet tvorili súčasť jednej listiny. Dôvodné vydedenie zodpovedajúce požiadavkám zákona má za následok, že vydedený potomok sa nestane dedičom. Ak to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov dotknutého dediča.

Vzor - Závet nenapísaný vlastnou rukou poručiteľa

Závet
Ja, podpísaný Peter Novák, nar. 16. septembra 1929, bytom v Nitre, Dlhá ulica č. 1, v prítomnosti svedkov Juraja Pekný, nar. 2. marca 1953, bytom v Nitre, Dlhá ulica č. 10 a Alžbety Bielej, nar. 10.augusta 1968, bytom v Malých Krškanoch č. 252 zriaďujem pre prípad svojej smrti tento závet:
Všetok svoj majetok zanechávam sestre Anne Krásnej, rod. Novákovej, nar. 25. februára 1941, bytom v Košiciach, Tabaková č. 23 v podiele 1/2 a družke Barbore Hromeovej, nar. 3. januára 1940, bytom v Nitre, Dlhá ulica č. 1, v podiele 1/2.
V Nitre 10. mája 1995

Peter Novák

Potvrdzujeme svojimi podpismi, že Peter Novák, nar. 16. septembra 1939, bytom v Nitre, Dlhá ulica č. 1, pred nami súčasne prítomnými svedkami vyššie uvedený závet dnes vlastnoručne podpísal a výslovne prejavil, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu.
V Nitre 10. mája 1995
Juraj Pekný a Alžbeta Biela

http://vaza.sk/Koment%E1re/Ob%E8ianske_pr%E1vo/Z%E1vet.html
sarasara
06.09.09,05:57
To značí, že syn môže dediť, aj keď nemá 18 rokov, ale podmienky o tom ,že by sa s tvojím (jeho) majetkom do jeho plnoletosti nemohlo nakladať tam dať nemôžeš. Syn môže zdediť aj účty.
Petra Nová
06.09.09,10:36
Podľa mňa, ak nechceš, aby dedil Tvoj plnoletý syn, potrebuješ prefektnú listinu o jeho vydedení. Neodporúčam ju vyhotoviť podľa nejakého vzoru, pretože "svojpomoc" spravidla dopadne tak, že takáto listina by nebola platná. Preto vitamín_r Ti dobre radil, že treba ísť za notárom. Ten Ťa aj zorientuje, či máš dôvody pre vydedenie syna.

Ak budeš mať platnú listinu o vydedení, pokiaľ nemáš manželku, tak už vôbec nepotrebuješ vyhotovovať závet v prospech maloletého syna. Bude dedičom zo zákona.

Treba si uvedomiť, že do zletilosti syna by spravoval majetok v jeho mene a vykonával právne úkony za neho jeho zákonný zastupca( matka, alebo súdom ustanovený opatrovník). Ak v rámci správy by nešlo o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom maloletého potrebné schválenie súdu(§ 28 Obč. zák.).

Čo sa týka účtov v banke, ak máš na nich veľa peňazí, dá sa to riešiť rôzne. Napr. terminovaným vkladom, ktorý by bolo možné vybrať až po zletilosti syna( nepredpokladám, že ten druhý syn je batoľa). Ale v banke Ti určite poradia. Netreba zabudnúť na to, že niečo stojí aj pohreb.