kacena
15.08.05,12:33
Chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom vyplácania materskej dovolenky :

švagrina bola zamestaná a v roku 2003 poberala materskú. Doteraz je na rodičovskom príspevku , ktorý by mal trvať do júna 2006. Avšak v decembri 2005 čaká druhé dieťatko. Mám teda dve otázky :

1. Z čoho sa jej bude teraz vypočítavať materská , bude to mať to isté ako pri prvej MD ?
2. Bude naraz poberať materskú aj rodičovský príspevok , alebo sa to bude počítať už ako keby mala len jedno dieťa ?

Ďakujem. Kacena
Jana Motyčková
15.08.05,11:10
K 1. - podklady k materskej bude posielať zamestnávateľ. Keďže minulý rok nerobila, bude sa jej počítať pravdepodobný DVZ - a tu môže zamestnávateľ uviesť ako pravdepodobný buď vymeriavací základ ktorý mala v r.2003, alebo podľa mňa lepšie, ak niekto robí na jej mieste alebo na obdobnom prac.mieste, mohol by uviesť vyšší vymeriavací základ podľa tohoto pracovníka. Presný spôsob určenia pravdepodobného VZ zákon nestanovuje.
2. Rodičovský príspevok sa neposkytuje počas poberania materského. Ale ak napr. nastúpi na materskú 2.11.2005, dostane rodičovský príspevok aj za november, pretože nebude poberať materské celý mesiac.
kacena
15.08.05,11:13
A ako to bude ak ju počas trvania MD prepustili ? Mala pracovnú zmluvu na dobu určitú , takže teraz vlastne nemá zamestnávateľa.
Zita4
15.08.05,11:30
Sociálna poisťovňa bude pýtať príjem od posledného zamestnávateľa.
kacena
16.08.05,07:48
Je to teda naozaj tak ? Lebo švagriná tvrdí , že bude aj naďalej dostávať len rodičovský príspevok , že keď je nezamestnaná , tak nebude poberať materskú.
Takže teraz by vlastne mala dostávať tú istú materskú čo dostávala aj pred dvomi rokmi ?
Budem vďačná za každú radu. Kacena
Jana Motyčková
16.08.05,08:09
Závisí od toho, kedy skončila pracovný pomer.
kacena
16.08.05,08:50
Závisí od toho, kedy skončila pracovný pomer.
Bolo to takto :
od začiatku tehotenstva v októbri 2002 bola na PN
zamestnávateľ s nou ukončil PP v decembri 2002 na základe zmluvy uzatvorenej na dobu určitú.
V juni 2003 sa jej narodilo dieťa a doteraz je na RP.
V decembri čaka druhe dietatko.
Jana Motyčková
16.08.05,09:56
Tak bude dostávať RP.
kacena
16.08.05,09:59
Tak bude dostávať RP.

Veľmi pekne ďakujem za radu.