Zuzannaa
05.09.09,20:45
Ahojte poraďáci,

môžete ma niekto uistiť v tom, že som správne pochopila problematiku výpočtu priemerok?

Priemer, ktorý sa používa pri výpočte náhrady mzdy za dovolenku sa počíta vždy za predchádzajúci štvrťrok ako podiel súčtu hrubej mzdy za dany stvrťtok a súčtu odpracovaných hodin.
ak vsak zamestnanec nastupil do prace napríklad 15.6. a v auguste mal dovolenku 1 den...ako sa vypocita priemerka?
rozhodujucim obdobim je v tomto pripade obdobie od 15.6 do 30.6.?
cize vypocet priemerky bude podiel hrubej mzdy za toto obdobie a poctu odpracovanych hodin?
a takto vypocitany priemer sa pouziva pocas jula, augusta a septembra? a potom na zaciatku oktobra sa vypocita novy?

a este jedna otazka - takto vypočítaný priemer sa používa aj pri výpočte náhrady mzdy v prípade plateného volna - ako napr. návsteva lekára?

viem ze mam vela otazok - ale zacinam so mzdami ,tak sa potrebujem uistit, dakujem:o
tuta
05.09.09,19:04
Ahojte poraďáci,

môžete ma niekto uistiť v tom, že som správne pochopila problematiku výpočtu priemerok?

Priemer, ktorý sa používa pri výpočte náhrady mzdy za dovolenku sa počíta vždy za predchádzajúci štvrťrok ako podiel súčtu hrubej mzdy za dany stvrťtok a súčtu odpracovaných hodin. áno
ak vsak zamestnanec nastupil do prace napríklad 15.6. a v auguste mal dovolenku 1 den...ako sa vypocita priemerka?
rozhodujucim obdobim je v tomto pripade obdobie od 15.6 do 30.6.?
ak neodpacoval 22 dní použiješ pravdepodobný zárobok, je to mzda, ktorú by zrejme zarobil
cize vypocet priemerky bude podiel hrubej mzdy za toto obdobie a poctu odpracovanych hodin? nie, viď vyššie
a takto vypocitany priemer sa pouziva pocas jula, augusta a septembra? a potom na zaciatku oktobra sa vypocita novy? áno

a este jedna otazka - takto vypočítaný priemer sa používa aj pri výpočte náhrady mzdy v prípade plateného volna - ako napr. návsteva lekára? áno

viem ze mam vela otazok - ale zacinam so mzdami ,tak sa potrebujem uistit, dakujem:o


odpoveď v texte
Zuzannaa
05.09.09,19:18
ano, ale v zakonniku prace sa pise, ze pravdepodobny zarobok sa zisti zo mzdy, ktoru zamestnanec dosiahol od zaciatku rozhodujuceho obdobia, alebo zo mzdy ktoru by zrejme dosiahol.

tak mam tomu chapat tak, ze napriklad mesacna mzda by bola 1000 eur, zamestnanec by nastupil 15.6. to znamena ze za mesiac jun by mal hrubu mzdu (1000/22 x 12) = 545,45

cize v rozhodujucom obdobi ma zamestnanec priemer 545,45/96 = 5,68 (takto tomu rozumiem podla tejto vety "pravdepodobny zarobok sa zisti zo mzdy, ktoru zamestnanec dosiahol od zaciatku rozhodujuceho obdobia,"
a potom pokracuje "alebo zo mzdy ktoru by zrejme dosiahol." - a tomuto neviem ako mam rozumiet :confused:
tuta
06.09.09,07:07
Podľa mojich vedomosti sa zisťuje pravdepodobný hodinový zárobok.
Použiješ pravdepodobný zárobok zistený na základe mzdových nárokov zamestnankyne vyplývajúcich z platového výmeru. Pravdepodobný priemer zistený z pravdepodobného zárobku sa stanoví v prípade hrubej mzdy 1000 €
1 000 / 174 = 5,7471 (hrubá mzda podľa platového výmeru / priemerný počet prac. hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac pri 5 pracovných dňoch v týždni a pri dennom fonde pracovnej doby 8,0 h).
viktor24
03.10.09,18:55
Dobry vecer,
zamestnankyna sa vratila po rodicovskej dovolenke na polovicny prac. uvazok tj. na 20 hodin tyzdenne. Potreboval by som vyratat jej priemer pri cerpani dovolenky a priemer pri PN. Do prace nastupila 25.9.09.
Priemer pri dovolenke som vyratal: 300 (mesacna hruba mzda)/87 hodin (priemerny pocet hodin pripadujucich v roku na jeden mesiac)=3,4439 EUR na hodinu.
Ale ako to je s priemerom pri nemoci?
Dakujem za pomoc.
Iveta Matlovičová
04.10.09,07:54
Dobry vecer,
zamestnankyna sa vratila po rodicovskej dovolenke na polovicny prac. uvazok tj. na 20 hodin tyzdenne. Potreboval by som vyratat jej priemer pri cerpani dovolenky a priemer pri PN. Do prace nastupila 25.9.09.
Priemer pri dovolenke som vyratal: 300 (mesacna hruba mzda)/87 hodin (priemerny pocet hodin pripadujucich v roku na jeden mesiac)=3,4439 EUR na hodinu.
Ale ako to je s priemerom pri nemoci?
Dakujem za pomoc.


Add. priemerný zárobok: Rozhodujúcim obdobím (RO)je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po RO používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak (citácia zo Zákonníka práce).
Ak by zamestnanec v RO vôbec nepracoval, pravdepodobný zárobok sa môže zistiť len z predpokladanej výšky mzdy, ktorú by v RO dostal, a z doby, ktorú by odpracoval. Stále platí, že RO je celý predchádzajúci štvrťrok (priemer = 3,4615 € = (300x3) : (520:2) - ak by bol napr. pracovný úväzok skrátený na 20 hodín týždenne zo 40 hodín týždenne).Pokiaľ by zamestnanec počas RO už pracoval, je možné pravdepodobný priemer zistiť už z odpracovanej mzdy a hodín (aj keď neodpracoval aspoň 22 dní....), teda mzda, ktorú dosiahla za 9/2009 deleno počet hodín odpracovaných za 9/2009.
Add. DVZ pre nemoc: Nakoľko zamestnankyňa uvedená v tomto príklade nemala v RO (kedy bola na rodič.dovol.) príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, výška nemocenského sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom by vznikla nemoc: napr. ak by nastúpila na PN 15. októbra 2009, pravd. DVZ = 300 € : 30 = 10,0000 €, takto to bude fungovať počas celého roka 2009, a až pri vzniku PN v roku 2010, sa bude pri výpočte DVZ vychádzať z roku 2009.

viktor24
04.10.09,13:24
Este raz: dakujem. Takze, ci som to dobre pochopil:
nastup po rod.dovolenke bol 25.9.09 pri hr.mesacnej mzde 300,-- EUR, pri polovicnom prac. uvazku 20 hod. tyzdenne. V septembri odpracovala 4 dni x 4 hodiny= 16 hod. Jej mesacna hr.mzda za 9/09 bude: 300,--/80 hod.(mes.prac.cas)x16 hod.(skutocne odpracovany cas)=60,-- EUR
Priemer pre dovolenku od 1.10 az 31.12.09 bude teda: 60,--/16=3,75.
Moze to tak byt?
niko.presov
05.10.09,07:37
. Vymazala som, lebo som zule zaradila prispevok.
viktor24
06.04.10,11:30
Tak a este raz ta "nestastna" priemerka... Pracovnik nastupil 1.3.2010. Do 12.2.2010 bol zamestnany, potom tie cca 2 tyzdne dobrovolne nezamestnany. Priemer pre nemoc a dovolenku mam vyratat z Potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch od predchadzajúceho zamestnavatela? Dakujem.Viktor
Andyke
06.04.10,12:32
Predchádzajúceho zamestnávateľa nechaj na pokoji.
Všetko počítaš z Vašich podkladov.
DVZ na nemoc.dávky nemusíš zatiaľ vypočítať, až keď pôjde na PN.
Čo je rozhod.obdobím pri výpočte denného vymer.základu pri PN
nájdeš v tomto príspevku :
http://www.porada.sk/785821-post3.html
Priemerka na dovolenku : vypočítaj z pravdepodobného zárobku
Napr. dohodnutý zmluvný plat 1000 €, denný úväzok 8 hod.
1000 :173,92 = výsledok na 4 des.miesta
viktor24
06.04.10,15:35
Predchádzajúceho zamestnávateľa nechaj na pokoji.
Všetko počítaš z Vašich podkladov.
DVZ na nemoc.dávky nemusíš zatiaľ vypočítať, až keď pôjde na PN.
Čo je rozhod.obdobím pri výpočte denného vymer.základu pri PN
nájdeš v tomto príspevku :
http://www.porada.sk/785821-post3.html
Priemerka na dovolenku : vypočítaj z pravdepodobného zárobku
Napr. dohodnutý zmluvný plat 1000 €, denný úväzok 8 hod.
1000 :173,92 = výsledok na 4 des.miesta
O.K., ten zmluvny plat je bez premii, vsak? A delim to s poctom hodin v danom mesiaci, v tomto pripade je to marec?
Andyke
06.04.10,18:33
Pokiaľ má v prac.zmluve uvedené zákl.plat 1000 € plus prémie 200 €, tak počítaš z 1200 €.
173,92 je priemerný počet prac. hodín za mesiac.
nicolet
21.04.10,05:09
Idú do výpočtu priemerného zárobu aj príplatky za nadčas?
Podľa mňa by tam mal isť zákl.plat + prémie;toto vydeliť odpracovanými hodinami. Program mi tam však započítava aj príplatky za nadčasovú prácu. Je to správne?
VERONIKA6
21.04.10,05:29
Idú do výpočtu priemerného zárobu aj príplatky za nadčas?
Podľa mňa by tam mal isť zákl.plat + prémie;toto vydeliť odpracovanými hodinami. Program mi tam však započítava aj príplatky za nadčasovú prácu. Je to správne?
Pozri tu:
http://www.porada.sk/t1695-p22-dovolenkovy-priemer.html