veronika1
05.09.09,20:59
Pri ukončení pracovného pomeru z organ. dôvodov mi bolo vyplatené odstupné v zmysle ZP a KZ. Nahlásila som sa na úrade práce ako nezamestnaná. Po mesiaci sa môj pôvodný zamestnávateľ zlúčil s inou firmou, ktorá sa stala právnym nástupcom. Táto nová spoločnosť mi ponúkla pracovné miesto, ktoré som prijala, no odstupnému musím vrátiť , nakoľko sa jedná o nástupnícku spoločnosť.Je to všetko v poriadku a ja to rešpektujem, len mám problém a to vrátenie odstupného. Ako to vlastne vysporiadať, ja som z odstupného zaplatila daň a táto nástupnícka spoločnosť ma taktiež nárok na vrátenie tejto dane. Nemá nikto takúto skúsenosť? A čo ja, ako tom mám vysporiadať? Vrátiť odstupné bez dane? A čo firma ako dostane daň naspäť? Každá rada mi niečo pomôže, najlepšie by bola už istá skúsenosť.
vila
05.09.09,20:02
nemám s tým skúsenosť, ale podľa mňa ty si to vysporiadaš v ročnom zúčtovaní daní ... a možno aj zamestnávateľ, nie?
veronika1
05.09.09,20:20
ja to viem, len ide o to či to mám vrátiť v čistom alebo v hrubom
mzdarka renca
05.09.09,20:35
v hrubom, o túto sumu sa ti zníži základ dane a tým pádom budeš mať odvedenú aj nižšiu daň.

§ 76
Odstupné a odchodné

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
veronika1
05.09.09,22:30
ako odvedenú nižšiu daň, veď ja som ju už zaplatila? Asi nerozumiem.
mzdarka renca
06.09.09,06:45
ako odvedenú nižšiu daň, veď ja som ju už zaplatila? Asi nerozumiem.

Veronika, budeš mať nejakú hrubú mzdu. Z tejto hrubej mzdy ti odvádzajú poistné a taktiež daň. Neviem, aká je tvoja hrubá mzda, ale ja by som sa s nimi dohodla tak, že odstupné by ti zrazili na 2 - 3 x, alebo ako sa dohodnete.

Príklad:
Vyplatené odstupné - 1500€, vrátiť 1000€, rozložené na 4 splátky, t.j. 250€/mesiac.

Hrubá mzda - 600€
poistné 13,4% - 80,40€
základ dane - 519,60
časť z odstupného - 250€
nový základ dane - 269,60
NČZD - 335,47
na zdanenie - 0

už chápeš?, jednoducho teraz nezaplatíš daň, ktorú by si inak platila, ale aj tak, čo sa týka úplného dorovnania dane, tak to sa vykoná pri RZD.
veronika1
06.09.09,11:35
Už si to robila v praxi?