vierka541
05.09.09,23:22
Pekný deň všetkým poraďákom, mám problém, ktorý sa mi nedarí vyriešiť, preto Vás prosím o radu. K 1.05.2009 som predala byt v osobnom vlastníctve, vyúčtovanie som dostala tak ako ostatní členovia spoločenstva. Nájomné za byt sa platí mesiac vopred, to je v poriadku, ale pred niekoľkými rokmi, myslím tromi, štyrmi sme museli všetci nájomníci zaplatiť ešte jednu platbu naviac čo nám bolo správcovskou spoločnosťou vysvetlené, že každý rok začiatkom roka majú veľa faktúr k zaplateniu a aby si nemuseli požičiavať naše financie z FO tak to vyriešili touto ešte jednou platbou. Ja keď som kúpila byt následne po tom ako som predala musela som zaplatiť pri prvej splátke ešte jednu splátku, čiže bývalej majiteľke tohto bytu v ktorom teraz bývam automatický vrátili pri ročnom vyúčtovaní za rok 2008 túto platbu vopred. Tiež aj nový majiteľ môjho bývalého bytu musel pri prvej splátke zaplatiť túto platbu vopred a tak vznikla situácia, že na jeden a ten istý byt majú dve platby vopred.Mne jú vrátiť nechcú z odôvodnením čo ak budem mať za tie štyri mesiace nejaké nedoplatky, podotýkam, že za 30 rokov som nikdy nedoplatok žiadny nemala a teda ani teraz mať nebudem podklady k tomu som im osobne doručila čo nasvedčuje že preplatok nebudem mať. Prosím poradte. Ďakujem.
sito
06.09.09,04:39
Takže, v roku 2009 si uhradila štyri platby, plus platba vopred s pred štyroch rokoch. To je suma, ktorú si nechalo ako spoločenstvo ako zálohu na ročné vyúčtovanie za rok 2009. Myslím, že je to pekné, 30 rokov nemať nedoplatok. Každé SVB, správca by si mal vážiť takých ľudí.

Sumu Ti nezadržali preto, že nebudeš mať nedoplatok, ale ako zálohu. Môžeš si byť istá, že budeš mať preplatok? Ale ani Ty, ani SVB nevie aký bude, to sa dozvie až po obdržaní všetkých podkladov za rok 2009. Po spracovaní podkladov bude SVB presne vedieť, aké budú náklady a aký preplatok.

Preplatok by mal byť, rozdiel medzi štyrmi platbami, ktoré nemusia pokryť náklady na kúrenie, za január až apríl, kedy sa najviac kúri. Takže za štyri mesiace môže byť, nedoplatok, bude. Preto bude odrátaný od platby naviac a zbytok Ti SVB vráti. Tak by to malo byť, no nie som jasnovidec.

Možno si zarátajú aj to, že si mala názor.
vierka541
06.09.09,13:59
Takže, v roku 2009 si uhradila štyri platby, plus platba vopred s pred štyroch rokoch. To je suma, ktorú si nechalo ako spoločenstvo ako zálohu na ročné vyúčtovanie za rok 2009. Myslím, že je to pekné, 30 rokov nemať nedoplatok. Každé SVB, správca by si mal vážiť takých ľudí.

Sumu Ti nezadržali preto, že nebudeš mať nedoplatok, ale ako zálohu. Môžeš si byť istá, že budeš mať preplatok? Ale ani Ty, ani SVB nevie aký bude, to sa dozvie až po obdržaní všetkých podkladov za rok 2009. Po spracovaní podkladov bude SVB presne vedieť, aké budú náklady a aký preplatok.

Preplatok by mal byť, rozdiel medzi štyrmi platbami, ktoré nemusia pokryť náklady na kúrenie, za január až apríl, kedy sa najviac kúri. Takže za štyri mesiace môže byť, nedoplatok, bude. Preto bude odrátaný od platby naviac a zbytok Ti SVB vráti. Tak by to malo byť, no nie som jasnovidec.

Možno si zarátajú aj to, že si mala názor.
Je to všetko pekné, len mi nie je jasné, že táto platba vopred nikdy nebola určená na to, čo ak bude niekto mať nedoplatok, ten vždy musel každý zaplatiť do dvoch týždňov.Nechápem prečo jedna správcovská spoločnosť to vráti automatický pri predaji a druhá si robí zákony sama. Podotýkam, že som tam už nebývala skoro dva mesiace ako som predala byt. Je tam veľmi veľa nejasností aj pri vyúčtovaní, ale to je zas iná parketa, ktorá by si asi žiadala poslať nejakú finančnú kontrolu. Ďakujem za odpoveď.
sito
06.09.09,16:12
SVB, správca môže požadovať mesačnú zálohu vo výške jednej dvanástiny nákladov na teplo, to je 8,33 percenta na mesiac.

No, v januári sa spotrebuje okolo 20 % tepla, teda, tri krát viac ako je záloha. Aj preto je možné použiť prostriedky z FOaU.

No, v mesiacoch, keď sa nekúri, je povinnosť prostriedky vrátiť na FOaU. Vlastníci by si to mali skontrolovať. Je to všetko ich majetok.
vierka541
07.09.09,05:34
Sito, mne ani tak nejde o tú sumu ako o princíp,že si robia čo chcú, myslím tým správcovská spoločnosť a SVB, je tam naozaj veľmi veľa nejasností a podozrenia zo zlým hospodárením finančných prostriedkov, ktoré sa mali použiť na zateplovanie domu. Niekoľko členov spoločenstva navrhuje finančnú kontrolu, či už na správcovskú spoločnosť ako aj na SVB.Veď viac ako 10 milonový úver je na dva vchody až príliš.Nehovoriac o konfikte záujmov pri vyberaní firiem, manipulácia predsedníčky s predpisom nájomného, kde presúva sumy zo zálohových platieb do fondu opráv, čo viacerí členovia nevedia pochopiť, že aj keď sa konečná suma predpisu nemení, sú všetci kratší o tisícku mesačne a k tomu 1750,-Sk vo fonde opráv.Ja ich ľutujem a som rada, že už tam nebývam.
svojar
07.09.09,09:37
Presne ako ako je to so zálohami na teplo píše Sito v príspevku 4.
A ako Ti môžu niečo vrátiť, keď vyútovanie môže správca robiť až v r. 2010. Zúčtovanie záloh sa nerobí pri predaji bytu. Tam sa len robia odpisy spotreby. Už sa o tomto tu písalo v inej téme, kde sa taktiež domáhali zúčtovania v priebehu bežného roka.
S tými presunmi preplatkov za služby do FO ja osobne nesúhlasím, ale keď pôjdeš do iných témat, tak to určite nájdeš, že to vo veľa domoch robili.
vierka541
07.09.09,14:22
Presne ako ako je to so zálohami na teplo píše Sito v príspevku 4.
A ako Ti môžu niečo vrátiť, keď vyútovanie môže správca robiť až v r. 2010. Zúčtovanie záloh sa nerobí pri predaji bytu. Tam sa len robia odpisy spotreby. Už sa o tomto tu písalo v inej téme, kde sa taktiež domáhali zúčtovania v priebehu bežného roka.
S tými presunmi preplatkov za služby do FO ja osobne nesúhlasím, ale keď pôjdeš do iných témat, tak to určite nájdeš, že to vo veľa domoch robili.
Svojár, zle si ma pochopil, ja nežiadam vyúčtovanie za tie 4 mesiace, to viem, že musím čakať do budúceho roku. Ale som chcela len vrátiť platbu, ktorú sme museli zaplatiť nie pre účely vyúčtovania, pre celkom iné účely. Nejde mi do hlavy, že na jeden a ten istý byt majú dve platby navyše.Asi som nechápavá, pretože majiteľke bytu, ktorý som si kúpila, správcovská spoločnosť, podotýkam iná ,automatický vrátila túto platbu majiteľke a ja som v novom byte tiež musela zaplatiť dve splátky naraz. Bežná platba vopred s touto nemá nič spoločné.
sito
07.09.09,18:19
Sito, mne ani tak nejde o tú sumu ako o princíp,že si robia čo chcú, myslím tým správcovská spoločnosť a SVB, je tam naozaj veľmi veľa nejasností a podozrenia zo zlým hospodárením finančných prostriedkov, ktoré sa mali použiť na zateplovanie domu. Niekoľko členov spoločenstva navrhuje finančnú kontrolu, či už na správcovskú spoločnosť ako aj na SVB.Veď viac ako 10 milonový úver je na dva vchody až príliš.Nehovoriac o konfikte záujmov pri vyberaní firiem, manipulácia predsedníčky s predpisom nájomného, kde presúva sumy zo zálohových platieb do fondu opráv, čo viacerí členovia nevedia pochopiť, že aj keď sa konečná suma predpisu nemení, sú všetci kratší o tisícku mesačne a k tomu 1750,-Sk vo fonde opráv.Ja ich ľutujem a som rada, že už tam nebývam.


Vierka, o sumu fakt niekomu nejde, teda ani Tebe, ale princíp ten niekto nevie , niekto nechce pochopiť. A ak ho pochopí jeden, alebo skupinka, nie väčšina, v niektorých prípadoch dve tretiny v dome, tak ho vlastne nepochopí nikto. To je voda na mlyn. Pre koho? A kto ju nadháňa na mlyn? Pokiaľ si mala názor, dobrý názor a vlastníci ho nepochopili, sú to oni, ale im sa to vráti. Pokiaľ sa leje do pohára sústavne, musí raz pretiecť.

Ľutovanie im nepomôže, zdravý rozum, áno. Ale ...

A neverím tomu, že by si bola nechápavá, ale niekedy je to tak, ak väčšina odhlasuje a nechápe čo, ten kto pochopil, pochopí, že je zbytočné hlasovať, zdvihnúť ruku, či už, za, alebo proti. Berie to z rezervou. Ber to s rezervou, všetko.

Takže, všetko je to v ľuďoch, alebo vo hviezdach?
vierka541
07.09.09,19:49
Vierka, o sumu fakt niekomu nejde, teda ani Tebe, ale princíp ten niekto nevie , niekto nechce pochopiť. A ak ho pochopí jeden, alebo skupinka, nie väčšina, v niektorých prípadoch dve tretiny v dome, tak ho vlastne nepochopí nikto. To je voda na mlyn. Pre koho? A kto ju nadháňa na mlyn? Pokiaľ si mala názor, dobrý názor a vlastníci ho nepochopili, sú to oni, ale im sa to vráti. Pokiaľ sa leje do pohára sústavne, musí raz pretiecť.

Ľutovanie im nepomôže, zdravý rozum, áno. Ale ...

A neverím tomu, že by si bola nechápavá, ale niekedy je to tak, ak väčšina odhlasuje a nechápe čo, ten kto pochopil, pochopí, že je zbytočné hlasovať, zdvihnúť ruku, či už, za, alebo proti. Berie to z rezervou. Ber to s rezervou, všetko.

Takže, všetko je to v ľuďoch, alebo vo hviezdach?
Sito si naozaj dobrý, na týchto stránkach som všeličo pochopila,ale pri tom to končí. Určite to vybuchne pri vyúčtovaní za tento rok, kedy asi konečne všetci pochopia o čo tu ide, keď budú mať vo vyúčtovaní menej o 10 000,- Sk . Ďakujem všetkých za cenné rady.
rygoll
08.09.09,11:18
Sito, mne ani tak nejde o tú sumu ako o princíp,že si robia čo chcú, myslím tým správcovská spoločnosť a SVB, je tam naozaj veľmi veľa nejasností a podozrenia zo zlým hospodárením finančných prostriedkov, ktoré sa mali použiť na zateplovanie domu. Niekoľko členov spoločenstva navrhuje finančnú kontrolu, či už na správcovskú spoločnosť ako aj na SVB.Veď viac ako 10 milonový úver je na dva vchody až príliš.Nehovoriac o konfikte záujmov pri vyberaní firiem, manipulácia predsedníčky s predpisom nájomného, kde presúva sumy zo zálohových platieb do fondu opráv, čo viacerí členovia nevedia pochopiť, že aj keď sa konečná suma predpisu nemení, sú všetci kratší o tisícku mesačne a k tomu 1750,-Sk vo fonde opráv.Ja ich ľutujem a som rada, že už tam nebývam.

Ja by som sa o zateplenie zaujímal (dopredu-pred uzavretím zmluvy), keby to išlo viac ako 60-65 € za m2.
vierka541
08.09.09,17:43
Ja by som sa o zateplenie zaujímal (dopredu-pred uzavretím zmluvy), keby to išlo viac ako 60-65 € za m2.
rigoll, to sa ľahko povie, že sa treba zaujímať dopredu, ale keď na zhromaždení sa vyrukuje už s hotovou vecou a boli sme traja , štyria, ktorí sme sa chceli viac dozvedieť a zatepľovaní a samozrejme financovaní, no a dopadlo to tak, že sme boli ostatnými zahnaný do kúta, stačilo, nám len otvoriť ústa a už bolo zle.Zazerali na nás ako na vrahov. Trvalo to až doteraz, keď všetko zlé vyšlo najavo. No žiaľ neskoro!!!! Ale za radu ďakujem.