zuzanah3
06.09.09,12:32
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, ako je to základným imaním v s. r. o., či musí ostať nepohnuté počas celej existencie s. r. o. , alebo je možné ho na niečo použiť (napr. zriaďovacie výdavky). Ďakujem
JarkaL
06.09.09,10:46
Moze sa pouzit na rozne vydavky.

P.S. Vidim, ze syn sa hral s PC a zas mi prestavil klavesnicu, prepacte tu diakritiku, musim si to ist prestavit.
zuzanah3
06.09.09,11:25
Moze sa pouzit na rozne vydavky.

P.S. Vidim, ze syn sa hral s PC a zas mi prestavil klavesnicu, prepacte tu diakritiku, musim si to ist prestavit.
Asi tomu potom nechápem, lebo som sa dočítala, že ZI sa môže použiť napr. na úhradu straty a pod. ale nesmie klesnúť pod hranicu 5.000 €, takže tomu mám chápať tak, že ZI sa môže použiť iba vtedy, ak je vyššie ako min. hranica, ktorá musí ostať zaúčtovaná na 411?? :confused:
JarkaL
06.09.09,11:35
Príklad: Pri založení firmy dajme tomu, že spoločníci splatili ZI vkladom do pokladne, takže máme zaúčtované
- Upísanie ZI 353/411
- Splatenie ZI 211/353.
To znamená, že aktuálne máme v súvahe 211-Pokladnica 200tis. Skk a na účte 411-ZI tiež 200 tis. Skk.
Prichádzajú na rad rôzne výdavky - nájom, kanc, potreby, aj zriaďovacie výdavky (napr. úhrada faktúry právnikovi za založenie spol.) - to všetko je možné hradiť z pokladne práve z tých 200 tis. Sk, kt. tam boli vložené pri založení spol. Neznamená, že tých 200 tis.stále musia byť v pokladni, kľudne ich môžeme všetky minúť. (lepšie sa mi vyjadruje v Skk, ako v €)
zuzanah3
06.09.09,11:38
Príklad: Pri založení firmy dajme tomu, že spoločníci splatili ZI vkladom do pokladne, takže máme zaúčtované
- Upísanie ZI 335/411
- Splatenie ZI 211/335.
To znamená, že aktuálne máme v súvahe 211-Pokladnica 200tis. Skk a na účte 411-ZI tiež 200 tis. Skk.
Prichádzajú na rad rôzne výdavky - nájom, kanc, potreby, aj zriaďovacie výdavky (napr. úhrada faktúry právnikovi za založenie spol.) - to všetko je možné hradiť z pokladne práve z tých 200 tis. Sk, kt. tam boli vložené pri založení spol. Neznamená, že tých 200 tis.stále musia byť v pokladni, kľudne ich môžeme všetky minúť. (lepšie sa mi vyjadruje v Skk, ako v €)
Jasnéé, už chápem, fyzicky peniaze minieme, ale účtovne ostanú na účte 411 :)
liba2
06.09.09,11:57
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, ako je to základným imaním v s. r. o., či musí ostať nepohnuté počas celej existencie s. r. o. , alebo je možné ho na niečo použiť (napr. zriaďovacie výdavky) ?. Ďakujem

Výška základného imania je určená spoločenskou zmluvou a tak je zapísaná v Obchodnom registri. V súvahe je na účte 411.
Súčasne splatené ZI je buď v pokladnici na účte 211 alebo na bankovom účte 221; z týchto peňazí sa financujú prevádzkové výdavky s.r.o., teda aj zriaďovacie výdavky 5xx/211,221.
Pritom suma na účte 411 sa nemení.


Asi tomu potom nechápem, lebo som sa dočítala, že ZI sa môže použiť napr. na úhradu straty a pod. ale nesmie klesnúť pod hranicu 5.000 €, takže tomu mám chápať tak, že ZI sa môže použiť iba vtedy, ak je vyššie ako min. hranica, ktorá musí ostať zaúčtovaná na 411?? :confused:
Obchodným zákonníkom je určená minimálna výška ZI = 5000 eur.
ZI možno zvyšovať; avšak znižovať len vtedy ak je v obchodnom registri zapísaná vyššia suma ako 5000 eur. Bližšie o tom je uvedené v Obchodnom zákonníku. Každá zmena ZI musí byť zapísaná v obchodnom registri.
Pokiaľ ide o úhradu straty, túto možno uhradiť z rezervného fondu - účet 421, samozrejme najskôr sa musí RF vytvoriť. RF sa tvorí zo zisku.

Splatenie ZI do pokladne alebo na účet v banke - tieto prostriedky už nie sú základným imaním, sú to prostriedky na financovanie prevádzky.
Myslím že práve na toto si sa pýtala. :)
zuzanah3
07.09.09,04:58
Libka, ďakujem, už mám v tom úplne jasno, presne takto som to chcela počuť :)

Ešte sa chcem opýtať, vložené ZI môže ostať v pokladni, alebo sa musí vložiť na podnikateľský účet? Viem, že účet musím byť zriadený, ale musí sa tam vložiť aj ZI, alebo môže ostať v pokladni?
liba2
07.09.09,10:44
Libka, ďakujem, už mám v tom úplne jasno, presne takto som to chcela počuť :)

Ešte sa chcem opýtať, vložené ZI môže ostať v pokladni, alebo sa musí vložiť na podnikateľský účet? Viem, že účet musím byť zriadený, ale musí sa tam vložiť aj ZI, alebo môže ostať v pokladni?
Pripomínam, že peniaze v pokladni alebo na účte už nie sú základným inamín, už je to kvázi dotácia pokladne na prevádzku. Môžeš to mať celé v pokladni, alebo časť presunieš na účet.... to závisí od potrieb s.r.o., len už tomu nehovor ZI, ZI je už len na účte 411. ;) :) :D
zuzanah3
07.09.09,11:23
Pripomínam, že peniaze v pokladni alebo na účte už nie sú základným inamín, už je to kvázi dotácia pokladne na prevádzku. Môžeš to mať celé v pokladni, alebo časť presunieš na účet.... to závisí od potrieb s.r.o., len už tomu nehovor ZI, ZI je už len na účte 411. ;) :) :D

No vidíš, ešte som v tom mala zmätok, ale už mám jasno :D:)

Díííky
marcelaStanakova
14.09.09,12:45
Ako zaučtujem V PU program OMEGA Základné imanie vklad jednej spoločnosti je 3500 EUR splatené 3500EUR a druhej tak isto 3500 EUR vklad a splatené 3500 EUR ???
Ďakujem za pomoc novačik v PU
liba2
15.09.09,02:26
Ako zaučtujem V PU program OMEGA Základné imanie vklad jednej spoločnosti je 3500 EUR splatené 3500EUR a druhej tak isto 3500 EUR vklad a splatené 3500 EUR ???
Ďakujem za pomoc novačik v PU
Odpoveď si dostala tu:
http://www.porada.sk/1151820-post8.html

-rovnako je uvedená aj v tejto téme - viď č.4
-a určite odpoveď nájdeš aj v iných témach, odporúčam používať vyhľadávanie
Evinka73
28.09.09,06:03
Prosím nemá niekto presne tlačivo, a postup ako zmeniť ZI v OR pri prechode na EURO. Viem, že je to povinnosť do konca roka 2009. Ale neviem aký je presný postup a aké tlačivá potrebné.
Lianka
28.09.09,06:06
Prosím nemá niekto presne tlačivo, a postup ako zmeniť ZI v OR pri prechode na EURO. Viem, že je to povinnosť do konca roka 2009. Ale neviem aký je presný postup a aké tlačivá potrebné.

Komplet tema tu: http://www.porada.sk/t88018-premena-menovitych-hodnot-zakladneho-imania-v-s-r-o.html.
Tlaciva: www.orsr.sk (http://www.orsr.sk)
Adriane
28.09.09,12:01
Prosím vás, ak firma A je spoločníkom vo firme B, t.j. zaplati zakladne imanie vo firme B, účtujem vo firme B 353/411 a 211/353. Ako ale naúčtujem výdavok firmy A? Vopred pekne ďakujem.
azla
28.09.09,12:08
Prosím vás, ak firma A je spoločníkom vo firme B, t.j. zaplati zakladne imanie vo firme B, účtujem vo firme B 353/411 a 211/353. Ako ale naúčtujem výdavok firmy A? Vopred pekne ďakujem.

Vo firme A - ktorá sa stane spoločníkom firmy B sa naúčtuje:

a)predpis vkladu spoločníka A v spoločnosti B ...........043/367
b) po zápise vkladu do OR......................................06x/,043

c) úhrada predpisu vkladu..................................... 367/211,221
Adriane
29.09.09,09:06
Vo firme A - ktorá sa stane spoločníkom firmy B sa naúčtuje:

a)predpis vkladu spoločníka A v spoločnosti B ...........043/367
b) po zápise vkladu do OR......................................06x/,043

c) úhrada predpisu vkladu..................................... 367/211,221
Ďakujem veľmi pekne