idaret
06.09.09,17:36
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit, keby mi niekto poradil, lebo moc sa v tom nevyznam. Som nezamestnana a momentalne pracujem na dohodu. Firma mi priznala hrubu mzdu 430 Eur. Aka bude moja cista mzda? Na urade mi povedali,ze si budem musiet sama uhradit zdravotne poistenie. A co ostatne odvody? Dakujem za rady a prajem prijemny podvecer...
Xanti
06.09.09,15:40
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit, keby mi niekto poradil, lebo moc sa v tom nevyznam. Som nezamestnana a momentalne pracujem na dohodu. Firma mi priznala hrubu mzdu 430 Eur. Aka bude moja cista mzda? Na urade mi povedali,ze si budem musiet sama uhradit zdravotne poistenie. A co ostatne odvody? Dakujem za rady a prajem prijemny podvecer...
Pri takej hrubej mzde ťa vyradia z evidenciu úradu práce. Už nebudeš nezamestnaná, už budeš dobrovolne nezamestnaná osoba a zdravotné poistenie do zdravotnej poisťovne si budeš musieť platiť sama.
Z príjmu 430 eur, ak si nepodpísala vyhlásenie o zdanení príjmov Ti stiahnu daň 19 % takže tvoj čistý príjem bude 348,3 eura ( a od toho ešte odrátaj odvod do ZP, asi bajočko kolo 800 sk neviem presne. )

Ostatné odvody platiť nebudeš, ale v prípade PN nedostaneš nič. Nebudú sa Ti rátať roky do dôchodku.
polka
06.09.09,16:50
Z príjmu 430 eur, ak si nepodpísala vyhlásenie o zdanení príjmov Ti stiahnu daň 19 % takže tvoj čistý príjem bude 348,3 eura ( a od toho ešte odrátaj odvod do ZP, asi bajočko kolo 800 sk neviem presne. )
Odvod do zdrav. poisťovne ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (samoplatiteľ) je 14% z vymeriavacieho základu, t.j. zo 430 €, v tvojom prípade je to 60,20 €. Ak si podpísala Vyhlásenie k zdaneniu príjmu, tak zo sumy 430 € sa ti najprv odráta odpočítateľná položka 335,47 € a na zdanenie ti ostane 94,53 €. Z toho 19% daň je 17,96 €.
Potom tvoja čistá mzda po odpočte dane a zaplatení ZP (sama si ho musíš zaplatiť v ZP) je:
430 - 17,96 - 60,20 = 351,84 €
Avšak pri nepodpísaní Vyhlásenia k zdaneniu príjmov bude daň väčšia (81,70 €), potom čistá mzda by bola:
430 - 81,70 - 60,20 = 288,10 €.
Je to rozdiel, však?