brato
06.09.09,17:42
Čavte poraďaci.
Od 1.10.otvaram obchod z rozličnym tovarom a potreboval by som v nom vypomôc.Chcel by som tam zamestnať moju neter ktora je t.č. na materskej dovolenke.Pytal som sa na UP či ju možem zamestnať povedali že možem.Chcem sa spytať či stači keď z neterkou uzavriem dohodu o vykonaní prace.

PS.Ak my bude pomahať aj manželka v obchode musím aj snou uzavrieť dohodu o vykonani prace?

Dik za odpoved.
Xanti
06.09.09,15:45
Čavte poraďaci.
Od 1.10.otvaram obchod z rozličnym tovarom a potreboval by som v nom vypomôc.Chcel by som tam zamestnať moju neter ktora je t.č. na materskej dovolenke.Pytal som sa na UP či ju možem zamestnať povedali že možem.Chcem sa spytať či stači keď z neterkou uzavriem dohodu o vykonaní prace.

PS.Ak my bude pomahať aj manželka v obchode musím aj snou uzavrieť dohodu o vykonani prace?

Dik za odpoved. A neter sa vzdá rodičovského príspevku??? Aby si ju zamestnal a aby Ti pomohla v obchode.

Bude stačiť ak s nou uzavrieš dohodu o vykonaní práce.

A čo sa týka manželky, ak je zamestnaná alebo na dôchodku, tak môže pracovať "zadarmo" ako výpomoc člena rodiny. Pokiaľ je nezamestnaná, tak musíš jej spraviť dohodu o vykonaní práce, aby sa nejednalo o nelegálne zamestnávanie.
Tweety
06.09.09,15:46
A neter sa vzdá rodičovského príspevku??? Aby si ju zamestnal a aby Ti pomohla v obchode.

Bude stačiť ak s nou uzavrieš dohodu o vykonaní práce.

A čo sa týka manželky, ak je zamestnaná alebo na dôchodku, tak môže pracovať "zadarmo" ako výpomoc člena rodiny. Pokiaľ je nezamestnaná, tak musíš jej spraviť dohodu o vykonaní práce, aby sa nejednalo o nelegálne zamestnávanie.
DoVP nie je na vypomáhanie v obchode vhodná. Vhodná je DoPČ.
Doplním § zo ZP
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Xanti
06.09.09,15:50
DoVP nie je na vypomáhanie v obchode vhodná. Vhodná je DoPČ.
Mne skôr išlo o to, či je pre jeho neterku vhodné sa zamestnať u neho. A prísť o rodičák, či ako sa to po novom volá.
brato
06.09.09,16:17
Mne skôr išlo o to, či je pre jeho neterku vhodné sa zamestnať u neho. A prísť o rodičák, či ako sa to po novom volá.

Na UPSV mi povedali že ju možem zamestnať a že može poberať aj rodičovsky prispevok,ale len 350hod ročne može brigadovať.
Manželka je živnostička v zahraniči.Potrebujem aj snou urobiť tu dohodu?
brato
06.09.09,16:18
DoVP nie je na vypomáhanie v obchode vhodná. Vhodná je DoPČ.

DOPČ je ? dohoda o prac.čase?
Blankake
06.09.09,16:39
DOPČ je ? dohoda o prac.čase?
Dohoda o Pracovnej Činnosti
brato
06.09.09,16:41
nahodou nie je takato dohoda na porade?
Blankake
06.09.09,16:45
nahodou nie je takato dohoda na porade?
Sú, v kolónke Dokumenty

Tu si zadaj, čo hľadáš:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=search
brato
06.09.09,16:48
dik idem pozriet.