Ejo
06.09.09,19:42
Dobrý deň. Ak má dohodár podpísané vyhlásenie o uplatnení nezdaň. čiastky a v strede mesiaca sa skončí dohoda, treba niečo na vyhlásení podpísať zamestnávatelovi, alebo zamestnancovi, že dokedy si uplatňoval?
Sabadka
06.09.09,17:59
Dobrý deň. Ak má dohodár podpísané vyhlásenie o uplatnení nezdaň. čiastky a v strede mesiaca sa skončí dohoda, treba niečo na vyhlásení podpísať zamestnávatelovi, alebo zamestnancovi, že dokedy si uplatňoval?

IV. diel vyhlásenia
Ejo
06.09.09,18:07
A toto len podpíše u mňa, že za ktorý posledný mesiac? Nepotrebujem mu nič vystaviť?
Može mať u toho istého zamestnávateľa ten istý zamestnanec počas roku dohodu o vykonaní práce - na 1 deň a neskor sa uzavrie druhá dohoda /o PČ alebo o vykonaní práce/?
polka
06.09.09,18:15
A toto len podpíše u mňa, že za ktorý posledný mesiac? Nepotrebujem mu nič vystaviť?
Može mať u toho istého zamestnávateľa ten istý zamestnanec počas roku dohodu o vykonaní práce - na 1 deň a neskor sa uzavrie druhá dohoda /o PČ alebo o vykonaní práce/?
Môže.
Ejo
06.09.09,18:18
Tlačivo vyhlásenie ak niekto nepodpisuje - čiže si neuplatňuje NZDČ, tak ani tlačivo nemusí byť s tým, že si neuplatńuje, jednoducho nie je vyplnené tlačivo?
polka
06.09.09,18:19
A toto len podpíše u mňa, že za ktorý posledný mesiac? Nepotrebujem mu nič vystaviť?

Len podpíše, netreba nič iné vystavovať.
Tlačivo "Vyhlásenie na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti..."
Zamestnanec môže „Vyhlásenie ...“ vyplniť a podpísať len u jedného zamestnávateľa v tom istom čase (rozumej v tom istom kalendárnom mesiaci). Počas jedného kalendárneho roka môže zamestnanec podpísať postupne viac „Vyhlásení“ – u viacerých zamestnávateľov.
V II. časti „Vyhlásenia“ zamestnanec prehlasuje, že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie (kalendárny mesiac, resp. kalendárny rok) neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus u iného zamestnávateľa a že nárok na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie (kalendárny mesiac, resp. rok) neuplatňuje iný daňovník.
V III. časti sa uvádzajú zmeny, ku ktorým došlo počas trvania zamestnania. Napríklad ak zamestnanec prestane uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, uvedie sa to v tabuľke, pričom zamestnanec zmenu v tabuľke potvrdí svojim podpisom.
Vo IV. a V. časti sa uvádzajú údaje v prípade, ak zamestnanec prestane uplatňovať nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka z dôvodu, že nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka si bude uplatňovať u iného zamestnávateľa.
Ejo
06.09.09,18:31
Tlačivo vyhlásenie ak niekto nepodpisuje - čiže si neuplatňuje NZDČ, tak ani tlačivo nemusí byť s tým, že si neuplatńuje, jednoducho nie je vyplnené tlačivo?
Je potrebné?
polka
06.09.09,18:37
Tlačivo vyhlásenie ak niekto nepodpisuje - čiže si neuplatňuje NZDČ, tak ani tlačivo nemusí byť s tým, že si neuplatńuje, jednoducho nie je vyplnené tlačivo?
Tak ako píšeš, nemusí. Pri daňovom priznaní predsa dostane od zamestnávateľa (ak o to požiada) Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti ..., v ktorom je vidno, či si uplatňoval alebo nie nezdaniteľnú čiastku a v akej výške.
Ejo
06.09.09,18:42
Ďakujem pekne za radu. A može si uplatňovať aj zamestnanec ak poberá vdovské?
evina
06.09.09,18:45
Ďakujem pekne za radu. A može si uplatňovať aj zamestnanec ak poberá vdovské?

Môže si uplatňovať každý /okrem dôchodcov k 1.1. daného roka/, ale iba u jedného zamestnávateľa.
Ejo
06.09.09,18:50
Ďakujem pekne za rady!!!!!!
mzdarka renca
06.09.09,20:35
Môže si uplatňovať každý /okrem dôchodcov k 1.1. daného roka/, ale iba u jedného zamestnávateľa.
Len doplním, že invalidní dôchodcovia jediní z dôchodcov majú nárok na NČZD.
JanoL
07.09.09,03:29
Len doplním, že invalidní dôchodcovia jediní z dôchodcov majú nárok na NČZD.

Len doplním, že podľa §11 ods. 7 zákona 595/2003 o dani z príjmov aj poberateľky vdovských a poberatelia vdoveckých dôchodkov majú nárok na NČZD.

Jano
mzdarka renca
07.09.09,03:38
Len doplním, že podľa §11 ods. 7 zákona 595/2003 o dani z príjmov aj poberateľky vdovských a poberatelia vdoveckých dôchodkov majú nárok na NČZD.

Jano

áno Janko, len oni nie sú dôchodcovia;):).
JanoL
07.09.09,03:53
Renátka súhlasím, veď som len dopĺňal, neoponoval....:)


Jano
mirka2274
24.09.09,07:32
poprosím radu:

keď má dohodár podpísané vyhlásenie k dani, netreba odvádzať daň?
tak mi to povedala účtovníčka, ale neviem to niekde nájsť aby som si to potvrdila.

ďakujem.
Mirka
drobeceva
24.09.09,07:36
poprosím radu:

keď má dohodár podpísané vyhlásenie k dani, netreba odvádzať daň?
tak mi to povedala účtovníčka, ale neviem to niekde nájsť aby som si to potvrdila.

ďakujem.
Mirka
ak nemá odmenu vyššiu ako je NČD , t.j.335,47 EUR - daň nevyjde. Ak odmena je vyššia, zdaní sa iba ten rozdiel.
A.B.
25.09.09,07:19
Opravte ma, ak sa mylim, ale bola som v tom, ze z dohody sa musi zrazit a odviezt dan - zrazkova! Bez ohladu, ci je alebo nie je podpisane vyhlasenie....
drobeceva
25.09.09,07:27
Opravte ma, ak sa mylim, ale bola som v tom, ze z dohody sa musi zrazit a odviezt dan - zrazkova! Bez ohladu, ci je alebo nie je podpisane vyhlasenie....
Povinnosť ZD je v prípade, že z-c nemá podpísané vyhlásenie k dani a nepoberá daňový bonus.
Daggmar
25.09.09,07:32
Opravte ma, ak sa mylim, ale bola som v tom, ze z dohody sa musi zrazit a odviezt dan - zrazkova! Bez ohladu, ci je alebo nie je podpisane vyhlasenie....

Zrážková daň sa uplatňuje pri príjmoch v úhrne do 165,97 za kalendárny mesiac a neuplatňuje si NČZD a daňový bonus - čiže nemá podpísané vyhlásenie a nepýta daňový bonus na dieťa. Inak je to preddavková daň.
A.B.
25.09.09,07:44
Super, dakujem. Vyviedli ste ma z omylu :-D
silvia
07.10.09,08:12
Dohodár mal podpísané vyhlásenie, 24.9. dohoda skončila a od 28.9. je v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.
Za september mu vystavím výplatnú pásku z dohody, kde je uplatnená NČZD a vo výplatnej páske z PP ju uplatním tiež alebo nie? Keď nie, potom mi program vyčísli zrážkovú daň... (Príjem je z dohody 100 Eur a z PP 85 EUR).
Díky za radu!
Tamila
07.10.09,08:17
Dohodár mal podpísané vyhlásenie, 24.9. dohoda skončila a od 28.9. je v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.
Za september mu vystavím výplatnú pásku z dohody, kde je uplatnená NČZD a vo výplatnej páske z PP ju uplatním tiež alebo nie? Keď nie, potom mi program vyčísli zrážkovú daň... (Príjem je z dohody 100 Eur a z PP 85 EUR).
Díky za radu!
NČZD môžeš uplatniť v jednom mesiaci iba raz. Uplatni z dohody, má tam vyšší príjem - teda aj vyššiu daň. Z PP bude zrážková daň.
silvia
07.10.09,11:02
Díky za odpoveď, Tamila!

Ale je tá zrážková daň OK? Keď jeho celkový mesačný príjem u jedného zamestnávateľa je vyšší ako 165,97 € ...??
mzdarka renca
07.10.09,11:04
Díky za odpoveď, Tamila!

Ale je tá zrážková daň OK? Keď jeho celkový mesačný príjem u jedného zamestnávateľa je vyšší ako 165,97 € ...??

základy dane sa u jedného zamestnávateľa sčítavajú, a odvádzajú jednou sumou, t.z., že ide o preddavkovú daň
Tamila
07.10.09,12:20
základy dane sa u jedného zamestnávateľa sčítavajú, a odvádzajú jednou sumou, t.z., že ide o preddavkovú daň
Máš pravdu, základy sa sčítavajú:

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, ...

No softvér urobí zvlášť dohodu a zvlášť PP a u jedného dá zrážkovú daň.
silvia
08.10.09,06:54
Presne to ma mätie, ze soft mi vo vyplate z dohody uplatni NČZD ale vo vyplate z PP mi automaticky vycisluje zrazkovu dan, neviem to dat dokopy...
Môžem to riesit tak, ze uplatnim NČZD v oboch vyplatach, aby soft nevycisloval zrazkovu dan...spravne to nie je, viem, ale ako inak na to?
veronikasad
08.10.09,06:56
Presne to ma mätie, ze soft mi vo vyplate z dohody uplatni NČZD ale vo vyplate z PP mi automaticky vycisluje zrazkovu dan, neviem to dat dokopy...
Môžem to riesit tak, ze uplatnim NČZD v oboch vyplatach, aby soft nevycisloval zrazkovu dan...spravne to nie je, viem, ale ako inak na to?
Silvia, v akom mzdovom SW robíš ?
silvia
08.10.09,10:14
Robime v MRP, ešte v DOS verzii.
mzdarka renca
08.10.09,10:22
Robime v MRP, ešte v DOS verzii.
neviem, ako v MRP, ale v mojom softe to mám tak, že mám možnosť pod jedným osobným číslom nahrať 2 PP. Zavolaj si na hotline do MRP a opýtaj sa ich, ako sa to u nich nahráva, aby ti spočítalo základy dane od oboch PP.
veronikasad
08.10.09,10:24
neviem, ako v MRP, ale v mojom softe to mám tak, že mám možnosť pod jedným osobným číslom nahrať 2 PP. Zavolaj si na hotline do MRP a opýtaj sa ich, ako sa to u nich nahráva, aby ti spočítalo základy dane od oboch PP.
OLYMP od KROSu funguje rovnako ...
Tamila
08.10.09,10:38
V MRP to nie je možné, keby som chcela nahodiť 2 PP pod jedným osobným číslom, vyhodí mi chybu: osobné číslo sa nesmie opakovať a musí byť väčšie alebo sa rovnať 0.
mzdarka renca
08.10.09,10:42
V MRP to nie je možné, keby som chcela nahodiť 2 PP pod jedným osobným číslom, vyhodí mi chybu: osobné číslo sa nesmie opakovať a musí byť väčšie alebo sa rovnať 0.
tak tam bude iný fígeľ, treba sa spojiť s MRP, ako na to;)
zelinka
20.10.09,06:57
Prosím o radu, mám dohodárovi-dôchodcovi dať podpísať vyhlásenie (dôchodok poberá od r.2007) jeho mesačný príjem ja 150€, alebo tam bude zrážková daň. Druhý dôchodca dohodár má ten istý príjem ale dôchodok poberá len od tohto roku.
Tweety
20.10.09,06:59
Prosím o radu, mám dohodárovi-dôchodcovi dať podpísať vyhlásenie (dôchodok poberá od r.2007) jeho mesačný príjem ja 150€, alebo tam bude zrážková daň. Druhý dôchodca dohodár má ten istý príjem ale dôchodok poberá len od tohto roku.
1. Nemá nárok na NČ, jeho daň bude zrážková
2. Ak ho nepoberá už od 1.1., má nárok na NČ.
zelinka
20.10.09,07:04
ďakujem
Nutricia
20.10.09,07:44
Nemáš tam mzdovú zložku niečo ako príjem zo súbežného PP?
Jancisin
08.11.09,19:40
Môže si uplatňovať každý /okrem dôchodcov k 1.1. daného roka/, ale iba u jedného zamestnávateľa.

Dobry den, chcem sa opytat v nadvaznosti na podpis vyhlasenia u zamestnavatela, ako je to v pripade, ze som zivnostnik (teda bol som a v sucasnosti uz mam zivnost zrusenu) a pracujem aj na DoVP. Mozem podpisat u zamestnavatela, u ktoreho mam dohodu o vykonani prace, vyhlasenie na zdananie prijmov? Zo zivnosti nebudem mat tento rok ziadne prijmy. Ako mam postupovat v takomto pripade? Za nazory vopred dakujem.
Daggmar
09.11.09,07:54
Môžeš podpísať vyhlásenie u zamestnávateľa. Nezabudni podať DP typ "B k 31.3.2010, aj ked si už zrušil živnosť. Treba si pýtať potvrdenie o príjme aj za dohodu na zúčtovanie dane. Ak nebudeš mať iný príjem okrem dohody môže sa Ti daň vracať. ( Podľa výšky príjmu)
hanelie
25.11.09,10:45
mzdárka nechce dať podpísať dohodárovi vyhlásenie /bude si robiť DP/ , tvrdí, že vyhlásenie môžu podpisovať len študenti
/niečo mi uniklo?/
mzdarka renca
25.11.09,10:49
mzdárka nechce dať podpísať dohodárovi vyhlásenie /bude si robiť DP/ , tvrdí, že vyhlásenie môžu podpisovať len študenti
/niečo mi uniklo?/
A pýtala si sa mzdárky, že prečo?

Dôvody prečo nie:
- starobný, predčasne starobný a výsluhový dôchodca
- ak má podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa
hanelie
25.11.09,11:09
je szčo - žiadna prekážka / ani výsluhový, ani starobný/
otázka bola sprostredkovaná, čiže jej pravý dôvod na nepodpísanie vyhlásenia nepoznám :)
hanelie
25.11.09,11:26
tak tu je dôvod: že ona to robí automaticky / odpočítanie NČ :eek:
mzdarka renca
25.11.09,12:15
tak tu je dôvod: že ona to robí automaticky / odpočítanie NČ :eek:
:eek: a to ako? ..... bez vyhlásenia?
hanelie
05.01.10,12:53
perlička::)

napriek podpísanému vyhláseniu mzdárka sumu zdanila :confused:/ brutto mzda 265,50€ /
netto 215,06
osobnej návšteve sa nevyhnem :mad: