martinala
15.08.05,14:50
Chcela by som sa s Vami poradiť :

občan ČR - majiteľ slovenskej s. r. o. a zároveň aj jej zamestnanec - poskytol vlastnej firme pôžičku v českých korunách, s tým, že bude vrátená do termínu xy, s úrokom vo výške xy v CZK.
1. nakoľko sa jedná o osobu ekonomicky a personálne prepojenú, výška úroku by sa mala pohybovať okolo priemerných úrokov komerčných bánk /pri poskytnutí rovnakej pôžičky/. Mám trochu dilemu, keďže je to poskytnuté v CZK, či by tam nemala byť nejaká iná úroková sadzba, ale neviem aká ....
2. pôžičku aj úrok v CZK prepočítam v deň prijatia pôžičky kurzom NBS, predpis úroku v deň splatnosti CZK x kurz. Keďže budem pôžičku splácať v ešte neviem akých termínoch /podľa finančnej situácie firmy/, budú mi vznikať kurzové rozdiely, ano ?

ďakujem za každú pripomienku.
martina
KEJKA
15.08.05,18:44
súhlasím, v podstate bez pripomienok. Tiežmám ten prípad a každý rok si odsúhlasujeme zostatky v CZK, v Sk prekurzujem k 31.12., úrok je taký aký je, pre SR firmu je to náklad ale až po zaplatení úrokov, tak to neriešim.
durisovad
15.08.05,19:35
A pre poskytovatela pozicky by urok mal byt zdanitelnym prijmom.
martinala
17.08.05,13:49
súhlasím, v podstate bez pripomienok. Tiežmám ten prípad a každý rok si odsúhlasujeme zostatky v CZK, v Sk prekurzujem k 31.12., úrok je taký aký je, pre SR firmu je to náklad ale až po zaplatení úrokov, tak to neriešim.Lida, prosím ťa, ja mám stále dilemu, či sa tieto úroky z pôžičky dávajú do daňových nákladov až po zaplatení, alebo tu nie je podmienka zaplatenia. V ZDP som zatiaľ našla iba § 17 odst. 21, tam sa podmienka zaplatenia vyžaduje iba pri úrokoch z omeškania. Čisto teoreticky mi vychádza, že tieto úroky by mali byť "normálnym" daňovým nákladom.
Čo ty na to ?
martinala
17.08.05,13:54
A pre poskytovatela pozicky by urok mal byt zdanitelnym prijmom.Som za, avšak až od 1. 7. 2005, kedy nadobúda účinnosť § 8 odst. 2, písmeno s. Dovtedy, ak by som takýto úrok vyplatila, určite by som tam uplatnila zrážkovú daň.