gabriela kováčová
15.08.05,15:22
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Organizácia plánuje vybudovanie turisticko-informačnej kancelárie v svojej budove. Stavebné práce sú odhadované na 250 tis.Sk a interiérové vybavenie na cca 150.tis.Sk. Uvažujem ako to zaradím do majetku z hľadiska odpisovania. Podľa mňa o stavebné práce navýšim hodnotu budovy a budem odpisov v odp.triede 4, tak ako budova a interiérové vybavenie - súbor zaradím asi do odp. triedy 1 alebo 2 (to presne neviem) a budem samostatne odpisovať. Máte iný názor?

Ďakujem
KEJKA
15.08.05,18:39
interiérové vybavenie - nie je to nábytok? Ak je to celok montovaný na podklade nejakeého návrhu, asi áno, ale ak ide o samostané kusy, radšej by som volilasamostatné karty na jednotlivé kusy, samostatne ocenené
Sefcikova
15.08.05,19:31
[QUOTE=gabriela kováčová]... interiérové vybavenie - súbor zaradím asi do odp. triedy 1 alebo 2 (to presne neviem) a budem samostatne odpisovať. Máte iný názor?

nábytok - 2. odp. skupina
misurka
19.08.05,07:45
Zariadili sme veľku kanceláriu, pričom suma všetkého nábytku, ako napr. prac.stoly, skrine, police je 97000 Sk. Avšak suma jednotlivých kusov nepresiahne sumu 30000 Sk. Z toho mi vychádza, že ani jeden kus nie je odpisovaným majetkom podľa zákona. Ale určite to nemôžem odpisovať spolu ako súbor v hodnote 97000. Mám si teda stanoviť odpisový plán, napr. na 36 mesiacov a odpisovať každý jeden kus nábytku samostatne?
Jana Acsová
28.08.05,15:08
Zariadili sme veľku kanceláriu, pričom suma všetkého nábytku, ako napr. prac.stoly, skrine, police je 97000 Sk. Avšak suma jednotlivých kusov nepresiahne sumu 30000 Sk. Z toho mi vychádza, že ani jeden kus nie je odpisovaným majetkom podľa zákona. Ale určite to nemôžem odpisovať spolu ako súbor v hodnote 97000. Mám si teda stanoviť odpisový plán, napr. na 36 mesiacov a odpisovať každý jeden kus nábytku samostatne?Odpisový plán potrebuješ v prípade, že majetok posúdiš ako dlhodobý.

Odpisuje sa majetok s hodnotou vyššou ako je hodnota stanovená ZDP (v súčasnosti 30 tis. Sk). Ak stanovíš dobu použiteľnosti majetku, ktorý nespĺňa podmienku hodnoty pre zaradenie do odpisovaného majetku, dlhšiu ako jeden rok, odpisuje sa aj tento drobný dlhodobý majetok.

Odpisovanie drobného dlhodobého majetku je na účtovnej jednotke (riešiť internou smernicou, rovnako ako odpisovanie všetkého dlhodobého majetku). Účtovné odpisy drobného dlhodobého majetku sú aj odpismi daňovými.

Čo sa týka zaradenia majetku:
- samostatne zaradiť majetok so samostatným použitím,
- ako súbor zaradiť majetok, ktorý je súborom - jednalo by sa napríklad o zmontované kusy, ktoré sú použiteľné iba ako súbor, pričom aj výdavky na montáž by zvyšovali vstupnú cenu majetku.
misurka
30.08.05,10:54
dakujem za odpoved