Vlasta
19.07.04,15:21
Dobrý deň, rada by som sa poradila. Na základe čoho môžem účtovať zálohové platby - musím mať zálohovú faktúru? Majiteľ sa totiž často telefonicky dohodne s dodávateľom, akú čiastku zaplatí, aby nám poslali tovar, niekedy je to na základe prefaxovanej faktúry, originál mi však príde aj o nejakých 10 dní neskôr, keďže ide o zahraničného dodávateľa. Účtujem to cez 314, kým nemám faktúru. Tiež sa chcem spýtať, ako zaúčtovať od odberateľa prijatú platbu, keď omylom zaplatil najprv polovicu faktúrovanej čiastky v hotovosti a potom celú sumu z účtu, ale nežiada to poukázať rozdiel späť na účet, keďže je pravidelným odberateľom, necháva to ako zálohu. V pohľadávkach mi zostáva suma s mínusom, tú mám na základe interného dokladu preúčtovať na 324? Ďakujem
McMarti
20.07.04,06:30
Zálohovu platbu úäčtuješ na základe pohybu bud v banke alebo v pokladni a to na účet 314 pri dodávateľoch. A s tou sumou čo ti prevyšuje u odberateľa tu by som preučtovala tak ako si napísala na 324 s priložením salda odberateľa kde to máš minusom.