innarus
07.09.09,14:11
Dobrý deň,
opäť raz ošúchaná téma - materskej a príspevku počas MD. Momentálne som v 10. týždni tehotenstva (termín je v apríli 2010) a som dobrovoľne nemocensky poistená - žiaľ platím iba najnižšiu sumu. Ako som sa dočítala, zrejme som už svoju šancu na zvýšenie materskej zmeškala (odporúčajú zvýšiť sumu odvodov najneskôr v 8.týždni tehotenstva). Alebo je ešte nejaká možnosť? Prípadne by som Vás chcela poprosiť o radu, či by mohol ísť na MD aj manžel (samozrejme viem, že 6 týždňov musí byť matka), potom sa vypočíta výška materského z jeho platu? Prosím, poraďte, ĎAKUJEM vopred veľmi pekne.
magnetique
09.09.09,22:00
Toto velmi velmi zaujima aj mna, kedze snubenka je rovnako v 10.tyzdni.

Viem, ze ak by chcela dostavat matersku max. moznu, tak musi byt DNP aspon 26. tyzdnov pred nastupom na matersku a urcit si max. VZ.

Nastup na matersku je obvykle 6. tyzden pred planovanym terminom porodu, takze ak je teraz v 10. tyzdni tehotenstva a prihlasila by sa na DNP, uz jej vyde len 24 tyzdnov platenia DNP a nie pozadvoanych 26.

ALE

co ak nastupi na matersku nie 6 ale povedzme 4 tyzdne pred porodom a tym ziskala tie chybajuce 2 tyzdne??
Potom by splnila podmienku 26 tyzdnov odvadzania DNP a tym padom by dostavala max. matersku?

Dakujem predom, moc mi to pomoze!
karpis
10.09.09,06:24
Ak chce získať materské z DNP tak DNP musí byť 270 dní. To už nestíha ak už nebola predtým DNP. Je potrebné zadať viac info či je zamestnaná ...atď
magnetique
10.09.09,07:11
Ak chce získať materské z DNP tak DNP musí byť 270 dní. To už nestíha ak už nebola predtým DNP. Je potrebné zadať viac info či je zamestnaná ...atď
podmienku 270 dni ma splnenu ako zamestnanec v poslednych dvoch rokoch pred planovanym terminom porodu, momentalne je nezamestnana.
karpis
10.09.09,11:13
kedže je momentálne nezamestnaná nie je nemocensky poistená tak nemá nárok na materské(nárok má len z DNP z najnižšieho VZ). Najlepšie zamestnať sa pred nástupom na MD aspoň pár dní s max. VZ.
innarus
10.09.09,12:10
Dobry den,

prepacte, neuviedla som vsetky informacie. Dobrovolne poistena som momentalne 1 rok, zatial som platila vzdy najnizsiu sumu. Aj ja som rozmyslala nad tou moznostou ist na MD az o tie dva tyzdne neskor, cim by sa mi sice MD skratila, ale ak by som dostavala vyssiu sumu, aj tak by to zato stalo. Ked si predstavim matersku z tejto sumy, no nie je mi to jedno. Zial, je to aj moja chyba, ze som sa tomu zacala venovat trosku neskor a ked som bola v socialke, tam velmi ochotne info tohto druhu nepodavaju (co aj samozrejme chapem). Takze za akukolvek radu budem velmi vdacna. Este raz vsetkym VDAKA!!!!
brčko
10.09.09,17:32
Dobry den,

prepacte, neuviedla som vsetky informacie. Dobrovolne poistena som momentalne 1 rok, zatial som platila vzdy najnizsiu sumu. Aj ja som rozmyslala nad tou moznostou ist na MD az o tie dva tyzdne neskor, cim by sa mi sice MD skratila, ale ak by som dostavala vyssiu sumu, aj tak by to zato stalo. Ked si predstavim matersku z tejto sumy, no nie je mi to jedno. Zial, je to aj moja chyba, ze som sa tomu zacala venovat trosku neskor a ked som bola v socialke, tam velmi ochotne info tohto druhu nepodavaju (co aj samozrejme chapem). Takze za akukolvek radu budem velmi vdacna. Este raz vsetkym VDAKA!!!!

nečítala som ešte žiadny prípad mamičky, ktorá by z DNP nastupovala na MD neskôr ako 6týž. pred PTP. Nárok vraj v takom prípade aj tak rátajú k dátumu, kedy mala na MD najneskôr nastúpiť. NO osobnú skúsenosť nemám.
magnetique
10.09.09,17:39
Ahoj innarus,

sme v podobnej situacii, teda ty a moja snubenka:

- hlavnu podmienku ze v obdobi 2 roky pred porodom musime mat nemocensku v trvani aspon 270 dni sme obaja splnili (ty z dobrovolneho poistenia, my z poistenia zo zamestnania)

teraz ide o to aku vysku materskej si dokazeme "vybavit", samozrejme radi by sme najvyssiu moznu a podla toho co som nastudoval, tak

v mojom pripade:
prihlasit sa na dobrovolne poistenie, urcit max. vymeriavaci zaklad - toto poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov, takze snubenka na matersku pojde nie ako je zvykom 6 tyzdnov ale len 4 tyzdne pred porodom aby tych 26 tyzdnov mala v pohode za sebou

v tvojom pripade:
odhlasit sa z DNP a den/dva potom sa znova prihlasit ale tentoraz uz s max. VZ, zotrvat v tom 26 tyzdnov a az potom poziadat o MD. To odhlasenie a prihlasenie (namiesto jednoduchej zmeny VZ) je nutne asi kvoli tomu, aby sa ti materska pocitala nie ako priemer tvojich predchadzajucich nizkych a potom od teraz vysokych odvodov, ale len z tych vysokych, pretoze sa do uvahy bude brat to poslende poistenie a to by bolo z max. VZ.

kedze v den naroku na matersku aj v tvojom aj mojom pripade budeme nemocenky poisteni, splname aj dalsiu podmienku

otazne stale je, ci tych kritickych 26 tyzdnov sa rata spatne od realneho nastupu na MD (v nasom pripade by to bolo 4 tyzdne pred planovanym terminom porodu a dobu 26 tyzdnov tym padom stihneme) alebo od vzniku naroku na MD (6 tyzdnov pred planovanym porodom, kde by sme 26 tyzdnov nestihli).

takto to vidim ja a naozaj dufam ze to je spravne, na druhu stranu nie som ziaden odbornik, takze chybycka tam moze byt a rad by som pocul nazory aj skusenejsich ludi z komunity, dakujem
brčko
13.09.09,21:17
takto je to presne v zákone.

§ 57 zákon o sociálnom poistení
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.

(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Termín "vznik dôvodu na poskytnutie nem.dávky" nie je definovaný.

NO napr. pri rozhodujúcich obdobiach (§ 54 ods.1 ... zákon o sociálnom poistení ) sa hovorí o vzniku dočasnej PN, potreby ošetrenia FO ... alebo o vzniku nároku na materské.

Vznik nároku na materské sa spomína v § 48 ods.2 (príp. iné prípady §49 iní poistenci, no tých tu neriešime § 50 nárok po ukončení nem.poistenia počas tehotenstva, no to je o inom)

§ 48 Podmienky nároku na materské

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

Takže vznik nároku na materské sa odvíja od očakávaného dna pôrodu, resp. v určitých prípadoch dna pôrodu.

Váš prípad (požiadanie o materské/"nástup na MD" neskôr ako 6týž.pred PTP) je spomenutý v § 48 ods.6, kde sa uvádza (inde som nenašla)
(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

Ale tento § upravuje dlžku poberania materského a nie použitie pravdepodobného alebo "skutočného" VZ.

Tiež som hladala, či nemôže dátum vzniku dôvodu na poskytnutie nem.dávky súvisieť so spôsobom uplatnenia si nároku na materské, t.j. žiadosťou, dátumom jej podania, dátumom uvedeným v žiadosti. No nič v §, čo by ma o tom presvedčilo, som nenašla. Forma žiadostí a náležitosti žiadostí nie su upravené zákonom o sociálnom poistení.

NO a pre úplnosť
Na tlačive žiadosť o materské je uvedené v časti poistenkyna:
Materskú dovolenku nastúpim (som nastúpila) dna ...........
a v Poučení je bod 3.
Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku 6.týždna pred očakávaným dnom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8týždna pred týmto dnom, a ak porodila skôr odo dna pôrodu.
V časti Potvrdenie oprávneného lekára je uvedené:
Podla môjho lekárskeho vyšetrenia nastane u menovanej pôrod pravdepodobne dna ...............
Dočasná pracovná neschopnosť od .............
innarus
16.09.09,12:15
Ahojky,

no situacia je na zaplakanie :o) Ja som to riskla a urobila som, ako si to opisal. Uvidim, co z toho bude. Teta pri okienku mi povedala presne to, co je v zakone, co je sice pekne, ale aj tak mi to nepomohlo, kedze mi nedala jasnu odpoved, ci mi to vyjde alebo nie. Ale povedala, ze v niektorych pripadoch, ak chyba iba niekolko dni (1-2), mozu urobit vynimku ak to odsuhlasia. Takze od buduceho mesiaca platim viac a ak to bude zbytocne, tak asi svoju MD z najnizsej sumy, venujem charite :o) Ale nie, no mohla som sa zobudit aj skor, co uz...hadam sa to podari ?!?! Drzim aj Vam paste a ako hovori moj manzel: "Hlavne nech sme zdravi!", tak to zelam aj Vam a vsetkym za rady velmi pekne DAKUJEM!
Katy a R
16.09.09,12:48
Ahojky,

no situacia je na zaplakanie :o) Ja som to riskla a urobila som, ako si to opisal. Uvidim, co z toho bude. ........Takze od buduceho mesiaca platim viac

len pre upresnenie .. odhlásila si sa a znovu prihlásila? Alebo si len zvýšila VZ :confused:
Pomýlilo ma, že "od budúceho mesiaca platím viac" - lebo takto je to pri zvýšení VZ.
Ale ak si sa dnes odhlásila, znovu prihlásiť si sa mohla už od zajtra...