Veronika Vojtusova
07.09.09,16:53
DOBRY DEN,SOM V TAKEJTO SITUACII A POTREBUJEM VELKU POMOC.ZOSTALA SOM SAMA S DVOMI DETMI PRETOZE OTEC MOJICH DETI SA NACHADZA VO VAZBE JA SA SNAZIM VYBAVIT DOTACIU NA STRAVU PRETOZE MALY TERAZ NASTUPIL DO SKOLKY A MAM NA TO NAROK TZV.ASI.NA SOCIALNOM URADE MI POVEDALI ZE SI MAM VYBAVIT VYZIVNE LENZE JA TO VYZIVNE NECHCEM PRETOZE TO JE MOJ MUZ TZV.AJ KED SME NENI ZOBRATY MOZNO CASOM NEVIEM AKO SA TO VSETKO VYVINIE ALE MOMENTALNE POTREBUJEM TIE OBEDY VYBAVIT.POVEDALI MY ZE AK BUDEM POSUDZOVANA SAMA S DETMI TAK POTREBUJEM CESTNE PREHLASENIE POTVRDENE NA MATRIKE A NECHAPEM TOMU ZE MOZEM BYT POSUDZOVANA S PARTNEROM A DETMI KED SA NACHADZA VO VAZBE?A ZE POTREBUJEM SO SUDU POTVRDENIE ZE JE OD MARCA VO VAZBE. AK MI VIETE PORADIT CO VSETKO BY SOM MALA VYBAVIT A KDE TAK MI PROSIM VAS POMOZTE.DAKUJEM
kaco11
08.09.09,07:51
Tak teraz nechapem. Potrebujes obedy. Oni ti ponukaju vyzivne a ty ho nechces? A tzv muz neexistuje. Bud je muz alebo nie je. A vyzivne nepatri tebe ale detom aby boli zabezpecene zakladne potreby. Ved ked dostanes vyzivne tak tie obedy navaris sama,nie?
iriska
08.09.09,08:04
Jeden veľký súhlas... v tomto prípade by som všetku "hrdosť" hádzala za hlavu
Xanti
08.09.09,08:11
Mám dotaz. mimotemy To akože ak je človek vo väzbe je šanca z neho vytlcť výživné pre deti?

Ak zadávateľka požiada o výživné človeka vo väzbe, a jemu súd prisúdi že má platiť. Odkiaľ a z čoho bude platiť? Či to bude pro forma, zadávateľka bude dostávať náhradné výživné z UP, a ked prepustia z väzby dotyčného tak začne splácať štátu to poskytnuté výživné. V podstate ak žije zadávateľka s dotyčným, tak do budúcna to znamená, že tie peniaze teraz jej pomôžu a potom ich štátu vráti samozrejme s úrokami a penálami či ako sa to tam berie.


Vo väzbe predsa nemôžu robiť, zamestnať sa môžu až pri výkone trestu.

Partner, kt. je vo väzbe má trvalý pobyt v byte kde bývaš aj ty s deťmi? Ak áno tak ťa môžu s ním posudzovať.
kaco11
08.09.09,08:17
Xanti to či je vo vazbe alebo výkone trestu nevieme.
Xanti
08.09.09,08:19
Xanti to či je vo vazbe alebo výkone trestu nevieme.
No neviem či ja čítam niečo iné? Je pravda, že je to zle čitateľné ked je to veľkým ale...

DOBRY DEN,SOM V TAKEJTO SITUACII A POTREBUJEM VELKU POMOC.ZOSTALA SOM SAMA S DVOMI DETMI PRETOZE OTEC MOJICH DETI SA NACHADZA VO VAZBE JA SA SNAZIM VYBAVIT DOTACIU NA STRAVU PRETOZE MALY TERAZ NASTUPIL DO SKOLKY A MAM NA TO NAROK TZV.ASI.NA SOCIALNOM URADE MI POVEDALI ZE SI MAM VYBAVIT VYZIVNE LENZE JA TO VYZIVNE NECHCEM PRETOZE TO JE MOJ MUZ TZV.AJ KED SME NENI ZOBRATY MOZNO CASOM NEVIEM AKO SA TO VSETKO VYVINIE ALE MOMENTALNE POTREBUJEM TIE OBEDY VYBAVIT.POVEDALI MY ZE AK BUDEM POSUDZOVANA SAMA S DETMI TAK POTREBUJEM CESTNE PREHLASENIE POTVRDENE NA MATRIKE A NECHAPEM TOMU ZE MOZEM BYT POSUDZOVANA S PARTNEROM A DETMI KED SA NACHADZA VO VAZBE?A ZE POTREBUJEM SO SUDU POTVRDENIE ZE JE OD MARCA VO VAZBE. AK MI VIETE PORADIT CO VSETKO BY SOM MALA VYBAVIT A KDE TAK MI PROSIM VAS POMOZTE.DAKUJEM Tu píše zadávateľka, že otec detí je vo väzbe. :eek:
kaco11
08.09.09,08:26
Xanti to je ok všetko, ale to, že je rozdiel medzi vazbou a výkonom trestu nevie každý a ja vychádzam z toho.
Xanti
08.09.09,08:30
Xanti to je ok všetko, ale to, že je rozdiel medzi vazbou a výkonom trestu nevie každý a ja vychádzam z toho.Nehnevaj sa, ale chce pomoc. Verím, že nie je v lahkej situácii. Potrebuje zistiť čo najviac informácii a nepotrebuje odsudzovanie.

Bohužial neviem poslúžiť tým, aby som zadávateľke poradila. Kde má vybaviť potvrdenie o väzbe. Ja by som šla na súd, alebo na prokuratúru a vypytovala sa kam mám ísť, kde mi to potvrdenie dajú.

Ako naozaj nárok na to aby mala súdom určené výživné pre deti má, a výživné nebude nulové ani v prípade väzby. Potom zrejme budú nútený platiť príbuzný ( sú prípady, že ak otec neplatí výživné na deti, tak platia jeho rodičia a je to súdom určené ... ).

Veľmi komplikovaný prípad a hlavne veľmi zle čitateľný .
iriska
08.09.09,08:33
Ale veď už to tu bolo písané- môže žiadať o náhradné výživné z ÚPSVaR.. a tiež pravdepodobne nebude v tej väzbe do konca života a ak aj nebude zamestnaný, počká ho to na dôchodku (tu už som morbídna)
Xanti
08.09.09,08:43
Ale veď už to tu bolo písané- môže žiadať o náhradné výživné z ÚPSVaR.. a tiež pravdepodobne nebude v tej väzbe do konca života a ak aj nebude zamestnaný, počká ho to na dôchodku (tu už som morbídna)
A deti z jedlom tiež počkajú do dôchodku nie?

Nemôže požiadať o náhradné výživné. Na to treba splniť podmienky, trebars len takú aby mala súdom určené výživné od partnera pre deti. Čo predpokladám, že nemá. Aby neplatil tuším tri mesiace. A kým toto všetko si zadávateľka vybaví tak deti budú v pohode pol roka o hlade a smäde.

Ona potrebuje nejaké okamžité a pomerne rýchle riešenie svojej situácie. A nepomáhame jej. Bohužial.
veronikasad
08.09.09,08:46
Xanti, v čom jej chceš pomôcť, keď výživné nechce a bez stanoveného výživného nedostane príspevok na stravu ? Dávku v hmotnej núdzi tiež nedostane bez určeného výživného.
Xanti
08.09.09,08:50
Xanti, v čom jej chceš pomôcť, keď výživné nechce a bez stanoveného výživného nedostane príspevok na stravu ? Dávku v hmotnej núdzi tiež nedostane bez určeného výživného. Veronika ona potrebuje poradiť. Všetko to čo som písala nejde jedno bez druhého.

Kým to vybaví, to výživné a tie veci prejde pol rok možno aj viac, možno jej partner už nebude vo väzbe ale vo výkone trestu a bude jej odtial posielať peniaze.

Výživné jej situáciu nerieši. Lebo ho nemá stanovené. Lebo ak žijú spolu na kope ako druh a družka tak ludia neriešia vzájomnú výživovaciu povinnosť, lebo sa vnímajú ako rodina. Zarobíš ale peniaze sú pre rodinu. Teraz na to dotyčná doplatila.

Neviem ako sa dá jej pomôcť. Ale odporúčanie na výživné jej určite nepomôže. Toho času iste nie ...

V podstate končím v tejto debate lebo je to len mlátenie prázdnej slamy. A neni k tomu zadaniu riešenie. :mee:
veronikasad
08.09.09,08:52
Xanti, nie je to mlátenie prázdnej slamy. Bohužial, musí začať od výživného. Možno soc. odboru UPSVaR bude stačiť doklad od súdu, že návrh na výživné podala.
Xanti
08.09.09,08:59
Xanti, nie je to mlátenie prázdnej slamy. Bohužial, musí začať od výživného. Možno soc. odboru UPSVaR bude stačiť doklad od súdu, že návrh na výživné podala.
A ked UP to stačiť nebude? Tak potom bude čakať na súd o určenie výživného, dalej čakať tri mesiace na to kým on nebude platiť. Aby dostala náhradné výživné.

V podstate z hľadiska zákonov môže ísť zadávateľka sa pásť. Štát na takéto prípady vôbec nemyslel sa mi zdá.
Veronika Vojtusova
08.09.09,11:47
ano vyzivne by som dostala tych max 700sk to mam presne pre maleho na obedy do skolky.Jednoducho najprv by som chcela vybavit obedy v skolke kedze mam na to narok pretoze moja situacia je troska tazsia potrebujem vybavit najprv priznanie otcovstva na malu az potom mozem ziadat vyzivne a to priznanie otcovstva je cez sud.Ale aby ste ma chapali chcem tie obedy pre maleho lacnejsie,preco sa tu rozprava o vyzivnom lebo mi sme spolu s tym rozdielom ze je vo vazbe,preco by som si mala hned ziadat vyzivne za to ze sme neni zobraty a ty co su zobraty ma si manzelka pytat od manzela vyzivne na deti ked chce iba lacnejsie obedy pre dieta?Nechapem,ze ja musim tolko veci povybavovat aby som dosiahla tie obedy lacnejsie a cigani dostavaju na vsetko dotacie a mam strach ze behaju po uradoch z dveri do dveri.
veronikasad
08.09.09,12:00
Veronika, podmienky poskytovania dotácie nájdeš tu :

http://www.modernaskola.sk/Index,c1241/-Dotacia-na-stravu

Ak rodičia dieťaťa sú manželmi, nie je potrebné výživné na dieťa, pretože preukazujú príjem. K príspevkom "cigánom" sa vyjadrovať nebudem.
cascade
22.09.09,13:23
Ahoj.Z vlastnej skúsenosti - ako sa to riešilo u nás : žiadosť o posúdenie sociálnej odkázanosti som podala,doklad o manželovej väzbe a od neho ( keď už bol vo výkone trestu) potvrdenie,že nepracuje (keď začal pracovať,posielali mi na 4 deti cca 500 sk).Ak pracuješ,tak môžeš dať posúdiť výšku životného minima a v tom prípade sa žiadne výživné nezarátava,teda nedokladuje.Ináč je pravda,že musíš podať žiadosť o určenie výživného (na sociálke-kurátor) ,ale dokiaľ nie je určené (stačí už len fakt,že je podané na súde)máš nárok na dávky a na ostatné (obedy,pomôcky,prípadne štipendium),až bude určené (aktuálne je 24,50eur minimálne výživné) dávky ti znížia o túto čiastku a ty môžeš požiadať o náhradné výživné (pozor,až po troch mesiacoch od právoplatnosti a nezaplatenia dotyčným ! ) a taktiež nemusíš , keď mieniš s dotyčným ďalej po návrate žiť a aby si to potom s 25% úrokom nemusela vracať späť. Socka ti síce 24,50 eur odráta,ale nesiahne ti na obedy a ostatné.