buboven
07.09.09,17:42
Dobry den,
momentalne sa nachadzam v takejto situacii:

Od 11/2007 mam bez prerusenia ZIVNOST, z ktorej mi doteraz vyplyvala povinnost platit odvody z minimalnej mzdy.

Od 09/2009 som nastupil do 2 zamestnani (TPP), v jednom na 43% a v druhom na 68% uvazok ako ucitel odbornych predmetov. V oboch pripadoch mam zmluvu podpisanu na dobu urcitu do 30.06.2010.

Kedze je u mna subeh TPP a SZCO, tak zo SZCO aj nadalej musim platit odvody.

Ako "ucitel" musim pripravam venovat kopec casu mimo vyucovania, co je cas, ktory by som mohol vyuzivat pre cinnosti SZCO. Takze teraz to tak vidim, ze bude mat malo casu na vykonavanie SZCO a odvody budem musiet platit. Avsak na SZCO sa mi viaze vela zmluv s partnermi, za co im pausalne/ mesacne fakturujem - co by bola skoda strati tieto zakazky.

Zaroven, problem vidim v obdobi 01.07.-31.08.2010, kedy budem bez zmluvy v TPP (a to nie je iste, ci podpisem zmluvu od 01.09.2010).

OTAZKA:
Existuje nejaka cesta, aby som cez obdobie pocas platnosti zmluvy pre TPP do 30.06.2010 nemusel platit odvody zo SZCO?

Uvazoval som aj nad alternativou, zeby som zalozil "Spol. s r.o.", kde by som ako konatel nepoberal plat, resp. symbolicky, tu by asi bola moznost vyhnut sa odvodom.


Situaciu som sa snazil rozpisat, dufam ze zrozumitelne.

Velmi pekne dakujem za akukolvek prospesnu radu :)
bolacka
08.09.09,04:32
so SZCO nemam skusenost, ale ako si napisal na konci prispevku, jedna z ciest je zalozit sro, v ktorej by si bol len konatel a spolocnik, ale nebol by si vo vlastne sro zamestnany a ani by si nepoberal odmenu z konatelstva..vtedy by si odvody platit nemusel..
..prakticky pokial viem fyzicka-osoba nepodnikatel pokial chce moze sa vzdat platenia odvodov...cize by nemal narok ani na dochodok, ani na ine "almuzny" socialnej poistovne za to obdobie neplatenia..-no ale ci sa moze nieco taketo zrealizovat aj pri SZCO netusim:)
..neskusal si sa spytat zamestnavatelov, ci by neboli ochotni s tebou spolupracovat nie na TPP ale cez zivnost?:)
veronikasad
08.09.09,04:50
buboven, pokial ti vznikla povinnosť platiť odvody do SP /tvoj príjem za rok 2008 prekročil 12-násobok min.mzdy/, táto povinnosť trvá aj počas súbehu zamestnania a podnikania.

Odvody do ZP pri súbehu nemusíš platiť z min. vymer. základu, ale zo skutočného, ktorý ti vyšiel v RZZP za rok 2008. Za mesiac 07-08/10 zaplatíš odvody z min.VZ.
buboven
14.09.09,09:59
Dakujem, cas bezi a zatial nic nove som nepozistoval. Co sa tyka zamestavatela, tak som v skolstve zamestnany a tu sa to neda na zivnost, musim byt riadne na TPP.
Akurat, veronika, mala dobry postreh
:) dakujem :)
mona091
20.09.09,13:45
v suvislosti so zadanou otazkou ma napadlo, ako je to s pripadnou PNS-kou?

t.j.: ak su platene odvodu z TPP
a sucasne aj zo zivnosti,

ci v pripade PNS-ky odovzdava kladenku aj ako zamestnanec, aj ako
zivnostnik, a teda ci pobera 2x marodku?

a tiez, ci sa mu zaratava sucet oboch vymeriavacich zakladov do dochodku?
Lianka
20.09.09,13:53
v suvislosti so zadanou otazkou ma napadlo, ako je to s pripadnou PNS-kou?

t.j.: ak su platene odvodu z TPP
a sucasne aj zo zivnosti,

ci v pripade PNS-ky odovzdava kladenku aj ako zamestnanec, aj ako
zivnostnik, a teda ci pobera 2x marodku?

a tiez, ci sa mu zaratava sucet oboch vymeriavacich zakladov do dochodku?

Ano, vypyta si u lekara 2x potvrdenie o PN - jedno pre zamestnavatela a jedno pre seba ako SZCO. Prve odovzda zamestnavatelovi, ten mu vyplati prvych 10 dni PN. Druhe odovzda/zasle Socialnej poistovni a ta mu vyplati PN ako SZCO (z vymeriavacieho zakladu, z ktoreho plati poistne ako SZCO).

Pokial si platis dochodkove poistenie aj ako SZCO (povinne/dobrovolne), zapocitava sa ti tiez do dochodku.
mona091
20.09.09,14:25
dakujem