malysh
07.09.09,18:44
Dobrý večer!
V akých prípadoch policajná hliadka po privolaní spíše úradný záznam? Pretože po dvoch mesiacoch od podania oznámenia, ktorému predchádzalo privolanie policajnej hliadky, som zistila, že žiaden úradný záznam neexistuje. Je tam síce poznamenané, že policajná hliadka mala výjazd, ale nič viac. Policajti sa obhajujú tým, že som prišla podať oznámenie na druhý deň a nie v ten istý.
Možno nesprávne chápem pojem "úradný záznam". Možno polícia má pravdu. Nemá mi kto poradiť. Prosím, poraďte mi.
Ďakujem vopred za každú odpoveď.
Flinstone
08.09.09,04:11
Policajt nemusí z každého zákroku písať úradný záznam. Občan musí osobne podať oznámenie spravidla na obvodnom oddelení, ktoré sa spíše a ďalej rieši. V prípade závažných zdravotných dôvodov, môžte požiadať policajtov, aby vás navštívil doma policajt, ktorý vaše oznámenie spíše na mieste. Ak by všetko museli písať, asi by viac sedeli za kancelárskym stolom, ako riešili problémy vonku. Navyše priestupok, resp. tr.čin nemusí riešiť policajná hliadka, ktorá bola na mieste, ale niekto iný. To je však už o organizačnej štruktúre.
Zjednodušene povedané, oznámenie musíte podať, nie povedať.
kaco11
08.09.09,07:22
Uradny zaznam sa pise z kazdej sluzby. Tam je napisane ze u vas boli ale zrejme to je klasifikovane ako bezny vyjazd. Pisal by sa zaznam ak by sa nieco zavaznejsie stalo a dalej sa to riesi. Ak by bola okamzite predvedena osoba z domacnosti a dalej sa s nou pracuje. Napriklad. Uradny zaznam sa pise na lepsi prehlad pri zavaznejsej udalosti. Inac pise zaznam zo sluzby. A u operacneho je v knihe zaznam ze u vas boli a ako to bolo riesene. Napriklad pohovorom a pridete na druhy den podat oznamenie
malysh
08.09.09,18:08
No dobre. Ale keď ma niekto chcel fyzicky napadnúť, mama bola ako svedok, ona vlastne aj volala políciu, ale ja som si myslela, že tá dotyčná osoba sa spamätá a oľutuje svoj čin, preto som nešla podať oznámenie v ten istý deň. Lenže na druhý deň som zistila, že to neoľutovala a pokračovala ďalej. Tak som išla podať oznámenie. Bol to závažnejší čin alebo nie?
Flinstone
08.09.09,19:14
No dobre. Ale keď ma niekto chcel fyzicky napadnúť, mama bola ako svedok, ona vlastne aj volala políciu, ale ja som si myslela, že tá dotyčná osoba sa spamätá a oľutuje svoj čin, preto som nešla podať oznámenie v ten istý deň. Lenže na druhý deň som zistila, že to neoľutovala a pokračovala ďalej. Tak som išla podať oznámenie. Bol to závažnejší čin alebo nie?
závažnejší preto, že to osoba neoľutovala? Takto by to mohol posudovať leda farár. Polícia to rieši na základe oznámenia a skúma aký záujem chránený zákonom bol napadnutý, či šlo o úmysel, alebo nedbanlivosť... a potom podľa toho čo je preukázané postupuje.
malysh
09.09.09,05:13
Flistone, nepochopili sme sa. Ta prvá veta je v tomto prípade nemiestna. Ja som sa pýtala kaco11 čo sa považuje za niečo závažnejšie. A hlavne som chcela vedieť, či napríklad v mojom prípade mala hliadka spísať úradný záznam. Aj keď možno sa vám zdá, že je to nepodstatné, ale v živote sa dejú rôzne veci, a v mojom živote to hrá dosť veľkú úlohu. A keďže postupy polície vôbec nepoznám, neviem v akých prípadoch konajú správne a a v akých to je len zaujatosť.
Flinstone
09.09.09,05:31
Nieje povinnosťou hliadky z každého zákroku písať úradný záznam. Daný zákrok zrejme len bude spomenutý v zázname zo služby, ktorý hliadka spísala po ukončení a bude záznam v knihe u operačného, ktorý ich tam posielal.
Ak chcete podať oznámenie, je potrebné navštíviť miestne príslušné Obvodné oddelenie PZ, ktoré oznámenie spíše a vec bude riešiť. Ak došlo pri útoku osoby k nejakému zraneniu, resp. chcete do výpovede uvádzať zranenie, je potrebné najprv sa zastaviť na Obv.oddelení PZ pre tlačivá na lekárske vyšetrenie, navštíviť lekára a potom s lekárom vyplnenými tlačivami podať oznámenie.
malysh
09.09.09,08:37
Ok. Vďaka za rady.
kaco11
10.09.09,04:26
Malysh policia za noc riesi xy takychto pripadov. Tebe je zbytocny zaznam hliadky. Aj tak ho nikdy neuvidis lebo je to interny zaznam policie. V pripade nebude nikto konat pokial to ty sama nenahlasis. Policia nekona pred sudom. Presetruje,zakrocuje. Kona prokurator. Jednoducho ked ma niekto napadne tak nebudem cakat az to olutuje resp.znova zopakuje a vo vacsej miere a podam trestne oznamenie pojdem k lekarovi a ziadost o rozvod. Ak to spravi raz spravi to aj druhy krat.
31Jankal
10.09.09,08:27
Dobrý den, dá sa trestné stíhanie aj stiahnuť? Lebo počula som že vyšiel nový zákon, v ktorom platí, že sa už stiahnuť nedá. Dakujem za odpovede.
31Jankal
10.09.09,09:06
posúvam
kaco11
10.09.09,10:18
Neviem o nijakom novom zakone. Oznamenie stiahnut mozes,ale zalezi o co sa jedna. Napriklad ak by slo o porusovanie prav dietata tak tam sa konat musi. Ale otazka znie po akej dlhej dobe a preco. Pretoze ak zacne vysetrovatel konat a ma pol spisu a jedna sa o domace nasilie ty to stiahnes lebo sa ospravedlnil tak potom budu na teba dost divne pozerat ked prides opat o mesiac.