ichromekova
07.09.09,22:17
Prajem pekný deň, chcem poprosiť o radu, ak sa nájde niekto čo mi pomôže. Sme obec a máme Informačné centrum, zriadené koncesnou listinou, podnikateľská a nepodnikateľská činnosť, platiteľ DPH.
Okrem iného predáva aj vstupenky na rôzne podujatia a tieto sa nepredávajú cez registračnú pokladňu. Cez registračnú pokladňu sa nahodí len služba ako provízia za predaj po uskutočnení (napr. koncertu). Ako zaúčtovať v pokladni príjem tržby za predaj vstupeniek, keď tieto peniaze sa potom vydávajú z pokladne ako úhrada za predané vstupenky, samozrejme ponížené o províziu. Provízia sa nahodí do registračnej pokladne a na základe tohto predaja sa urobí príjem do pokladne ako tržba za províziu.
ondrejvla
07.09.09,20:32
Prajem pekný deň, chcem poprosiť o radu, ak sa nájde niekto čo mi pomôže. Sme obec a máme Informačné centrum, zriadené koncesnou listinou, podnikateľská a nepodnikateľská činnosť, platiteľ DPH.
Okrem iného predáva aj vstupenky na rôzne podujatia a tieto sa nepredávajú cez registračnú pokladňu. Cez registračnú pokladňu sa nahodí len služba ako provízia za predaj po uskutočnení (napr. koncertu). Ako zaúčtovať v pokladni príjem tržby za predaj vstupeniek, keď tieto peniaze sa potom vydávajú z pokladne ako úhrada za predané vstupenky, samozrejme ponížené o províziu. Provízia sa nahodí do registračnej pokladne a na základe tohto predaja sa urobí príjem do pokladne ako tržba za províziu.

Vstupenky, v tomto prípade ceniny predávate ako ohodnotené ceniny, ohodnotiť ich musia(mali by) vždy dve osoby a odsúhlasiť počet vstupeniek podľa jednotlivých hodnôt na základe toho sa podpíšu na niečo ako zálohovú zúčtovaciu listinu podujatia. Celkom som nepochopila, či ty si predajcom aj usporiadateľom, alebo len na základe zmluvy predávaš ocenené vstupenky pre druhú osobu, taktiež som nepochopila, ako môžeš mať v ERP príjem z provízie, prečo to nefakturuješ na základe zmluvy? Alebo - môžeš, ale je to príjem za služby, no z každej služby, teda podujatia máš inú províziu. Mala by si postupovať podľa interných smerníc, kde by malo byť uvedené aj to, akým podielom sú realizované tržby z podujatia, teda prijaté plnenie za službu. Musíš napísať viac, aby som vedela viac poradiť a boli mi jasnejšie niektoré výrazy... A potom, ak si usporiadateľom toho podujatia, určite okrem provízie máš náklady na pridružené služby k podujatiu, teda malo by byť aj toho zohľadnené v provízii z poskytnutej služby.
ichromekova
07.09.09,21:43
Ďakujem Ti veľmi krásne.
My nie sme usporiadateľom, iba predajcom vstupeniek, na základe zmluvy predávame vstupenky pre druhú osobu. Provízie sú na základe zmlúv. Pod obec prešli len teraz a v tej predchádzajúcej spoločnosti neboli platiteľmi DPH.
Potrebujú si vziať príjem do pokladne, ako prijaté peniaze za predaj vstupeniek - ceniny ( 211/213 ?). Potom po ukončení podujatia zaplatia za predané vstupenky - prijaté peniaze , ale ponížené o províziu. Ja viem že najjednoduchšie by bolo zaplatiť im za ceniny v celej hodnote a potom urobiť faktúru a prijať peniaze do pokladne ako úhrada za faktúru.No majú zabehnutý systém a nie sú veľmi ochotní to meniť. Ja som len chcela vedieť, či náhodou nemá niekto na to svoj vyskúšaný systém.
Ešte raz ďakujem krásne.
ondrejvla
08.09.09,20:16
Ďakujem Ti veľmi krásne.
My nie sme usporiadateľom, iba predajcom vstupeniek, na základe zmluvy predávame vstupenky pre druhú osobu. Provízie sú na základe zmlúv. Pod obec prešli len teraz a v tej predchádzajúcej spoločnosti neboli platiteľmi DPH.
Potrebujú si vziať príjem do pokladne, ako prijaté peniaze za predaj vstupeniek - ceniny ( 211/213 ?). Potom po ukončení podujatia zaplatia za predané vstupenky - prijaté peniaze , ale ponížené o províziu. Ja viem že najjednoduchšie by bolo zaplatiť im za ceniny v celej hodnote a potom urobiť faktúru a prijať peniaze do pokladne ako úhrada za faktúru.No majú zabehnutý systém a nie sú veľmi ochotní to meniť. Ja som len chcela vedieť, či náhodou nemá niekto na to svoj vyskúšaný systém.
Ešte raz ďakujem krásne.

Myslím, že som celkom nepochopila, prečo riešiš ich zúčtovanie, ale dobre, vo svojom máš jasno, takže oni si zaúčtujú takto:
211/A/602/A suma bez provízie
211/A/343/A suma DPH zo všetkých vstupeniek
211/A/379/A provízia pre teba
379/A/211/A vyplatenie provízie,
ale myslím si, že by si mala zaúčtovať aj výdaj vstupeniek, ktoré dávaš ty do predaja.
ichromekova
10.09.09,17:04
Ďakujem za pomoc, ale ja som sa chybne vyjadrila. To my sme platitelia DPH a predávame cudzie vstupenky za províziu. Potrebujeme vziať peniaze za predané vstupenky do pokladne ako príjem, potom keď sa robí zúčtovanie po ukončení podujatia, vystaví sa provízia ako služba cez ERP. Čiže my potrebujeme vydať peniaze z pokladne spoločnosti za vstupenky ponížené o províziu. No potrebujeme aj vziať hotovosť do pokladne za predanú službu cez ERP, aby sa to zaúčtovalo. Nestretla som sa s týmto doteraz a neviem ako by sa to malo zaúčtovať aby to bolo v poriadku a nebolo zbytočne veľa operácií. Ďakujem
mv66
11.09.09,05:56
211/A/602/A cena vstupeniek bez DPH (nahodit do erp)
211/A/343/A suma DPH zo všetkých vstupeniek (nahodit do erp)
602/A/311/A cena bez provízie a bez DPH
343/A/311/A suma DPH zo sumy o riadok vyssie
311/A/211/A vyplatenie celej sumy (toto ste im platili na zaciatku za tie ceniny alebo az na konci?)
211/A/311/A prijatie provízie cez erp

na 602 ti tak zostane len provizia bez dph.
a v pokladnici provizia s dph