laborcode
07.09.09,21:28
Dobry den, v pripade, ze dostanem v praci vypoved pocas cerpania RD a zaroven dostanem odstupne, stracam v tom mesiaci, kedy mi vyplatia odstupne narok na rodicovsky prispevok? Musim oznamit UPSVAR, ze som dostala odstupne? Ktorym instituciam treba poslat oznamenie o ukonceni PP? Dakujem za radu.
veronikasad
07.09.09,20:18
Dobry den, v pripade, ze dostanem v praci vypoved pocas cerpania RD a zaroven dostanem odstupne, stracam v tom mesiaci, kedy mi vyplatia odstupne narok na rodicovsky prispevok? Musim oznamit UPSVAR, ze som dostala odstupne? Ktorym instituciam treba poslat oznamenie o ukonceni PP? Dakujem za radu.
mimotemyPočas čerpania RD ti zamestnávatel môže dať výpoveď len v zmysle § 63 odst. 1 písm. a.

Oznámenie o ukončení prac.pomeru nahlasuje zamestnávateľ. V zdr.poisťovni sa musíš prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa.
laborcode
07.09.09,20:29
Dakujem.
Neviete, co s tym narokom na rodicovsky prispevok, ked je vyplatene odstupne?
veronikasad
07.09.09,20:31
Dakujem.
Neviete, co s tym narokom na rodicovsky prispevok, ked je vyplatene odstupne?
Poberáš príspevok na starostlivosť o dieťa alebo rodičovský príspevok ? Odkedy si na rod.dovolenke ?

Ja ti zodpovedne neporadím, doplň info, možno sa ozvú iní
laborcode
07.09.09,20:39
poberam rodicovsky prispevok
Chobot
07.09.09,21:27
Dakujem.
Neviete, co s tym narokom na rodicovsky prispevok, ked je vyplatene odstupne?

O RP neprídeš. V zmysle zákona o RP § 3 je nárok na RP:


(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
a) .....
d) nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.

Vyplatenie odstupného či preplatenie dovolenky nie je zárobková činnosť, lebo to nie je mzda za prácu, ale náhrada mzdy.

Teda ty príjem máš, ale nevykonávaš žiadnu prácu.
laborcode
28.09.09,17:59
tak som dostala uradnu odpoved, ze podla toho zakona je zarobkova cinnost kazda cinnost, z ktorej sa plati dan zo zavislej cinnost a teda nemam narok na platenie RP....
ja uz tomu nerozumiem
nevedeli mi vobec poradit, ci si mam potom znovu zaziadat o RP a poberat ho dalej.....akoby tomu tetusky vobec nerozumeli
brčko
28.09.09,19:57
tak som dostala uradnu odpoved, ze podla toho zakona je zarobkova cinnost kazda cinnost, z ktorej sa plati dan zo zavislej cinnost a teda nemam narok na platenie RP....

ja uz tomu nerozumiem

nevedeli mi vobec poradit, ci si mam potom znovu zaziadat o RP a poberat ho dalej.....akoby tomu tetusky vobec nerozumeli

A to ti napísali z ústredia UPSVaR? No predpokladám, že radové pracovníčky.

S týmto vysvetlením by som sa neuspokojila. Aj ked je pravda, že podla teraz účinného zákona počas vykonávania zárobkovej činnosti nie je nárok na rodič.príspevok. Tiež je pravda, že podla zákona o rodičovskom príspevku účinného od 1.1.09 sa pokladá za zárobkovú činnosť každá činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem, ktorý je zdanovaný podla zákona o dani z príjmov myslím podla § 5 a § 6 ods.1 a 2. A tiež je pravda, že odstupné sa zdanuje podla § 5 Zákona o dani z príjmov t.j. ako príjem zo závislej činnosti.

Podla mna ale nárok na RP máš a to z týchto dôvodov:
1. Ty dostaneš odstupné pri skončení prac.pomeru (vid Zákonník práce § 76 ods.1) z dôvodu, že s tebou zamestnávatel končí pracovný pomer (niečo ako odškodné) a nie za vykonávanie činnosti.

2. No a dalej, odstupné nie je príjem za "celý" posledný mesiac trvania pracovného pomeru a ani príjem za dva či tri mesiace predchádzajúce ukončeniu prac.pomeru ani nasledujúce po ukončení pracovného pomeru, aj ked ide o 2-3mesačné odstupné. Len výška odstupného sa vyráta vo výške dvoj či trojnásobku mesačného zárobku (vid vyššie spomínaný § ZP). Vypláca sa podla mna akoby k poslednému dnu pracovného pomeru, takže ak by mal byť tento príjem viazaný na nejaké obdobie, tak by bol podla mna viazaný k poslednému dnu pracovného pomeru, aj ked to je tiež trochu nepresné. Takže aj keby teoreticky viazali tento prijem ku dnu skončenia prac.pomeru, tak ostatné dni daného mesiaca splnaš podmienku, že nie si zárobkovo činná. A stačí splniť podmienku na nárok na rodič.príspevok len časť mesiaca (t.j. stačí 1den v mesiaci) a máš nárok na celomesačnú dávku.

3. No a posledne, ak si začala poberať rodič.príspevok ešte pred 1.1.09, tak sa ťa toto vôbec netýka (vid § 12 ods. 8, príp.9 a 10 Zákona o rodič.príspevku), lebo sa ti vypláca RP podla zákona účinného do 31.12.08 a nie podla teraz účinného zákona. NO a podla zákona účinného do 31.12.08 môžeš poberať RP aj popri zárobkovej činnosti.

Tak dúfam, že som ta trochu upokojila. Som zvedavá, čo povedia mne. Totiž sa mi stal práve opačný prípad, že mi tvrdili, ža ak čerpem dovolenku aj celý mesiac, nárok na RP mám. No radšej by som nečerpala celý mesiac a teraz tiež končím PP s odstupným :).

NO a tu je niečo zo
Zákona o rodičovskom príspevku (desiaty v poradí v tomto linku) teraz účinného
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

Nárok na rodičovský príspevok
§ 3
(1) Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú:
a) ...
...
d) nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom.

§ 4
Výška rodičovského príspevku
(3) Zárobková činnosť podla tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podla osobitného predpisu,6) alebo obdobná činnos v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.5c)

§ 7
Výplata rodičovského príspevku
(1) Platitel vyplatí rodičovský príspevok za celý kalendárny mesiac, aj ked podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.

§ 12
Prechodné a záverečné ustanovenia
(8) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008 sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podla zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(9) Ak rodič uplatuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podla zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.
(10) Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivos o dieťa podla osobitného predpisu5g) alebo dom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podla § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole.
Chobot
29.09.09,07:21
tak som dostala uradnu odpoved, ze podla toho zakona je zarobkova cinnost kazda cinnost, z ktorej sa plati dan zo zavislej cinnost a teda nemam narok na platenie RP....
ja uz tomu nerozumiem
nevedeli mi vobec poradit, ci si mam potom znovu zaziadat o RP a poberat ho dalej.....akoby tomu tetusky vobec nerozumeli

Tak keď sú tak tvrdohlaví, tak buď sa s nimi pohádaš, alebo pristúpiš na ich hru a potom teda nebudeš trvať na vyplatení RP za ten mesiac, kedy si mala odstupné, ale zažiadaš si o RP od nasledujúceho mesiaca. V tom už žiadny príjem nedosiahneš. Akurát prídeš o jednomesačný RP.
laborcode
29.09.09,17:31
dakujem, skusim sa rozumne dohodnut s tetami urdanickami....
brčko
30.09.09,15:13
dakujem, skusim sa rozumne dohodnut s tetami urdanickami....

a daj potom vedieť. :)
antiny
07.11.09,08:07
a ako je to v pripade výpovede este na materskej dovolenke (v pripade že bola zamestnana na zastupovanie pocas RD inej osoby)?
( http://www.porada.sk/t123623-vypoved-pocas-materskej-dovolenky-ako-dalej-postupovadt.html#post1202102 )
Chobot
07.11.09,12:57
a ako je to v pripade výpovede este na materskej dovolenke (v pripade že bola zamestnana na zastupovanie pocas RD inej osoby)?
( http://www.porada.sk/t123623-vypoved-pocas-materskej-dovolenky-ako-dalej-postupovadt.html#post1202102 )

NA čo sa pýtaš v dvoch témach ten istý problém?
edu21
08.11.09,17:30
Dobrý deň. Som zamestnaná vo vedúcej funkcii v TPP od 1.1.2004. Som tehotná, predpokladaný dátum nástupu na MD 05/2010 a pôrodu 28.6.2010. Keď som to oznámila zriaďovateľovi ( starostovi obce), tak mi povedal, že od 1.9.2010 ruší prevádzku zariadenia, kde pracujem a ja nebudem mať nárok ani naodstupné. pretože od 1.8.2009 vstúpil do platnosti zákon, že výpoveď sa môže dať aj počas PN a berú sa 3 platy dozadu- priemer, nárok na odstupné, čo ja vraj nebudem mať. Je MD to isté ako PN?ˇMám predpokladané rizikové tehotenstvo a asi od 03/2010 by som nastúpila na PN.., Naozaj nemám po toľkých rokoch nárok na odstupné, aj keby som neišla na PN? Čo s nevyčerpanou dovolenkou? Dokekedy mi ju má preplatiť- alebo nemusí? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
08.11.09,17:39
Dobrý deň. Som zamestnaná vo vedúcej funkcii v TPP od 1.1.2004. Som tehotná, predpokladaný dátum nástupu na MD 05/2010 a pôrodu 28.6.2010. Keď som to oznámila zriaďovateľovi ( starostovi obce), tak mi povedal, že od 1.9.2010 ruší prevádzku zariadenia, kde pracujem a ja nebudem mať nárok ani naodstupné. pretože od 1.8.2009 vstúpil do platnosti zákon, že výpoveď sa môže dať aj počas PN a berú sa 3 platy dozadu- priemer, nárok na odstupné, čo ja vraj nebudem mať. Je MD to isté ako PN?ˇMám predpokladané rizikové tehotenstvo a asi od 03/2010 by som nastúpila na PN.., Naozaj nemám po toľkých rokoch nárok na odstupné, aj keby som neišla na PN? Čo s nevyčerpanou dovolenkou? Dokekedy mi ju má preplatiť- alebo nemusí? Ďakujem za odpoveď.

Pan starosta perli az jedna radost.

1. Vypoved pocas PN aj MD moze dat v pripade rusenia prevadzky /ZP, par.63 1a)/
2. pri tomto paragrafe a dovode v bode 1 je narok na odstupne /ZP par. 76/
3. ak nemas odpracovanych aspon 170 hodin v poslednom stvtoku, priemerny zarobok pre ucely ci uz preplatku dovolenky /ktora ti vznikne za obdobie MD/ alebo odstupneho a vypocita z pravdepodobneho zarobku /ZP par. 134 ods. /
4. dovolenku ti takisto musi preplatit s tymto priemerom v poslednej mzde /teda po vypovedi/
edu21
08.11.09,17:46
Ďakujem, Ivka ..
Takže mám tomu rozumieť tak, že aj v prípade PN aj MD mi bude určite vyplatené odstupné? Vzťahuje sa na mňa aj 3- mesačná výpovedná lehota?
Bude mi preplatená dovolenka, na ktorú mám nárok a ktorú som nevyčerpala do konca roka 2010 alebo 9/2010- (zrušenie prevádzky)?
edu21
08.11.09,18:09
A ešte jedna otázka. Kolegyňu, ktorá odpracovala na tomto mieste 20 rokov, "odbil" takto: Od 1.7. jej krátil úväzok na 40%, zároveň od 17.7.2009 doteraz je na PN. Tiež jej oznámil, že nebude mať nárok na odstupné, nakoľko nemá odpracované tie spomínané 3 mesiace, napr. ak by jej chcel dať výpoveď) k 1.12.2009. Ona je zároveň od 1.4.2009 na invalidnom dôchodku- celom. A jej pracovná pozícia sa k 1.9.2009 zrušila. Mal jej dať výpoveď aj s odtupným k 1.9.2009 ? Kedy by nemala nárok na odstupné? Ďakujem
ivka70
08.11.09,18:35
Ďakujem, Ivka ..
Takže mám tomu rozumieť tak, že aj v prípade PN aj MD mi bude určite vyplatené odstupné? Vzťahuje sa na mňa aj 3- mesačná výpovedná lehota?
Bude mi preplatená dovolenka, na ktorú mám nárok a ktorú som nevyčerpala do konca roka 2010 alebo 9/2010- (zrušenie prevádzky)?

Ano, bude ti preplatena nevycerpana dovolenky, na ktoru ti vznikol narok pred MD a pocas MD a ktoru si nevycerpas.
Ak bude 09/2010 zrusena prevadzka, tak v mzdach za tentomesia bude vyplatena dovolenka aj odstupne.


A ešte jedna otázka. Kolegyňu, ktorá odpracovala na tomto mieste 20 rokov, "odbil" takto: Od 1.7. jej krátil úväzok na 40%, zároveň od 17.7.2009 doteraz je na PN. Tiež jej oznámil, že nebude mať nárok na odstupné, nakoľko nemá odpracované tie spomínané 3 mesiace, napr. ak by jej chcel dať výpoveď) k 1.12.2009. Ona je zároveň od 1.4.2009 na invalidnom dôchodku- celom. A jej pracovná pozícia sa k 1.9.2009 zrušila. Mal jej dať výpoveď aj s odtupným k 1.9.2009 ? Kedy by nemala nárok na odstupné? Ďakujem

Kratit uvazok moze zamestnavatel len so suhlasom zamestnanca.
Ak by s tym nesuhlasila, palti to, co je v platnej pracovnej zmluve.

Narok na odstupne zavisi od paragrafu, ktorym bude prac.pomer ukonceny.
Ak je na PN, nemoze jej ukoncit PP vypovedou kvoli zruseniu prac. miesta /par. 63 1 b)/ to moze urobit az po ukonceni PN, a samozrejme v takom pripade ma narok na vypovednu dobu aj na odstupne /pokial sa nedohodne so zamestnavatelom inak/.
Ak chcel, aby uz v decembri nepracovala, mala dostat vypoved na konci augusta albo na konci septembra /podla toho, ci ma vypovednu dobu 2 alebo 3 mesiace/
edu21
09.11.09,17:51
Ďakujem za odpoveĎ, ivka
brčko
25.11.09,09:43
Chcem len napísať k pôvodnej otázke zadavatelky, či pri vyplatení odstupného,prip, preplatení nevyčerpanej dovolenky počas čerpania RD stráca nárok na rodič.príspevok.

Dávala som písomný dotaz na Ústredie UPSVaR a odpovedali mi, že ak počas čerpania RD skončí PP a vyplatí sa odstupné a preplatí dovolenka, nemá to vplyv na nárok na RP. - ešte dodám, ak poberá RP podla zákona o RP účinného od 1.1.2009