dilla
07.09.09,22:53
Zdravím,
plánujem si založiť eshop (oblečenie, hodinky a šperky)
Dodávatelov mám ako aj skúsenosti s predajom. Som živnostník neplátca DPH.
Len mám nejaké nejasnosti resp. otázky a budem veľmi rád keď mi poradíte.
Za každý názor vopred ďakujem.

1/ Potrebujem nahlásiť eshop ako prevádzku? Alebo nie?
2/ Môžem tovar posielať ( odosielateľ ) a uviesť inú adresu ako je adresa sídla podnikania? Napr. adresa prechodného bydliska? Konkrétne na dobierku a peniaze prídu na podnikateľský účet.
3/ Aký účtovný software ( jednoduché účtocníctvo ) mi odporučujete ako neplátcovy DPH?
4/ Koľko investovať do tvorby, grafiky (celkovo) a reklamy (mesačne)
ak sa hodnota skladových zásob bude pohybovať okolo 14-17 tisíc eur?

ďakujem za rady
luigi72
08.09.09,04:17
Zdravím,
plánujem si založiť eshop (oblečenie, hodinky a šperky)
Dodávatelov mám ako aj skúsenosti s predajom. Som živnostník neplátca DPH.
Len mám nejaké nejasnosti resp. otázky a budem veľmi rád keď mi poradíte.
Za každý názor vopred ďakujem.

1/ Potrebujem nahlásiť eshop ako prevádzku? Alebo nie?

e-shop nie je prevádzka, je prevádzkovaný len virtuálne, uvedieš len adresu podnikania

2/ Môžem tovar posielať ( odosielateľ ) a uviesť inú adresu ako je adresa sídla podnikania? Napr. adresa prechodného bydliska? Konkrétne na dobierku a peniaze prídu na podnikateľský účet.

Nechápem celkom, adresu dáš na balík takú, ktorú máš ako adresu podnikania.

3/ Aký účtovný software ( jednoduché účtocníctvo ) mi odporučujete ako neplátcovy DPH?

Skús popozerať na porade, každý soft má svoje + aj - . Veľa ľudí používa Pohodu

4/ Koľko investovať do tvorby, grafiky (celkovo) a reklamy (mesačne)
ak sa hodnota skladových zásob bude pohybovať okolo 14-17 tisíc eur?

Ja by som investoval podľa obratu, zisku a nie podľa skladových zásob. Ak potrebuješ e-shop, kontaktuj ma, pošlem ti cenovú ponuku, referencie, budeš mať väčší výber. ;) Reklama je iná kategória, najprv sa registruj do internetových katalógov, potom môžeš zvažovať aj iné formy reklamy.

ďakujem za rady

odpovede v texte
Dáša_
08.09.09,04:22
Zdravím,
plánujem si založiť eshop (oblečenie, hodinky a šperky)
Dodávatelov mám ako aj skúsenosti s predajom. Som živnostník neplátca DPH.
Len mám nejaké nejasnosti resp. otázky a budem veľmi rád keď mi poradíte.
Za každý názor vopred ďakujem.

1/ Potrebujem nahlásiť eshop ako prevádzku? Alebo nie? netreba
2/ Môžem tovar posielať ( odosielateľ ) a uviesť inú adresu ako je adresa sídla podnikania? Napr. adresa prechodného bydliska? Konkrétne na dobierku a peniaze prídu na podnikateľský účet. a prečo to chceš robiť? Ako budeš potom dávať sprievodky do nákladov, keď ti nebude sedieť adresa? Keď si dáš posielať dobierky na účet, je predsa jedno, aká tam je adresa. Na adresu podnikania ti príde iba oznámenie o platbe, ale peniaze ti budú pripísané na účet.
3/ Aký účtovný software ( jednoduché účtocníctvo ) mi odporučujete ako neplátcovy DPH? ideálne by bolo hľadať taký sw, ktorý bude spolupracovať s konkretnym obchodom, aby si mohla z objednávok ľahko mohla robiť faktúry
4/ Koľko investovať do tvorby, grafiky (celkovo) a reklamy (mesačne)
ak sa hodnota skladových zásob bude pohybovať okolo 14-17 tisíc eur?

ďakujem za rady

otázka ohľadom investícii do reklamy je na dlhšiu debatu, dá sa investovať aj veľa s malým efektom ... Trochu záleži aj na tvojich možnostiach.
Keď je málo peňazí, dajú sa hľadať aj netradičnejšie cesty, ale to býva na dlhšie.

ostatne odpovede sú v texte
dolfort
08.09.09,07:23
ideálne by bolo hľadať taký sw, ktorý bude spolupracovať s konkretnym obchodom, aby si mohla z objednávok ľahko mohla robiť faktúry

presne tak, toto ušetrí more času a roboty.
Filip Glasa
08.09.09,07:45
2/ Môžem tovar posielať ( odosielateľ ) a uviesť inú adresu ako je adresa sídla podnikania? Napr. adresa prechodného bydliska? Konkrétne na dobierku a peniaze prídu na podnikateľský účet.

Adresu odosielateľa uveď takú, kam sa ti má zásielka vrátiť v prípade, že si ju adresát nevyzdvihne.
Ale ak sa nezhoduje so sídlom, tak máš komplikáciu v tom, že zákazník môže byť zmätený - objednal si od podnikateľa so sídlom niekde, ale dostal to s inou adresou.
Kvôli tomu je dobré na adresný štítok odosielateľa uviesť aj názov eshopu - aj keď ho nemáš v názve firmy. Potom sa ľudia nebudú na pošte mýliť.

Prípadne si môžeš poštu zo sídla presmerovať na tvoju adresu kde sa zdržuješ, alebo na P.O.BOX.

Eshop a grafika je viac menej jednorázová položka rádovo 800-2000 EUR. Reklamu prispôsobíš za chodu podľa toho ako ti to pôjde/nepôjde.
camozzi
08.09.09,07:54
P.O.BOX by som nedaval. Posobi to na zakaznikov nedoveryhodne - ako keby si sa chcel skryvat.
Filip Glasa
08.09.09,10:47
Na P.O.BOX si iba presmeruješ poštu v prípade, že si ju nevyberáš na sídle firmy a nechceš ju presmerovať tam kde bývaš. So zákazníkom to nemá nič spoločné - ten ani nevie že nejaký po box máš.
dilla
08.09.09,21:08
ďakujem všetkým za radu.
Tiež som rozmýšlaľ nad doposlaním pri tzv. neprebraných zásielkach ale poplatky za túto službu ma nepríjemne zaskočili kedže som v pozícií začínajucého podnikateľa.
Plánujem si zmeniť adresu sídla aby som vyhol zbytočným komplikáciam.
Aktuálne riešim problém vybratia ekonomického softwaru.
Oslovila ma ES Pohoda ale tá cena a ceny za školenia :(
Asi tu platí pravidlo: kvalita niečo stojí.
Ešte by som sa chcel spýtať či je potrebná registračná pokladnica alebo sa dá nahradiť nejakým softwarom?
luigi72
08.09.09,21:16
ERP potrebujes len pre priamy predaj, v e-shope mozes vystavovat kludne faktury.
Ak by nahodou niekto chcel osobny odber, vystavis fakturu a vypises PPD.
Filip Glasa
09.09.09,05:18
Podľa mňa či už si kúpiš Pohodu, Money, alebo Kros, tak školenia nepotrebuješ. Na vystavovanie faktúr, sklad a tlačenie poštových formulárov prídeš aj sám. Maximálne s manuálom v ruke.

Skús si nainštalovať škúšobné verzie a rozhodni sa aj podľa toho s ktorou sa ti bude robiť najlepšie.
Filip Glasa
09.09.09,10:46
Ešte doplním, že tie dve adresy nie sú zas až taký veľký problém. Na začiatok postačí všade výrazne uvádzať fakturačnú adresu a korešpondenčnú adresu. V eshope to uviesť do kontaktov, v emailoch a aj v potvrdení objednávok.

Potom nebude zákazník pri balíku zmätený, že čakal zásielku z Prievidze, ale prišla z Bojníc. Hlavne ak na adresnom štítku odosielateľa dáš aj názov eshopu.

Treba to jednoducho, výrazne a jednoznačne vysvetliť :-)
dilla
11.09.09,22:49
ďakujem všetkým užívateľom za rady.
Adresu budem riešit. Zmením adresu sídla podnikania.
Je to jednoduché stačí notársky neoverený výpis z katastra (môže byť starší ako 3 mesiace) a prehlásenie majiteľa a jeho podpis:)
Dalšia vec ...
V pláne si mám zaplatiť reklamu etarget ale samotným etargetom spravovanú a editovanú. Koľko podla Vás mám investovať do reklamy? Ak bude predajná cena skladových položiek bude 32 000 euro (počet-cca 300-400)
Malo by ísť o vianočnú reklamnú ,,kampaň" :)
Mala by trvať 20 dní
Ponuku tovaru budem mať aj na aukre, najnákup a podobne.
Registrácia v katalógoch je samozrejmosť.
camozzi
12.09.09,06:04
ďakujem všetkým užívateľom za rady.
Adresu budem riešit. Zmením adresu sídla podnikania.
Je to jednoduché stačí notársky neoverený výpis z katastra (môže byť starší ako 3 mesiace) a prehlásenie majiteľa a jeho podpis:)
Dalšia vec ...
V pláne si mám zaplatiť reklamu etarget ale samotným etargetom spravovanú a editovanú. Koľko podla Vás mám investovať do reklamy? Ak bude predajná cena skladových položiek bude 32 000 euro (počet-cca 300-400)
Malo by ísť o vianočnú reklamnú ,,kampaň" :)
Mala by trvať 20 dní
Ponuku tovaru budem mať aj na aukre, najnákup a podobne.
Registrácia v katalógoch je samozrejmosť.
Reklama 20 dni na webe je kratka a obzvlast pred Vianocami. Zacni pomaly inzerovat uz v septembri a kampan viac zintenzivnuj s prichodom Vianoc. Vianoce na e-shopoch sa zacinaju skor - ludia si nechavaju casovu rezervu pre vyber a dodanie tovaru.
20 dni je na kampan malo aj z dovodu vyladenia kampane. Nech ti ju bude robit ktokolvek, tak bude potrebovat isty cas na vyselektovanie klucovych slov a ich ceny. To zisti na zaklade tvojich objednavok a konverzie klik=>navstevnik=>zakaznik.
dilla
12.09.09,10:11
ano to je pravda je to krátka doba ale eshop otváram až 5.novembra. Samozrejme, že ppc kampaň bude pokračovať dalšie 2 mesiace.
A koľko penazí je podla Vás optimálne dať do reklamy?
Infomácie o eshope sú hore.
camozzi
12.09.09,15:22
ano to je pravda je to krátka doba ale eshop otváram až 5.novembra. Samozrejme, že ppc kampaň bude pokračovať dalšie 2 mesiace.
A koľko penazí je podla Vás optimálne dať do reklamy?
Infomácie o eshope sú hore.
Nie som odbornik v PPC a preto moje odpoved ber skor informativne.
Optimum... zalezi ake mas ciele. Bezne sa dava do reklamy 500€ (jeden system), velke firmy daju aj tisicky eur. Tu neplati, ze cim vacsi kredit a vacsia cena za klik, tym viac objednavok a ziskov. Ked som zacinal, tak som dal do Adwords poslednych 200€ z kreditky. V ten mesiac som mal obrat 1500€. Reklamu som si spravoval sam-amater, zaciatocnik :)
Skus skombinovat aj off-line reklamu s on-line reklamou a skor sa tak dostanes do povedomia ludi.
dilla
12.09.09,17:03
no ja plánujem dať do reklamy 400 eur na 3 mesiace ale určite dodám viac uvidím ako po prvom mesiaci ale ja som úplny začiatočník v týchto veciach tak uvidím.
Ale ďakujem za radu.
A čo je to tá off-line,on-line reklama?
ďakujem
camozzi
12.09.09,17:07
Off-line reklamou sa rozumie napr. reklama v novinach, letaky, spot v radiu, tv... Proste vsetko co nie je na webe.
Filip Glasa
13.09.09,05:53
Daj si okrem Etarget určite aj Google Adwords. Kľudne si tú sumu rozdeľ na polovicu a vyskúšaj obe možnosti. Na Slovensku sa viac používa pri hľadaní tovaru google a reklamy pri výsledkoch vyhľadávania môžu byť niekedy výhodnejšie ako reklamy na stránkach.
padro
13.09.09,06:41
100 Eur ked zacinas, tak mozno by aj stacilo. Ale pocitaj s tym ze do buducnosti to bude stupat. Ja davam uz teraz len 500Eur/mesiac na google adwords.
dilla
13.09.09,09:08
Počiatočne som chcel inzertovať na Google Adwords ale zdá sa mi to zložité aj z hladiska účtovníctva.
Ale kedže budem mať kvalitnú SEO a inzertovať svoje produkty budem na serveroch ktoré majú túto reklamu predplatenú tak sa mi to momentálne zbytočné. Ale v budúcnosti určite áno.
A čo hovoríte na tovarové inzertné servery heureka.sk/ najnakup.sk/ ...
Tam si plánujem určite zaplatiť reklamu, pretože budem mať najnižšie ceny v porovnaní s ostatnými eshopmi.
padro
13.09.09,09:31
co je zlozite na uctovani google? ved si vytlacis fakturu, a peniaze strhaju z uctu
videoman
23.12.09,17:15
odpovede v texte

Zdravím,

chcem sa opýtať či ku e-shopu potrebujem podvojné účtovníctvo a či potrebujem byť platca DPH počas prvého roku podnikania. Informácie sú na nete trochu rozdielne.

Ďakujem
luigi72
23.12.09,18:40
Podla mojho nazoru na zaciatok staci jednoduche uctovnictvo, hlavne, ked budes predavat najma konecnemu spotrebitelovi - obcanovi. Ak by si predaval firmam, krori su platcovia DPH, vtedy uz treba zvazit, ci sa stanes dobrovolnym platcom DPH, co automaticky znamena prechod na podvojne uctovnictvo. Platcom DPH sa stanes povinne po dosiahnuti obratu 1 500 000 Sk (po starom) pocas 12 za sebou iducich kalendarnych mesiacov.

Vyhody a nevyhody platcu DPH najdes tu na porade v roznych temach, staci pohladat.
Dáša_
23.12.09,19:24
Podla mojho nazoru na zaciatok staci jednoduche uctovnictvo, hlavne, ked budes predavat najma konecnemu spotrebitelovi - obcanovi. Ak by si predaval firmam, krori su platcovia DPH, vtedy uz treba zvazit, ci sa stanes dobrovolnym platcom DPH, co automaticky znamena prechod na podvojne uctovnictvo. Platcom DPH sa stanes povinne po dosiahnuti obratu 1 500 000 Sk (po starom) pocas 12 za sebou iducich kalendarnych mesiacov.

Vyhody a nevyhody platcu DPH najdes tu na porade v roznych temach, staci pohladat.


neplatí, že plátca DPH musí viesť podvojné účtovníctvo. Boli také úvahy, ale zatiaľ nie.

v podstate si treba ujasniť, či budeš eshop prevádzkovať ako Fyzická Osoba Podnikateľ, vtedy vedieš jednoduché účtovníctvo.
Ak by si prevádzkoval ako Právnická Osoba - najčastejšie sro, tak vtedy podvojné účtovníctvo.

Akú formu zvoliť je na dlhšiu debatu.
A čo sa týka dph, treba zvážiť, kto budú tvoji dodávatelia a hlavne odberatelia. Ak hlavne občania, tak na začiatok stači aj bez dph až do dosiahnutia hraničnéo obratu.
videoman
23.12.09,21:56
neplatí, že plátca DPH musí viesť podvojné účtovníctvo. Boli také úvahy, ale zatiaľ nie.

v podstate si treba ujasniť, či budeš eshop prevádzkovať ako Fyzická Osoba Podnikateľ, vtedy vedieš jednoduché účtovníctvo.
Ak by si prevádzkoval ako Právnická Osoba - najčastejšie sro, tak vtedy podvojné účtovníctvo.

Akú formu zvoliť je na dlhšiu debatu.
A čo sa týka dph, treba zvážiť, kto budú tvoji dodávatelia a hlavne odberatelia. Ak hlavne občania, tak na začiatok stači aj bez dph až do dosiahnutia hraničnéo obratu.

Ďakujem a ešte som čítal, že keď som zapísaný v Obchodnom registri ako Podnikateľ-Fyzická osoba tak musím viesť podvojné účtovníctvo.
Dáša_
23.12.09,22:21
Ďakujem a ešte som čítal, že keď som zapísaný v Obchodnom registri ako Podnikateľ-Fyzická osoba tak musím viesť podvojné účtovníctvo.

máš na to nejaký dôvod, že sa chceš zapísať do obchodného registra. Pokial viem, tak je to tak, vtedy treba PU