marco04
08.09.09,08:13
Chcela by som poprosiť, niekoho kto by mi vedel poradiť učtovne.
Na budove v r. 2006 sa robila rekonštrukcia strechy za 2 mil. Sk. Strecha bola urobená zle, takže v roku 2009 sa opäť rekonštruuje za 2 800 tis. sk.
Tú pôvodnú strechu by som chcela vyradiť z majetku. Dá sa to?
A materiál zo strechy odpredať. Ako máme postupovať. Ďakujem
dedulko
08.09.09,14:54
Chcela by som poprosiť, niekoho kto by mi vedel poradiť učtovne.
Na budove v r. 2006 sa robila rekonštrukcia strechy za 2 mil. Sk. Strecha bola urobená zle, takže v roku 2009 sa opäť rekonštruuje za 2 800 tis. sk.
Tú pôvodnú strechu by som chcela vyradiť z majetku. Dá sa to?
A materiál zo strechy odpredať. Ako máme postupovať. Ďakujem

V OC budovy by mala byť pôvodná strecha.
Ak v 2006 nebolo TZ, tak "rekonštrukcia" nepatrí do majetku / nemala byť cez 042 účtovaná / nemáš čo vyradiť.
marco04
08.09.09,15:31
Zle som sa vyjadrila ide o TZ. Učtujem obec a tam je rekonštrukcia a modernizácia kapitálový výdavok z rozpočtovníctva - teda ako technické zhodnotenie.Ide mi skôr o to či to technické zhodnotenie môžem vyradiť a dať nové TZ.
betka
08.09.09,20:05
Strecha sa opať nerekonštuuje, strecha sa opravuje.;)

Zhodnocovala by sa, ak by došlo k zmene technických parametrov, k zmene použitelnosti, k zmene výkonnosti .... strecha je len strecha plní svoj účel, ak by ste chceli mať na streche napr. i disko, zmenil by sa účel použitia a to na: disko a na krytie, ale tu by došlo i k zmene parametrov.

Zmenou parametrov sa nepovažuje zámena porovnatelných materiálov.

Velke pozor na opravy a na TZ.

(ináč i strechu predtým by som nedávala ako TZ, ale ako opravu, pokial nedoslo k technickým zmenám, nemenil sa sklon strechy, strecha by sa z rovnej robila za šikmú, nemenil by sa celkový vzhlad nehnutelnosti.)
marco04
09.09.09,06:06
Tu je problém inde. Môže sa to chápať aj ako oprava, ale dotácia prišla od KŠU na havarijný stav strechy ako kapitálový výdavok - teda rozpočtová klasifikácia 700 kapitálky. Bolo zaradené ako TZ. Potrebujem to z majetku zobrať, alebo to tam nechať. Ozaj neviem a čo s tou druhou kapitálkou. Tam sa menia parametre. Pri prvej dotácií sa vymenil len materiál, latenie, nový krov.
dedulko
10.09.09,06:25
Strecha sa opať nerekonštuuje, strecha sa opravuje.;)

Zhodnocovala by sa, ak by došlo k zmene technických parametrov, k zmene použitelnosti, k zmene výkonnosti .... strecha je len strecha plní svoj účel, ak by ste chceli mať na streche napr. i disko, zmenil by sa účel použitia a to na: disko a na krytie, ale tu by došlo i k zmene parametrov.

Zmenou parametrov sa nepovažuje zámena porovnatelných materiálov.

Velke pozor na opravy a na TZ.

(ináč i strechu predtým by som nedávala ako TZ, ale ako opravu, pokial nedoslo k technickým zmenám, nemenil sa sklon strechy, strecha by sa z rovnej robila za šikmú, nemenil by sa celkový vzhlad nehnutelnosti.)

Betka.
TZ môže byť aj zvýšenie tepelného odporu / pridanie (nie samostatného) zariadenia na predohrev vody ap.