Ing. Pavol Zúber
08.09.09,08:09
FO účtujúca v JU zrušila 31.7.2009 živnosť, v priebehu 2.Q/09 aj 3.Q/09 ale ešte nakupovala drobný hm. majetok, z kt. si uplatnila DPH na odpočte , čo teraz s DPH , treba ju odviesť ?
Ing. Pavol Zúber
08.09.09,13:14
nevie nikto poradiť ?
Mária.K.
08.09.09,13:36
FO účtujúca v JU zrušila 31.7.2009 živnosť, v priebehu 2.Q/09 aj 3.Q/09 ale ešte nakupovala drobný hm. majetok, z kt. si uplatnila DPH na odpočte , čo teraz s DPH , treba ju odviesť ?
Je potrebné požiadať daňový úrad o zrušenie registrácie DPH. Daňový úrad vám určí posledné zdaňovacie obdobie. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie je potrebné odviesť DPH z ceny zásob aj zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa zákona o dani z príjmov ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia.
ekonom1
08.09.09,13:41
Pozri si zákon DPH č.222/2004 Z.z. § 81 zrušenie registrácie.

Podľa všetkého odvedieš z toho majetku DPH štátu - vrátiš späť.
Věra Deptová
14.09.09,12:23
Máš ešte možnosť vyradiť majetok z evidencie firmy formou predaja majetku inej firme alebo FO a pri tejto možnosti uplatníš / vysporiadaš DPH / na výstupe. :o
Zuziana
06.10.09,18:38
FO - platca DPH ruší živnosť. V majetku je budova, skolaudovaná v roku 2000, ktorú hodlá previesť do osobného užívania. Je potrebné odviesť zo zostatkovej ceny DPH, tak ako je uvedené v § 81 - zrušenie registrácie, alebo sa riadiť § 38?
Mária.K.
06.10.09,18:57
FO - platca DPH ruší živnosť. V majetku je budova, skolaudovaná v roku 2000, ktorú hodlá previesť do osobného užívania. Je potrebné odviesť zo zostatkovej ceny DPH, tak ako je uvedené v § 81 - zrušenie registrácie, alebo sa riadiť § 38?
Ak je ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia budova ešte v majetku firmy, použije § 81 zákona o DPH. § 38 zákona o DPH je v uvedených súvislostiach neaplikovateľný.
Erika-ežka
14.09.10,13:57
Ahojte, potrebovala by som radu. SZČO ide zrušiť živnosť k 30.9.2010. Mobily prepísal na s.r.o-čku, lenže dátum zmeny bude k 7.10. Takže mu na SZČO prídu ešte faktúry v priebehu októbra. Čo s DPH ? keď tam bude dátum zdaň plnenia 7.10. - je možnosť odpočtu aspoň alikvotnej čiastky -k 30.9.2010 DPH?
martinez
14.09.10,14:08
Ahojte, potrebovala by som radu. SZČO ide zrušiť živnosť k 30.9.2010. Mobily prepísal na s.r.o-čku, lenže dátum zmeny bude k 7.10. Takže mu na SZČO prídu ešte faktúry v priebehu októbra. Čo s DPH ? keď tam bude dátum zdaň plnenia 7.10. - je možnosť odpočtu aspoň alikvotnej čiastky -k 30.9.2010 DPH?

z alikvotnej ciastky odpocitat dan nemozno.. pravo na odpocitanie dph podla §49 vznika vtedy, ked vznikla danova povinnost... ak na fakture je danova povinnost 7.10., tak ak v tomto obdobi SZCO nebude platitelom, dan si nemoze odpocitat.

najskor poziadaj o zrusenie registracie podla §81,2 a potom uvidis kedy ti spravca dane urci posledne zdanovacie obdobie... nasledne sa zariadis
Erika-ežka
14.09.10,14:20
z alikvotnej ciastky odpocitat dan nemozno.. pravo na odpocitanie dph podla §49 vznika vtedy, ked vznikla danova povinnost... ak na fakture je danova povinnost 7.10., tak ak v tomto obdobi SZCO nebude platitelom, dan si nemoze odpocitat.

najskor poziadaj o zrusenie registracie podla §81,2 a potom uvidis kedy ti spravca dane urci posledne zdanovacie obdobie... nasledne sa zariadis

Keď bude živnosť zrušená k 30.9. - tak správca dane musí určiť posledné zdaňovacie obdobie III.Q/2010 - ktorý končí 30.9. ... § 81 (2)
Takže DPH si už neodpočítam, len si môžem alikvotnú čiastku vrátane DPH, ktorá prináleží k 30.9. - zahrnúť do VOZD.
Len som si myslela, že keď ešte do 30.9. uskutočňoval zdaniteľné plnenia... tak by si mohol aspoň alikvotnú čiastku DPH z vynaložených nákladov odpočítať pri DP za 9/2010, aj keď faktúra bude až k 7.10.

Ďakujem za radu.
Zita5
14.09.10,14:21
Keď bude živnosť zrušená k 30.9. - tak správca dane musí určiť posledné zdaňovacie obdobie III.Q/2010 - ktorý končí 30.9. ... § 81 (2)
Takže DPH si už neodpočítam, len si môžem alikvotnú čiastku vrátane DPH, ktorá prináleží k 30.9. - zahrnúť do VOZD.
Len som si myslela, že keď ešte do 30.9. uskutočňoval zdaniteľné plnenia... tak by si mohol aspoň alikvotnú čiastku DPH z vynaložených nákladov odpočítať pri DP za 9/2010, aj keď faktúra bude až k 7.10.

Ďakujem za radu.

V žiadnom prípade nemusí určiť posledné zdaňovacie obdobie III.Q , ale môže určiť IV.Q ako posledné zdaňovacie obdobie.

§ 81
Na začiatok



(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
Erika-ežka
14.09.10,14:30
[QUOTE=Zita5;1505969]V žiadnom prípade nemusí určiť posledné zdaňovacie obdobie III.Q , ale môže určiť IV.Q ako posledné zdaňovacie obdobie.

Aha... to som nevedela... takže keby DÚ určil IV.Q , tak aj keď bude mať živnosť zrušenú, môže si odpočítať DPH ? Ale tiež asi z alikvotnej čiastky, ktorá prináleží k vynaloženým nákladom k 30.9.2010?
M77
12.04.11,14:04
Živnosť je zrušená k 15.03.2011. DÚ určil ako posledné zdaňovanie obdobie pre DPH 1.Q.2011. SZČO nakupoval tovar len zo záhraničia (samozdanenie). Z tochto tovaru ešte má niečo na sklade. Máme urobiť inventúru, a na základe toho odviezť DPH z tochto tovaru podľa §81? V tomto prípade DPH sa vypočíta zo skladovej ceny alebo normálne z predajnej ceny?
Katarína Cigánová
12.04.11,14:11
Živnosť je zrušená k 15.03.2011. DÚ určil ako posledné zdaňovanie obdobie pre DPH 1.Q.2011. SZČO nakupoval tovar len zo záhraničia (samozdanenie). Z tochto tovaru ešte má niečo na sklade. Máme urobiť inventúru, a na základe toho odviezť DPH z tochto tovaru podľa §81? V tomto prípade DPH sa vypočíta zo skladovej ceny alebo normálne z predajnej ceny?
Pri zrušení platiteľa DPH odvedieš DPH z nespotrebovaných zásob - teda nie z predajnej ceny , ani skladovej ceny , ale z nákupnej ceny jednotlivých konkrétnych zásob . ˇ
Štátu vrátiš tú konkrétnu DPH , na ktorú nemáš nárok na odpočet , / nakolko ti nespotrebované zásoby neslúžia na zdaniteľné obchody / .
M77
12.04.11,14:42
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna možno hlúpa otázka: Nakoľko Tento tovar SZČo nakúpila ešte v roku 2010 - Odvediem 20% DPH alebo 19% DPH? Ja by som počítala 20%, ale len pre istotu...
Katarína Cigánová
12.04.11,15:22
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna možno hlúpa otázka: Nakoľko Tento tovar SZČo nakúpila ešte v roku 2010 - Odvediem 20% DPH alebo 19% DPH? Ja by som počítala 20%, ale len pre istotu...
takú , aká bola uplatnená na vstupe .
V r. 2010 podľa mňa 19 % .
M77
15.04.11,08:58
takú , aká bola uplatnená na vstupe .
V r. 2010 podľa mňa 19 % .

Podľa §27 ods.3 - pri zmene sadzby dane sa používa tá sadzba, ktorá je platná v deň vzniku daňovej povinnosti. Podľa §81 ods.6 - vzniká daňová povinnosť v poslednom zdaňovacom období, t.j.1Q.2011. Preto som chcela 20% DPH.

Mohol by sa ešte niekto vyjadriť k tejto veci? Ďakujem
chudaska
19.06.11,15:04
dobry den, zivnostnik konci k 30.6.2011, je platca DPH, pri zasobach mi je to jasne, ale ma v majetku este neodpisanu unimobunku, ktoru kupil od FO cize bez DPH, cize ked si pri vstupe neuplatnoval DPH,tak nemusi ani ked konci zo ZC...to sa len uistujem..dakujem
chudaska
06.09.11,10:10
[QUOTE=chudaska;1771883]dobry den, zivnostnik konci k 30.6.2011, je platca DPH, pri zasobach mi je to jasne, ale ma v majetku este neodpisanu unimobunku, tuto technicky zhodnotil a uplatnil si DPH z TZ, teraz skoncil a posledne zdan. obdobie je 3.Q, unimobunka nie je este uplne odpisana, ako mam vratit DPH z toho techni. zhodnotenia? Len zo zostatkovej ceny? alebo plnu DPH, ktoru si uplatnil? a ako je to pri drobnom majetku? aj z toho este treba vratit DPH, ide o notebook,ktory si na konci podnikania preradil do osobneho uzivania? Dakujem za kazdu radu.
katkarbk
12.09.11,10:19
Dobrý deň,
fyzická osoba, platca DPH, účtujúci v JÚ, má od 08/2010 pozastavenú živnosť. Túto chce teraz zrušiť. V majetku nemá nič okrem motorového vozidla, ktoré nie je celkom odpísané, uplatnil si na ňom odpočet DPH. Ako som pochopila, zo zostatkovej ceny by mal odviesť DPH späť. Môže sa tejto "vratke" DPH vyhnúť tým, že otvorí živnosť, vozidlo predá (predpokladá predaj vozidla za podstatne nižšiu cenu, ako je zostatková) a potom požiada o zrušenie platcovstva DPH a následne živnosti? Je takýto postup možný? Vopred ďakujem za odpovede.
katkarbk
16.09.11,15:04
Prosím, poradí niekto?
Milan Benka
20.09.11,14:24
Dobrý deň,
fyzická osoba, platca DPH, účtujúci v JÚ, má od 08/2010 pozastavenú živnosť. Túto chce teraz zrušiť. V majetku nemá nič okrem motorového vozidla, ktoré nie je celkom odpísané, uplatnil si na ňom odpočet DPH. Ako som pochopila, zo zostatkovej ceny by mal odviesť DPH späť. Môže sa tejto "vratke" DPH vyhnúť tým, že otvorí živnosť, vozidlo predá (predpokladá predaj vozidla za podstatne nižšiu cenu, ako je zostatková) a potom požiada o zrušenie platcovstva DPH a následne živnosti? Je takýto postup možný? Vopred ďakujem za odpovede.


DPH odvedie z predajnej ceny. Otvoriť živnosť nemusí.

Musím však upozorniť na:
§ 22 ods. 8 a 9 zákona č.222/2004 Zz.
Topas
21.01.12,16:59
Dobrý deň,
prosím o radu. Ak mám odviesť daň pri zrušení registrácie podľa §81 zo zostatkovej ceny majetku, akú sadzbu dane použijem. Ide o TZ majetku kde boli použité sadzby 6%, 10% a 23%. Alebo použijem sadzbu dane 20%?
Topas
23.01.12,08:42
Poradí mi niekto?
Katarina
23.01.12,20:41
Dobrý deň,
prosím o radu. Ak mám odviesť daň pri zrušení registrácie podľa §81 zo zostatkovej ceny majetku, akú sadzbu dane použijem. Ide o TZ majetku kde boli použité sadzby 6%, 10% a 23%. Alebo použijem sadzbu dane 20%?

Použijete sadzbu dane 20 %.
Topas
24.01.12,11:12
Ďakujem
mirhu
29.05.12,08:18
Ako je to s predajom majetku (reg. pokladňa) a DPH už po skončení živnosti? Odvedie DPH z predajnej ceny RP na základe zmluvy?