mia0
08.09.09,08:13
Pekný deň, chcem sa spýtať,po koľkých hodinách má pracovník nárok na prestávku - po 4 či po 5? Ďakujem.
mzdarka renca
08.09.09,06:17
Pekný deň, chcem sa spýtať,po koľkých hodinách má pracovník nárok na prestávku - po 4 či po 5? Ďakujem.

§ 91
Prestávky v práci


(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
mia0
08.09.09,06:19
...a ak mám prac smenu 5 hodín, či menej a nie som mladistvá?...nemám nárok na prestávku?
Ančika
08.09.09,06:24
ZP neurčuje kedy má byť prestávka, hovorí len, že nemá byť na začiatku pracovnej zmeny ani na konci pracovnej zmeny. A ďalej hovorí, že na polhodinovú prestávku má zamestnanec nárok, ak je pracovná zmena dlhšia ako 6 hodín. Pri dodržaní uvedených ustanovení je určenie prestávky na dohode zamestnávateľa so zástupcami zamestnancov alebo so samotným zamestnancom. Môže byť napr. aj po odpracovaní 2 hodín, ak sa na tom dohodnú.
mia0
08.09.09,06:27
Ďakujem!
emily 2
23.06.10,05:49
Kedy sa môže zamestnancovi odrátať 0,5 hod. na prestávku.
Ked odpracuje viac ako 4 hod. má nárok na strav. lístok. To je jasné. Ale teraz nie som si istá - ked zamestnanec odpracuje 4,5 hod. tak sa mu odráta 0,5 hod. Alebo až ked odpracuje viac ako 6 hod. V zmluve nemajú uvedenú prac. dobu ani čas na prestávku. Zamestnanci si sami zapisujú dochádzku a ja ju mám kontrolovať.
emily 2
Tweety
23.06.10,05:52
Kedy sa môže zamestnancovi odrátať 0,5 hod. na prestávku.
Ked odpracuje viac ako 4 hod. má nárok na strav. lístok. To je jasné. Ale teraz nie som si istá - ked zamestnanec odpracuje 4,5 hod. tak sa mu odráta 0,5 hod. Alebo až ked odpracuje viac ako 6 hod. V zmluve nemajú uvedenú prac. dobu ani čas na prestávku. Zamestnanci si sami zapisujú dochádzku a ja ju mám kontrolovať.
emily 2
k 2. § 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.
emily 2
23.06.10,06:02
Áno to viem, ale asi mi niekto stoji na kabli...

Totiz vsetkym zamestnancom odratava (tab. excel ) 0,5 hod po odprac viac ako 4 hod. Ale jeden zam. ma upraveny vzorec ,ze po viac ako 6 hod. Tak potrebujem presne , aby som vedela kde je pravda-aby som nikomu neposkodila, ked pojdem za sefom.

vdaka
emily2
Tweety
23.06.10,06:03
Áno to viem, ale asi mi niekto stoji na kabli...

Totiz vsetkym zamestnancom odratava (tab. excel ) 0,5 hod po odprac viac ako 4 hod. Ale jeden zam. ma upraveny vzorec ,ze po viac ako 6 hod. Tak potrebujem presne , aby som vedela kde je pravda-aby som nikomu neposkodila, ked pojdem za sefom.

vdaka
emily2
Veď v tom §, čo som uviedla je, že nárok na prestávku je až po 6 hodinách.
emily 2
23.06.10,06:03
Niekedy odrobia menej, napr. ked su u lekara ,al. niekedy pridu v sobotu na 5-6 hod. ked sa nestiha. A niekomu odratava po 4 a tomu 1 po 6 hod. ...
emily 2
23.06.10,06:07
Tak mame zle urobenu tabulku dochadzky ... Ale ten zamestnanec mozno bol na obede, ja uz neviem dozadu . Teraz som tu nastupila.

Citam tu uz dlho rozne prispevky, ale potrebovala by som jednoznačne vediet - ci to treba prerobit.
dakujem
emily 2
24.06.10,05:48
Ospravedlňujem sa vopred za moje otázky ,
ale nemam v tom jasno. Uvediem na príklade.
Zamestnanec je v praci od 8,00 do 13,00 - 5 hod. Potom ide k lekárovi , al. napr. čerpá NV. O 12,00 bol normálne na obede v jedálni. Ako odpracované mu máme rátať 5 hodín alebo 4,5 hod. ?
Viem, viem že má každý toho dosť, ale chcela by som to uzavrieť a venovať sa inému.
Veĺmi pekne dakujem
emily 2
Janiča
11.11.10,16:17
Chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť v prípade pracovnej zmeny dlhšej ako 12 hod. poskytnúť zamestnancovi druhú 1/2-hodinovú prestávku v práci. Jedná sa o príležitostné predĺženie pracovnej zmeny zamestnancom reštaurácie, ak majú nejakú mimoriadnu akciu v reštaurácii (svatba a pod.). Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
11.11.10,16:20
Chcela by som sa opýtať, či má zamestnávateľ povinnosť v prípade pracovnej zmeny dlhšej ako 12 hod. poskytnúť zamestnancovi druhú 1/2-hodinovú prestávku v práci. Jedná sa o príležitostné predĺženie pracovnej zmeny zamestnancom reštaurácie, ak majú nejakú mimoriadnu akciu v reštaurácii (svatba a pod.). Vopred ďakujem za odpoveď.
§ 91
Prestávky v práci
(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.

(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.

(6) To neplatí v prípade prestávok poskytovaných z dôvodov zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia zamestnancov pri práci, ktoré sa započítavajú do pracovného času.

Janiča
11.11.10,17:33
Tweety, ďakujem za reakciu. Tieto ustanovania ZP poznám. Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka. Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné. Chceli ste mi tým naznačiť, že je povinnosť poskytnúť druhú prestávku?
Tweety
11.11.10,18:06
Tweety, ďakujem za reakciu. Tieto ustanovania ZP poznám. Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka. Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné. Chceli ste mi tým naznačiť, že je povinnosť poskytnúť druhú prestávku?
Nie, z citácie zákona je jednoznačné, že je nárok na jednu 30 min. prestávku.
jojom
11.11.10,18:15
Po 6 hod. je poskytnutá 1/2-hodinová prestávka.
Neviem či si to len ja tak vysvetlujem, ale prestávka v práci sa poskytuje pacovníkovi ktorého smena trvá dlhšie ako 6 hod. ale to neznamená že po 6-tich hodinách dostane prestávku on ju môže dostať aj po odpracovaných 5-tich hodinách. A po prestávke pokračuje v práci.


Ale je povinnosť poskytnúť aj po ďalších 6-tich hodinách ďalšiu 1/2-hodinovú prestávku. Z toho ustanovenia ZP mi to nie je jednoznačné.
Tu by som použil vyššie citované od TWEETY ustanovenie ZP § 91 ods.6. Bezpečnostná prestávka a určil jej trvanie 15 min. Nie každý zamestnávateľ to asi akceptuje.

"Komentár k § 91
Zákonník práce
Účinnosť: 1. 7. 2003
Autor(i): Mačuha Miroslav, Ing.; Rybárová Mária, JUDr.; Vojnárová Anna, JUDr.

Ustanovuje sa, že prestávka na jedenie a odpočinok v rozsahu 30 minút sa nezapočítava do pracovného času. Dochádza tým k zosúladeniu pojmu pracovného času s čl. 2 bod 1 Smernice Rady č. 93/104/EHS o určitých aspektoch úpravy pracovného času.

Neustanovuje sa, po uplynutí akého času je zamestnávateľ povinný určiť prestávku v práci. Jej časové umiestnenie by malo spadať zhruba do polovice pracovnej zmeny, napr. po odpracovaní 3, 4 alebo piatich hodín. Nárok na prestávku zamestnancovi vznikne, ak je pracovná zmena dlhšia ako 6 hodín, u mladistvého zamestnanca 4,5 hodiny. Podrobnejšie podmienky poskytovania prestávky na odpočinok a jedenie, vrátane predĺženia prestávky, dohodne zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov.

Výslovne sa tiež ustanovuje, že prestávka na odpočinok a jedenie sa neposkytuje na začiatku a konci pracovnej zmeny. Zmyslom prestávky počas pracovnej zmeny je poskytnutie oddychu zamestnancovi a tým aj ochrany zdravia zamestnanca a zvýšenie bezpečnosti práce. "
Janiča
12.11.10,06:30
Tweety, jojom,
ďakujem za Vaše príspevky.