mmaatt
08.09.09,08:33
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či letenku vystavenú spoločnosťou SKY EUROPE, zaplatenú, ale nepoužitú z dôvodu krachu spoločnosti je možné považovať za daňový náklad (pre účely dane z príjmov) alebo nie.

Ďakujem
Chobot
08.09.09,08:15
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či letenku vystavenú spoločnosťou SKY EUROPE, zaplatenú, ale nepoužitú z dôvodu krachu spoločnosti je možné považovať za daňový náklad (pre účely dane z príjmov) alebo nie.

Ďakujem

Ja by som to dal ako daňový náklad, veď pre firmu je to už aj tak škoda. A prečo to ešte platiť zo zisku.

Nech by to skúsil neuznať nejaký daňovák....:rolleyes::cool:
azla
08.09.09,08:29
Ja by som to dal ako daňový náklad, veď pre firmu je to už aj tak škoda. A prečo to ešte platiť zo zisku.

Nech by to skúsil neuznať nejaký daňovák....:rolleyes::cool:


Chápem rozhorčenie za zaplatené a nevyužité letenky, avšak môj názor nie je, že to môžem zaúčtovať do nákladov ako cestovné (služby).

Ak kvalifikujeme niečo ako škodu, nemôže to byť daňový náklad (okrem stanovených výnimiek- živel apod.).

Podľa môjho názoru, zaplatená letenka a neuskutočnený let - je t.č. pohľadávka voči spoločnosti, ktorú si môžu prihlásiť v konkurze.
Následne sa ku takejto pohľadávke pristupuje ako ku každej inej riadne prihlásenej v konkurze.
mmaatt
08.09.09,08:53
AJ ja si myslím, že by som to mala evidovať ako pohľadávku voči SKY EUROPE a prihlásiť v konkurze, ale tá naša suma je 30€, tak to bude viac roboty a úžitku, takže to zúčtujem už teraz ako nedaňový náklad
JarkaL
08.09.09,09:01
Nemám teraz pri sebe zákon, ale pohľ. do 1000,- Sk bolo možné po roku odpísať do daňových nákladov, určite to tam ešte bude, len neviem z hlavy §.
mmaatt
08.09.09,10:20
Od 1.1.2009 sa to zmenilo. V tomto prípade ide §19, písmeno i), kde musia byť splnené súčasne tri podmienky
Daňové výdavky:
i) výdavok (náklad) vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti, ak sú súčasne splnené tieto podmienky:

1. k tejto pohľadávke možno tvoriť opravnú položku podľa § 20 ods. 4 písm. b) alebo ods. 14 písm. b),
2. menovitá hodnota pohľadávky nepresahuje sumu 331, 94 eura,
3. k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k odpisu pohľadávky, celková hodnota pohľadávok voči tomu istému dlžníkovi nepresahuje sumu 331, 94 eura,
topper1
22.04.10,09:46
Prosím Vás o pomoc v nasledovných problémoch:

2 zamestnanci mali isť na služobnu cestu letecky, na zasadnutie medzinárodného združenia:

1. zamestnanec - firma mu zaplatila letenku cez fakturu, let bol ale kvôli sopke (Island) zrušený a tiež bolo zrušené zasadnutie, lebo sa všetci nemohli dopraviť. Z leteckej spoločnosti bola vrátena časť faktúry na účet..predpokladam, že k tomu bude aj dobropis...keďže mi tam vznikol rozdiel chcem sa opytať či môže byť zaúčtovaný tak ako pôvodna faktúra 512/321 a dobropis -512/-321.

2. zamestnanec - letenku si platil zo svojho účtu, na zasadnutie mal isť až o 2 dni neskôr, vtedy už lietadla lietali, takže let nebol zrušený ale zasadnutie áno, takže už nemal dôvod niekam letieť. Ako vyúčtovať letenku? môže si urobiť vyučtovanie pracovnej cesty, aj keď nikde nebol?
Ďakujem za odpoveď
topper1
26.04.10,10:11
posúvam a prosím o radu
topper1
19.05.10,08:13
Ahojte,
môžem faktúru za letenku (let bol pre sopku zrušený) zaúčtovať na manká a škody 549? K tejto faktúre nám prišiel aj dobropis, ale nie na celu sumu, nejaký servisný poplatok si nechali. Dobropis mám zaúčtovať na 648?

alebo fakturu účtovať na 512 a doprobis tiež s mínusom?

ďakujem za rekacie
Tweety
19.05.10,08:22
Ahojte,
môžem faktúru za letenku (let bol pre sopku zrušený) zaúčtovať na manká a škody 549? K tejto faktúre nám prišiel aj dobropis, ale nie na celu sumu, nejaký servisný poplatok si nechali. Dobropis mám zaúčtovať na 648?

alebo fakturu účtovať na 512 a doprobis tiež s mínusom?

ďakujem za rekacie
Zaúčtuješ to na účet 548AE.
topper1
19.05.10,08:29
Zaúčtuješ to na účet 548AE.

ďakujem za reakciu, ale nerozumiem ..na 548 a analytika bude čo? nedaňový výdavok?