promont maja
08.09.09,08:38
Môže odborvý zväz ako občianske združenie podnikať? Je evidovaný v registri sekcie vnútornej správy min. vnútra ako odborová organizácia a má zároveň aj živnostenský list. Vedie podvojné účtovníctvo ako nornálna podnikajúca s.r.o. ... Je to v poriadku ( totižto prevzala som práve účtovníctvo po predchádzajúcej účtovníčke) ... prosím o radu.
victoria
08.09.09,07:56
Občianske združenia môžu podnikať. Je však dôležité aby ste na na živnostenskom liste mali iné činnosti ako sú hlavné činnosti za účelom ktorých ste vznikli. Je to dôležité z dôvodu aby ste vedeli rozlíšiť spoľahlivo podnikateľskú-zdaňovanú činnosť od hlavnej-nezdaňovanej činnosti. Tiež je dôležité priradenie nákladov k týmto činnostiam.
promont maja
08.09.09,08:19
Takže môžu ... . Victoria veeeeľká vďaka za tvoju promptnú odpoveď.

Potrebujem už len vedieť ... majú viesť účtovníctvo ako nezisková alebo ako podnikajúca osoba. Pre úplnosť uvádzam, že tento odborový má ako jediný spoločník dcéru = s.r.o., t. j. právnickú osobu a tá vykonáva podnikateľskú činnosť. Aspoň som to pre tento rok takto dohodla s ich predsedom a členmi predsedníctva, resp. členmi ich prípravného výboru. Ak to takto odddelím, že odborový zväz bude vykonávať iba tzv. odborársku činnosť a jeho dcéra = s.r.o. bude podnikať ... aký typ podvojného účtovníctva zvoliť... a čo potom s konsolidáciou .. ( taktoi sa ich predmet činnosti nebude zhodovať ani v jednej činnosti) .. pýtam sa preto, lebo predchádzajúca účtovníčka robila obidvom účtovníctvo ako podnikajúcim osobám a konsolidovanú účtovnú závierku tiež nie...
victoria
08.09.09,11:24
Mám taký prípade, že občianske združenie je jediným spoločníkom v obchodnej spoločnosti. Občianske združenie vedie samostatné účtovníctvo podľa predpisov a opatrení pre organizácie nezriadené za účelom podnikania, obchodná spoločnosť vedie samostatné účtovníctvo ako podnikateľská účtovná jednotka. Občianske združenie eviduje svoj podiel v spomínanej obchodnej spoločnosti ako dlhodobý finančný majetok a vždy ku dňu uzávierky ho preceňuje na reálnu hodnotu (podľa vlastného imania spoločnosti a podielu OZ na ňom). Konsolidovanú účtovnú závierku nerobia, lebo na ňu nespĺňajú podmienky podľa zákona o účtovníctve, § 22, odst. (3) :
Materskou účtovnou jednotkou sa na účely tohto zákona rozumie účtovná jednotka, ktorá je obchodnou spoločnosťou, štátnym podnikom, družstvom alebo účtovnou jednotkou verejnej správy, ktorá v inej účtovnej jednotke, ktorá je obchodnou spoločnosťou .........
promont maja
09.09.09,04:37
Vďaka, vďaka, vďaka ... takže je to presne tak, ako som si myslela.
Si skvelá.

Ešte by ma zaujímalo to precenenie. Prosím Ťa, pošli my nejaký príklad.
promont maja
10.09.09,04:05
Veľmi oceňujem tvoju pomoc. Nie je mi jasné akým spôsobom určuješ reálnu hodnotu obchodného podielu a výšky jeho vkladu do základného imania. Vôbec netuším ako to mám urobiť. Hlavne madosť mätie reálna hodnota základného imania, podľa mňa je presná. Keďže podiel je miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti a čistým obchodným imaním je obchodný majetok po odpočítaní záväzkov vzniknutých podnikateľovi v súvislosti s podnikaním, ako určiť ich reálnu hodnotu. Máš na mysli iba jednoducho ich konkrétnu výšku vyplývajúcu z účtovnej uzávierky?
victoria
10.09.09,08:34
No takze ja som postupovala na prikaz auditorky nasledovne:
- obchodna spolocnost ktorej jedinym stopercentnym spolocnikom bola neziskovka vykazala ku dnu uzavierky v suvahe vlastne imanie vo vyske 11 084 Sk
- neziskovka evidovala na ucte 061 -Podielové cenné papiere a podiely v obchodných spoločnostiach v ovládanej osobe ciastku 200 000 Sk co bola suma zakladneho imania ktore vlozila do obchodnej spolocnosti
- nakolko vsak obchodna spolocnost vstupovala do likvidacie a jej vlastne imanie bolo vo vyske ako je uvedene vyssie tak keby neziskovka ponechala svoj podiel vo vyske povedneho zakladneho imania, skreslovala by udaje o svojom majetku a uzavierka by neposkytovala pravdivy pohlad
- preto sme stav uctu 061 precenili na realnu hodnotu prostrednictvom zapisu 415/061 vo vyske 188916 Sk
promont maja
10.09.09,10:59
Hm, tak je to jasné. Má to svoj zmysel. Vďaka za tvoju ochotu a čas. Ani nevieš aká som rada, že existuješ .... Inak Ti prajem príjemný deň
promont maja
10.09.09,11:52
Už len posledná otázočka, nedá mi sa opýtať. Do podielu, resp. čistého obchodného imania, podľa mňa nepatrí aj hospodársky výsledok po zdanení ale do vlastného imania áno. Alebo sa mýlim .. čo si o tom myslíš ty - dať ho tam .. ?
promont maja
10.09.09,12:41
Prosím Ťa, prepáč, už sa pýtam na blbosti, pretože sa tieto dve veci rovnajú. Dnes som toho mala dosť na práci a už mi pomaly z toho hrabe. Mám takú vlastnosť, že všetko poobraciam zo všetkých možných strán a potom si to v tom mojom hardvéri ( hlave) zapíšem a idem ďalej. Takže sorry ...
promont maja
21.10.09,09:06
Victoria, prosím Ťa opätovne o pomoc.

Je tu pomaly koniec roka a vyššie spomínaná sro má povinnosť zápisu v obchodnom registri = ide o premenu menovitej hodnoty základného imania a vkladu jej jediného spoločníka zo slovenskej meny na menu EURO. Ako vieš, ide o občianske združenie, ktoré v stanovách uvádza ako najvyšší orgán členskú schôdzu, resp. konferenciu zvolených delegátov ( takéto stanovy im pri zápise kvitovalo ministerstvo vnútra). Čo s tým ...? Kto sa podpíše pod návrh na vykonanie tejto zmeny ...? Viem, že je tu možnosť ako z toho vybrdnúť, ale predsa by som rada poznala tvoj názor ...

Podáme návrh na zápis zmeny do obchodného registra v súvislosti s touto konverziou meny ( SKK na EURO) na základe
rozhodnutia konateľky ako štatutárneho orgánu spoločnosti, s tým že jej ostane povinnosť informovať jediného spoločníka, teda členskú schôdzu tohto združenia o spomínanom "akte"...

Nakoľko je dosť veľký problém zvolať takúto členskú schôdzu ( ide v tomto prípade o policajtov), nie je možnosť zmeniť stanovy tohto združenia a tzv. štatutárnym zástupcom ustanoviť napr. jeho predsedníctvo ( cca 4 ľudia) ...? Alebo sa pýtam blbosti ...? Funguje to takto od roku 1996 ....?

Prosím .... vopred vďaka za Tvoju akúkoľvek reakciu.