akirex
08.09.09,09:52
Dobrý deň,
neviem či som to tu dobre pridala, ale potrebujem súrne pomôcť. V roku 2004 sme kúpili dom, mali sme teraz problémy s pozemkom, že nie je náš. Našli sme cez právnika dedičov, podpísali sme papier, že nám to dajú za určitý peniaz. Všetko Ok. Dali sme to na kataster. Z katastra prišiel papier, že sa vykonal zápis na manželove meno. Prišiel aj čiastočný výpis z listu vlastníctva a na ňom je aj naša stavba, ale je tam napísané . Právny nesúlad 5 - vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby postavenej na tomto pozemku. Nerozumiem 2 vesicam :
1, prečo je to čiastočný výpis
2, máme kúpený dom, ale vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby..., pritom išla v roku 2004 kúpna zmluva na kataster.
Velmi tomu nerozumieme, prosím o radu.
akirex
08.09.09,07:54
Oprava, že pozemky nie sú naše, dom je náš.
Chobot
08.09.09,08:11
Z toho, čo si napísala, ti asi ťažko poradíme. Je to veľmi nejasne napísané a neverím, že niekto nezainteresovaný sa v tom vyzná.


Dobrý deň,
neviem či som to tu dobre pridala, ale potrebujem súrne pomôcť. V roku 2004 sme kúpili dom,

Dali ste ho zapísať na katastri? Vtedy vám to zapísali a máte zo zápisu list vlastníctva? Prečo ste nekúpili hneď aj pozemok?


mali sme teraz problémy s pozemkom, že nie je náš.

To ste pri kúpe domu nevedeli? Prečo ste ho nekúpili spolu s domom?


Našli sme cez právnika dedičov, podpísali sme papier, že nám to dajú za určitý peniaz.

Aký papier? Bola to riadna kúpna zmluva na pozemok? Ten, od koho ste kupovali bol výlučným vlastníkom pozemku?


Všetko Ok. Dali sme to na kataster. Z katastra prišiel papier, že sa vykonal zápis na manželove meno.

Čo ste dali na kataster? Kúpnu zmluvu? Čo bolo predmetom kúpnej zmluvy? Pozemok alebo dom? Čo bolo zapísané na manželovo meno?



Prišiel aj čiastočný výpis z listu vlastníctva a na ňom je aj naša stavba, ale je tam napísané . Právny nesúlad 5 - vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby postavenej na tomto pozemku. Nerozumiem 2 vesicam :
1, prečo je to čiastočný výpis
2, máme kúpený dom, ale vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby..., pritom išla v roku 2004 kúpna zmluva na kataster.
Velmi tomu nerozumieme, prosím o radu.

Treba presne popísať, čo ste kedy urobili, čo sa následne stalo, aby sme vedeli zistiť, kde je problém.
akirex
08.09.09,10:11
Dom sa kúpil od strýka, ale aj časť určitého pozemku. Bola kúpna zmluva a predmetom kúpy bol dom a nejaké parcely, ktoré on vlastnil. Dalo sa to na kataster, všetko ok. Chceli sme založiť nehnuteľnosť, ale zistili sme, že on nebol jediný vlastník pozemku. Zohnali sme párvnika, ktorý nám vypracoval papier, že sa vzdávajú svojich pozemkov a prepísujú ho na manžela. Cena bola vyplatená bokom ( bez dokladov, aby sa neplatilo za kúpne zmluvy ). Cez notára sa urobilo osvedčenie, ktoré sa odovzdalo na katastri. Pozemky sú už vysporiadané na manželove meno. Všetko OK. Len nechápeme prečo je na liste napísané, že vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby postavenej na tomto pozemku. Pripájam kópiu LV.
akirex
08.09.09,10:13
kópia listu
akirex
08.09.09,10:14
V roku 2004 sa dal dom aj čast pozemkov na kataster. Na kataster išla kúpna zmluva.
Chobot
08.09.09,15:04
Dom sa kúpil od strýka, ale aj časť určitého pozemku. Bola kúpna zmluva a predmetom kúpy bol dom a nejaké parcely, ktoré on vlastnil. Dalo sa to na kataster, všetko ok. Chceli sme založiť nehnuteľnosť, ale zistili sme, že on nebol jediný vlastník pozemku. Zohnali sme párvnika, ktorý nám vypracoval papier, že sa vzdávajú svojich pozemkov a prepísujú ho na manžela. Cena bola vyplatená bokom ( bez dokladov, aby sa neplatilo za kúpne zmluvy ). Cez notára sa urobilo osvedčenie, ktoré sa odovzdalo na katastri. Pozemky sú už vysporiadané na manželove meno. Všetko OK. Len nechápeme prečo je na liste napísané, že vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby postavenej na tomto pozemku. Pripájam kópiu LV.

Keď si dôkladne pozrieš LV, tak tam vidno, že sú na ňom 3 parcely - č. 450 (173 m2), 456 (39m2) a 457 (138m2). Vyzerá to tak, že dom je postavený n parcelách č. 456 a 457. Parcela č. 457 je vlastníctvom tvojho manžela, ale parcela č. 456 asi nebola prevedená do jeho vlastníctva.

Skontrolujte si obe kúpne zmluvy, či tam bola parcela č. 456 uvedená, či sa ňu náhodou nezabudlo. Z tohto LV nevidím, kto môže byť vlastníkom parcely č. 456, ale je možné, že je tam iný vlastník.

Ak v kúpnej zmluve bola zahrnutá parcela č. 456, treba zistiť, prečo ju kataster neprepísal.
akirex
09.09.09,08:30
Teraz mi volal manžel, bol na katastri, povedal im, že tomu nerozumie, že všetky papiere mám ev poriadku. Ospravedlnili sa mu, že to zabudli prepísať, takže sme majitelmi pozemku aj stavby. Hneď to dali aj na poriadok.

Nech saVám v živote darí.
zuzuu61
25.09.09,21:27
Dobrý deň,
ja a môj súrodenec sme zdelili po rodičoch dom. Minulý mesiac som brata vyplatila. ako mám teraz docieliť,aby som bola v liste vlastníctva evidovaná ako vlastník iba ja? čo k tomu potrebujem?
Ďakujem za odpoveď
alla66
25.09.09,23:32
Dobrý deň,
ja a môj súrodenec sme zdelili po rodičoch dom. Minulý mesiac som brata vyplatila. ako mám teraz docieliť,aby som bola v liste vlastníctva evidovaná ako vlastník iba ja? čo k tomu potrebujem?
Ďakujem za odpoveď
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná. Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.
Dohodnete sa s bratom na zrušení a vyrovnaní podielového spoluvlastníctva
vzor:

http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%E1vo/Dohoda_o_vyporiadan%ED_spoluvlastn%EDctva_k_nehnut e%BEnej_veci.html
zuzuu61
30.09.09,12:49
ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Ešte by som sa k tomu chcela spýtať. Keď som si pozerala tú dohodu o zrušení a vyporiadaní, mala by sa spísať pred vyplatením adekvátnej čiastky za ten majetok. Mam tam dať terajší dátum alebo dátum, kedy som mu peniaze previedla na účet (čo bolo asi pred mesiacom)?
A keď uvádzam cenu nehnuteľnosti, mám to previesť na eurá alebo nechať to ako to bolo pôvodne v osvedčení o dedičstve.

ďakujem