Katrenčíková
15.08.05,19:27
Zdravím všetkých poraďákov,

prosim, má niekto z Vás skúsenosti s výpočtom miezd pre vodičov medzinárodnej kamiónovej dopravy ? Vodiči majú v zmluve mesačnú mzdu, čo sa im musí ešte vyplácať ?
Stina
16.08.05,05:58
Zavisí to podľa toho ako je dohodnutá pracovná zmluva. Ale minimálne plus diety.
sway
16.08.05,06:19
Zavisí to podľa toho ako je dohodnutá pracovná zmluva. Ale minimálne plus diety.
dávate diety priamo do mzdy? - my to robíme tak, že má mzdu a diety potom vyplácame len cez kasu, lebo ich dávajú mimo výplatných termínov - sú na cestách..., čo na to ostatní?:confused:
Mikla
29.08.05,10:46
Diety sa vyplácajú mimo mzdy, nedávajú sa ani na výplatnú pásku. Sú to príjmy oslobodené od dane. Naozaj vyplácate vodičom skutočné diety, ktoré im patria? Čo ja viem firmy sa snažia o ustnu dohodu s vodičmi na plat v % z faktúr za prepravy a diety nepočítajú, alebo platia za kilometre.
Denda
29.08.05,15:19
Diety sa vyplácajú mimo mzdy, nedávajú sa ani na výplatnú pásku. Sú to príjmy oslobodené od dane. Naozaj vyplácate vodičom skutočné diety, ktoré im patria? Čo ja viem firmy sa snažia o ustnu dohodu s vodičmi na plat v % z faktúr za prepravy a diety nepočítajú, alebo platia za kilometre.Na výplatnej páske môžu byť uvedené všetky položky, ktoré sa vyplácajú zamestnancovi bez ohľadu na to či sú oslobodené od dane. Je to len forma evidencie, vyplácania a zaužívaných postupov vo firme.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
durisovad
29.08.05,20:15
Mne sa osvedcilo vyplacanie diet a ostatnych nalezitosti (zuctovanie PHM a pripadnych oprav) po navrate pracovnikov z cesty. Pred cestou dostali zalohovo pribliznu ciastku na diety a ostatne vydavky. Bolo to prehladne pre obidve strany.
sway
30.08.05,05:15
Diety sa vyplácajú mimo mzdy, nedávajú sa ani na výplatnú pásku. Sú to príjmy oslobodené od dane. Naozaj vyplácate vodičom skutočné diety, ktoré im patria? Čo ja viem firmy sa snažia o ustnu dohodu s vodičmi na plat v % z faktúr za prepravy a diety nepočítajú, alebo platia za kilometre.
Ano, presne podľa predpisu. Pri doprave, je to aj predmetom kontroly. Vecou dohody je základná mzda a príplatky.;)
sylva
07.02.06,15:08
Vie mi niekto poradiť,ako vypočítať mzdu vodičom, ktorí vezú tovar napr.do Švédska ? Dvaja sa striedajú (povinný odpočinok) za volantom,majú 40hod.prac.týždeň, na ceste sú v kuse 5 dní, t.j. 120hod. Čo im okrem diét a zákl.mzdy prináleží, čo s nadčasmi? Prosím skúsenejších o radu. Vopred vďaka.Sylva
sylva
08.02.06,12:28
Milí poraďáci,viem, že máte teraz iné starosti ako "moje" mzdy vodičov MKD.Ale aj tak Vás PEKNE PROSÍÍÍÍM, naozaj mi neviete poradiť ??????? Pekný deň všetkým želá Sylva.
Monika Kováčová
08.02.06,13:22
Mzdy vystavujem podľa pracovnej zmluvy. Žiadne nadčasy sa nepreplácajú, pretože v pracovnej zmluve je síce dohodnutý úväzok 40 hodín, ale s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas, nakoľko to vyplýva z charakteru práce. Pozri aj par. 121 Zákonníka práce.
sylva
09.02.06,14:09
Ermon,ďakujem za odpoveď.Znenie § 121 Zák.práce poznám a domnievam sa, že mi v tomto prípade príliš nepomôže. Snáď sa viac dozviem zo zák.č.121/2004 Z.z. o pracovnom čase a dobe odpočinku v doprave. Ešte raz vďaka za ochotu. Sylva
vodic999
28.01.09,13:57
Mzdy vystavujem podľa pracovnej zmluvy. Žiadne nadčasy sa nepreplácajú, pretože v pracovnej zmluve je síce dohodnutý úväzok 40 hodín, ale s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas, nakoľko to vyplýva z charakteru práce. Pozri aj par. 121 Zákonníka práce.
Ale zalezi aj na charaktere cloveka ktory vyplaca.dieta sa ma vyplacat pred cestou a dieta sluzi na stravu vodica.to znamena ze zakladny plat by mal byt adekvatny tomu ze vodic je zatvoreny mesiac v aute,bez rodiny ,v strese kazdodennom a stale ludovo povedane jednou nohou na cintorine a druhou v kriminale.takze ked vyuzijem dietu na co je urcena tak musim uzivit rodinu s minimalneho platu a byt bez nich."TAKZE ZIADNE NADCASI NETREBA VYPLACAT NEZASLUZIA SI TO" ako som uz hovoril,je to o charaktere cloveka.
dara64
14.06.09,14:00
Potrebovala by som poradiť, ak má vodič v pracovnej zmluve napísané-citujem : mzdové podmienky 25000Sk brutto/mesiac a nič viac,ako to má chápať?? Má to brať ako základnú zložky mzdy , alebo ako mu tvrdí zamestnávateľ, že to je aj s odmenami, ktoré sú pohyblivé?? a ešte jedna otázka-je možné aby mu tých 25000 priznával ako základný plat na výplatnej páske cca pol roka a potom mu to zrazu bez toho aby sa dohodli dal ako základný plat na výplatnej páske 20000 SK???:confused: to snáď už potom zamestnávateľ ťažko obháji ten svoj výrok, o brutto plate aj s odmenami??!!Prosím pomôžte, chystáme sa ísť za zamestnávateľom ale chceme si preveriť , že máme pravdu Ďakujem
mzdarka renca
15.06.09,03:26
Potrebovala by som poradiť, ak má vodič v pracovnej zmluve napísané-citujem : mzdové podmienky 25000Sk brutto/mesiac a nič viac,ako to má chápať?? Má to brať ako základnú zložky mzdy , alebo ako mu tvrdí zamestnávateľ, že to je aj s odmenami, ktoré sú pohyblivé?? a ešte jedna otázka-je možné aby mu tých 25000 priznával ako základný plat na výplatnej páske cca pol roka a potom mu to zrazu bez toho aby sa dohodli dal ako základný plat na výplatnej páske 20000 SK???:confused: to snáď už potom zamestnávateľ ťažko obháji ten svoj výrok, o brutto plate aj s odmenami??!!Prosím pomôžte, chystáme sa ísť za zamestnávateľom ale chceme si preveriť , že máme pravdu Ďakujem
Ak má zamestnanec v PZ napísané mzd. podmienky 25000SK brutto/mesiac a nič iné k tomu, tak sa jedná o základnú mzdu. Ak by to bolo aj s odmenami, tak by to tam muselo byť jasne napísané, čo nie je, tak v žiadnom prípade to nie je plat aj s odmenami.
dara64
15.06.09,05:32
Ak má zamestnanec v PZ napísané mzd. podmienky 25000SK brutto/mesiac a nič iné k tomu, tak sa jedná o základnú mzdu. Ak by to bolo aj s odmenami, tak by to tam muselo byť jasne napísané, čo nie je, tak v žiadnom prípade to nie je plat aj s odmenami.
Renca, ďakujem za odpoveď-pomohla nám, aj keď zamestnávateľ stále trvdí svoje. Máme nejakú možnosť prinútiť ho k oprave?? dá sa to riešiť cez inšpektorát práce, alebo len súdnou cestou?? Ďakujem
Lubica009
29.07.09,11:42
Prosím o radu pri výpočte mzdy vodiča MKD.

Vodič jazdí na tzv."turnusy" - 3 týždne je v zahraničí a 1 týždeň doma.

Aký je správny výpočet jeho mzdy?
1, dať mu odpracovné 3 týždne a 1 týždeň náhradné voľno (ako náhradu za odpracované nadčasy počas tých 3 týždňov)

2, alebo mu dať odpracovaný celý mesiac - keďže sa jedná o vodiča s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom.

Vopred ďakujem za odpovede.