stanislavkoros
08.09.09,09:47
Zdravím všetkých,potreboval by som poradiť vo veci či je ex povinná mne ako platcovi výživného dokladovať pokračovanie v štúdiu mojej dcéry.Dcéra totiž neurobila maturitu,opravu má v septembri,na výšku ju zobrali,keď do konca septembra prinesie maturitné vysvedčko.Mám za september zaplatiť?Ak nepôjde na výšku mám prestať platiť od októbra?
Flinstone
08.09.09,09:51
Dcéra je plnoletá, požadujte maturitné vysvedčenie od nej. Za svoje peniaze si ho zaslúžite vidieť. Môžte spraviť aj tak, že si peniaze odložíte a vyplatíte až keď vám ho predloží. Trestné je len ak nevyplatíte výživné 3 mesiace v priebehu posledných dvoch rokov. Ak ho nepredloží do termínu nástupu na VŠ, zrejme ho nemá a môžte dať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na súd.
iriska
08.09.09,09:58
Dcéra je plnoletá, požadujte maturitné vysvedčenie od nej. Za svoje peniaze si ho zaslúžite vidieť. Môžte spraviť aj tak, že si peniaze odložíte a vyplatíte až keď vám ho predloží. Trestné je len ak nevyplatíte výživné 3 mesiace v priebehu posledných dvoch rokov. Ak ho nepredloží do termínu nástupu na VŠ, zrejme ho nemá a môžte dať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti na súd.

Trestné... je jedna vec, ale že sa ona naštve a podá návrh k exekútorovi je drahšie.
Súhlasím s tým, že treba čo najskôr dať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti, lebo spotrebované výživné sa nevracia.
Flinstone
08.09.09,10:13
Trestné... je jedna vec, ale že sa ona naštve a podá návrh k exekútorovi je drahšie.
Súhlasím s tým, že treba čo najskôr dať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti, lebo spotrebované výživné sa nevracia.
§ 78 zák. o rodine odsek druhý:
Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia.

Tu sa jedná o plnoletú dcéru, lebo už maturuje.

a exekútorovi by musela tiež predložiť nielen rozsudok, ale zdokladovať, že pokračuje v štúdiu.
stanislavkoros
09.09.09,08:47
Vďaka,počkám či opravnú urobí a potom pošlem,alebo ak neurobí,dám návrh na zrušenie.Len ešte neviem ako je to s tým dokladovaním štúdia,poberateľkou je ex,tak si myslím,že by ma mala písomne informovať o pokračovaní v štúdiu.Veď na školách dávajú aj tlačivá pre sociálku,aby mohla poberať rodinné prídavky,tak mi jedno pošle a je to ok,no nie?
Flinstone
09.09.09,11:04
Vďaka,počkám či opravnú urobí a potom pošlem,alebo ak neurobí,dám návrh na zrušenie.Len ešte neviem ako je to s tým dokladovaním štúdia,poberateľkou je ex,tak si myslím,že by ma mala písomne informovať o pokračovaní v štúdiu.Veď na školách dávajú aj tlačivá pre sociálku,aby mohla poberať rodinné prídavky,tak mi jedno pošle a je to ok,no nie?
Na vašom mieste by som sa nespoliehal na to, že vaša ex vám niečo pošle. Oveľa jednoduhšie bude ak sa zastavíte na danej VŠ a tam si overíte, či vaša dcéra skutočne nastúpila na štúdium. Ex už nieje zákonný zástupca vašej dcéry (predpokladám, že je plnoletá). Preto ak niečo chcete obracajte sa na dcéru. Podobne ak bude požadovať zvýšenie, návrh na súd musí podpísať dcéra a aj na súde bude vystupovať vo svojom mene.
stanislavkoros
09.09.09,14:00
Díky za info Flinstone.Pôjdem sa informovať na školu.