malicky
08.09.09,11:04
Dobry den

Chcel by som Vas porprosit o radu.

V 1990 dali stavedne povolenie na 4 rodinne domy - stavby su postavene ale casom sa zistilo ze pristupova cesta k rod. domom nieje vysporiadana a obec vobec nevlastny danu cestu ale sukromna firma.

Sukromna firma ma zaujem o vysporiadanie pristupovej cesty ale obecny urad sa akosi strani a nechce cestu odkupit ani stat sa spravcom cesty.

dolezite je to ze na LV firmi nieje ziadne bremeno.

Moja otazka je da sa prinutit obec aby odkupila pristupovu cestu?


DAkujem
Chobot
08.09.09,09:32
Dobry den

Chcel by som Vas porprosit o radu.

V 1990 dali stavedne povolenie na 4 rodinne domy - stavby su postavene ale casom sa zistilo ze pristupova cesta k rod. domom nieje vysporiadana a obec vobec nevlastny danu cestu ale sukromna firma.

Sukromna firma ma zaujem o vysporiadanie pristupovej cesty ale obecny urad sa akosi strani a nechce cestu odkupit ani stat sa spravcom cesty.

dolezite je to ze na LV firmi nieje ziadne bremeno.

Moja otazka je da sa prinutit obec aby odkupila pristupovu cestu?


DAkujem


Nie, nedá. JE to rozhodnutie obce. Bežne sa to robí tak, že stavebníci, čo stavajú na danej ceste si cestu vybudujú na vlastné náklady a zo svojich pozemkov a následne ju darujú obci a tá ju potom spravuje. Ale časy, kedy obce odkupovali pozemky na infraštruktúru už pominuli. Dnes nie sú na to peniaze.
Xanti
08.09.09,09:35
Nie, nedá. JE to rozhodnutie obce. Bežne sa to robí tak, že stavebníci, čo stavajú na danej ceste si cestu vybudujú na vlastné náklady a zo svojich pozemkov a následne ju darujú obci a tá ju potom spravuje. Ale časy, kedy obce odkupovali pozemky na infraštruktúru už pominuli. Dnes nie sú na to peniaze.
No a ako prinútiť obec aby si ten dar vzala? Tú prístupovú cestu, obec musí súhlasiť, že cestu prevezme. Na tomto stroskotáva aj naša snaha, aby cesta mala pána.

Ako na to?
Chobot
08.09.09,09:41
No a ako prinútiť obec aby si ten dar vzala? Tú prístupovú cestu, obec musí súhlasiť, že cestu prevezme. Na tomto stroskotáva aj naša snaha, aby cesta mala pána.

Ako na to?

Tiež neprinútiš. Väčšina obcí to príjme. Ak to neprijmú, tak cesta bude súkromným majetkom vlastníkov domov so všetkým, čo k tomu patrí - teda povinnosťou starať sa o ňu a udržiavať ju.
malicky
08.09.09,12:53
dakujem za informaciu su to cenne informacie

este by som s chcel opytat firma ktora je majetkom cesty hovorila ze by cestu dala aj do spravy obci len som to dobre nepochopil ako by to fungovalo

vlastnik by bola firma a o cestu by sa starala obec ????


vopred dakujem
Chobot
08.09.09,13:16
dakujem za informaciu su to cenne informacie

este by som s chcel opytat firma ktora je majetkom cesty hovorila ze by cestu dala aj do spravy obci len som to dobre nepochopil ako by to fungovalo

vlastnik by bola firma a o cestu by sa starala obec ????


vopred dakujem

TO sa musíš spýtať v tej firme, ako to mysleli - že či by previedli cestu do vlastníctva obce, alebo by im ju dali len spravovať.
joo_sk
30.12.09,23:31
ano obec neprinutis si odkupit cestu, toto ste mali riesit pri kupe pozemkov, vecsinou sa to robi tak ze si kazdy vlastnik kupi aj podiel v ceste a bude to vasa sukromna cesta, kde si mozete urobit rampu ale musite sa o nu aj starat ( hlavne v zime), a asi vam nic ine ani nezostane len ze si ju vy ako vlastnici odkupite a dohodenete sa z obcou aby sa o nu starala...pre 4 domy nebude velka.....otazka ci to nebol povodny zamer tej firmy aby teraz mohla vytlct dalsie peniaze....a este jedna otazka ...ak niekto z tych 4 domov bral uver v banke....tej nevadilo ze tam nieje pristupova cesta vysporiadana ?
yoyo74
01.01.10,12:32
A ta pristupova cesta uz je tam vybudovana a spevnena alebo je to len nespevnena pristupova komunikacia ?
Aku cenu navrhuje firma za cestu ? Je to realna a normalna trhova cena ? Ak by ta cena bola realna, nechcete ju odkupit ? Potom by ste sa nemuseli spoliehat na firmu, ale pripadne by ste odovzdali spravu do prevadzky Vy, vlastnici ....
Tiez by ma ale zaujimalo: nikto predtym nevidel LV pre parcelu na pristupovu cestu ???
zanelbra
10.01.10,19:00
Niečo podobné som sa snažil vyriešiť aj ja v inej téme. Môj problém je, že majiteľmi prístupovej cesty sú dva manželské páry, obidva zosnulí.. Všetci pozostalí by súhlasili,len jeden nie a to je problém. Aj starosta by súhlasil, že by ten pouemok odkúpil hoc aj za 1 cent. Peniaze z toho necheme. A ked som žiadal o úver na rekonštrukciu, tak z 5 bánk zistila iba jedna, že tá prístupová cesta nie je vlastne prístupovou cestou a preto mi odmietla poskytnúť uver.