Perun732
08.09.09,11:54
Ahojte,

Mam nasledovny problem a nikto mi nevie poradit lebo o niecom takom este nikto nepocul.
Nedavno sme kupili byt, pockali sme na povolenie a zacali prerabat jadro.
Ked sme jadro rozobrali, zistili sme ze od suseda k nam cez stenu vedie potrubie napojene na nas odpad.Bol som za susedom, samozrejme ze vie ze to tam nema co hladat, ale cely byt ma dispozicne uplne inak, cize zachod nechal pri svojej stupacke ale vanu, kut aj umyvadlo a pracku dal do kupelne ktoru postavil pri nami susediacej stene.Nemal sa kam napojit a tak to sa so suhlasom vtedajsieho majitela napojil na nas odpad.Nechcem mu robit problem a odseknut mu to, ale zase nechcem aby som s tym mal ja v buducnosti nejaky problem.

Prosim, poradte mi ake su moznosti, co s tym spravit?

Ide o to ze ak sa nahodou zapcha moj odpad a bude treba rozbyt stenu co okolo stupacky postavim, kto to zaplati?Dala by sa spravit nejaka zmluva ze teda mu to tam necham ale v pripade poruchy bude hradit vsetky skody?A ze by ta zmluva platila aj keby on predal byt niekomu dalsiemu?

Prosim poradte.

Velmi pekne dakujem.
Chobot
08.09.09,13:59
Ahojte,

Mam nasledovny problem a nikto mi nevie poradit lebo o niecom takom este nikto nepocul.
Nedavno sme kupili byt, pockali sme na povolenie a zacali prerabat jadro.
Ked sme jadro rozobrali, zistili sme ze od suseda k nam cez stenu vedie potrubie napojene na nas odpad.Bol som za susedom, samozrejme ze vie ze to tam nema co hladat, ale cely byt ma dispozicne uplne inak, cize zachod nechal pri svojej stupacke ale vanu, kut aj umyvadlo a pracku dal do kupelne ktoru postavil pri nami susediacej stene.Nemal sa kam napojit a tak to sa so suhlasom vtedajsieho majitela napojil na nas odpad.Nechcem mu robit problem a odseknut mu to, ale zase nechcem aby som s tym mal ja v buducnosti nejaky problem.

Prosim, poradte mi ake su moznosti, co s tym spravit?

Ide o to ze ak sa nahodou zapcha moj odpad a bude treba rozbyt stenu co okolo stupacky postavim, kto to zaplati?Dala by sa spravit nejaka zmluva ze teda mu to tam necham ale v pripade poruchy bude hradit vsetky skody?A ze by ta zmluva platila aj keby on predal byt niekomu dalsiemu?

Prosim poradte.

Velmi pekne dakujem.

Môžete sa síce dohodnúť, aj písomne, ale vymožiteľnosť je otázna. Teda ak s niečo stane a sused odmietne uhradiť náklady na rozbitie steny, tak si svoje nároky aj tak budeš musieť vymáhať súdne. Tá zmluva síce pomôže, ale aj tak budeš musieť preukázať, že to s tým súvisí.

To, že predchádzajúci majiteľ niečo ústne povolil, neznamená, že ty si viazaný touto dohodou. Ty kľudne môžeš nakázať susedovi, aby si to odstránil a vyriešil v rámci svojho bytu tak, aby tým nezasahoval do tvojich rozvodov a inštalácií. Ak mu to povolíš (hoci aj písomne), zase to len bude dohoda medzi tebou a ním, v prípade predaja ktoréhokoľvek bytu nový vlastník sa nemôže domáhať výhod z tejto zmluvy.

Jediný spôsob, ako to zabezpečiť aj pre budúcnosť je napísať to ako ťarchu na byt, že majiteľ musí strpieť napojenie na kanalizáciu v bytu. TAké niečo je ale v tvoj neprospech, preto by som na tvojom mieste na také niečo nepristúpil.
Perun732
09.09.09,06:02
Ano, tiez sa obavam ze by to sposobilo problemy ak by sa odpad upchal a nedajboze by sme este aj vytopili suesedov.A tahanice po sudoch sa mi zrovna nechce riesit.Dalsia vec je ze za 2-3 roky chceme kupit vacsi byt a predat tento by mohol byt problem, aspon ja by som ho nekupoval keby som vedel vtedy o tom odpade.

Velmi pekne Ti dakujem za radu.

Prajem pekny den.
Milan.Žiška
09.09.09,09:18
Teraz sa rozhoduješ , či spravíš starosti susedovi alebo sebe. U nňa je to jednoznačné.
Alternatíva prehliadnuť tento fakt a isť do rizika problémov v budúcnosti tu je a je len na tebe, či budeš brať prípojku od suseda ako neoprávnenú alebo nie.
220870
09.09.09,10:03
Pokiaľ je to dobre urobené.Tie odpady zo sifónov a WC sa nekazia možnosť takejto poruchy je minimálna a viac ako diskutabilná.Aj keď nikdy sa nič nedá absolútne vylúčiť.Pokiaľ vám to nezavadzia.Ja osobne by som to nechal tak ako to je.