Lilly34
08.09.09,12:25
Prosím Vás réžia v ŠJ môže ostávať na účte ŠJ, alebo sa prevádza na príjmový účet ako príjmy?ˇMy ju máme na účte ŠJ a keď chce niečo vedúca tak si zakúpi z réžie, alebo čerpáme na telefon, čistiace a iné.Počula som, že by nemala ostávať na účte ŠJ, ale že by sa mala priebežne prevádzať na príjmový účet ako príjmy. Ako to je? Ďakujem.
Sojka 007
09.09.09,05:52
Réžie od zamestnávateľa a cudzích stravníkov sa z potravinového účtu presúvajú na príjmový účet. Neviem či to dobre robím , ale ja réžie za zamestnávateľa dávam na 223 223003 111 a za cudzích stravníkov na 223 223003 41- kedysi tam boli aj réžie od zamestnancov, ale to sa už nesmie. Približne raz za tri mesiace tieto peniaze presúvame na zriaďovateľa, čím sa zapoja do rozpočtu obce a následne nám ich vracajú na náš výdavkový účet. Tam ich míňame podľa toho na čo potrebujeme ,ale majú už kód zdroja 41.
Teda napr. 222 09601 633006 41 všeobecný materiál. ak to takto nerobíte ako potom zapájate tieto financie do rozpočtu? Veď vám to nemôže sedieť.Napíš mi ako to u vás funguje.Ahoj.
Lilly34
09.09.09,06:30
Ahoj. U nás na škole to funguje tak. Réžia príde na účet ŠJ. Nedávam ju do príjmov na príjmový účet. Ak vedúca ŠJ niečo kúpi, až vtedy presuniem réžiu na príjmový účet, potom na mesto , potom sa vráti. Alebo keď jej uhrádzam telefón tak tú čiastku jej zoberem z réžiea zase dookola. Ale má tam stále dosť veľký zostatok na réžii. Ja som počula že by nemali byť peniaze na účte ŠJ, ale že sa majú prevádzať stále na príjmový účet, ako príjmy a čerpať na rôzne výdavky. Neviem ako by to malo byť správne. ČI môže mať ŠJ zostatok réžie a čerpať len pri potrebe, alebo trebárs raz mesačne odvádzať tú réžiu na príjmový účet?? Neviem?
Sojka 007
09.09.09,07:07
Určite Ti odporúčam , aby si si to zaviedla ako ja. Pri mesačnom hlásení mi vedúca doloží aj koľko obedov odobrali zamestnanci, koľko je z toho réžia a koľko na potraviny. Ja jej túto vnútroorganizačnú fa. uhradím z nášho výdavkového účtu na potravinový účet a zároveň jej z účtu presuniem réžijné náklady na príjmový účet.Tiež podľa vnútorného dokladu jej vezmem peniaze za réžiu cudzích stravníkov.Je to prehľadné a jednoduché. Na účte ŠJ jej tak zostávajú len peniaze za potraviny. Keď potrebuje riaditeľka vedieť koľko máme financií z réžií SJ viem jej to rýchlo povedať, pretože sa zbierajú na príjmovom účte pekne oddelené.
Lilly34
09.09.09,08:23
Z príjmového ich potom presúvaš na výdavkový? My raz mesačne musíme odviesť príjmy na mesto a potom nám ich vrátia na výdavkový.
Alebo ich máš na príjmovom a tam ich zbieraš?
judita1971
09.09.09,10:34
Z príjmového ich potom presúvaš na výdavkový? My raz mesačne musíme odviesť príjmy na mesto a potom nám ich vrátia na výdavkový.
Alebo ich máš na príjmovom a tam ich zbieraš?

Myslím si, že to záleží od pokynov zriaďovateľa, všade je to asi inak. Ja mám tiež kolobeh réžie - účet ŠJ - príjmový - odoslanie obci , obec vráti na výdavkový. Ja to odosielam priebežne a obec mi to hneď vráti, nakoľko z tejto réžie hradím cca na 100 % 630 ŠJ.
Sojka 007
10.09.09,06:25
My nemáme príjmy také veľké, aby sme ich presúvali každý mesiac. Sme len obecná škola. Každý si môže sám určiť periódu obehu- teda ak vám to neurčil zriadovateľ . Vtedy sa musíte prispôsobiť.
Lilly34
10.09.09,08:17
Ďakujem. Zistila som si u zriaďovateľa, že zostatok réžie môže ostávať na účte ŠJ. Ďakujem všetkým.
gzihlavnikova
18.09.09,10:51
ten kód 111 je správny, keď ste obecná škola?
Sojka 007
21.09.09,05:00
ten kód 111 je správny, keď ste obecná škola?
Pravdu povediac neviem. Mala som kontrolu, nič na to nepovedala. Mne to pomáha rozlíšiť cudzích stravníkov od zamestnávateľa a preto som to takto rozdelila.Dúfam preto, že sa to môže. Väčšina financií za stravu od zamestnávateľa je z prenesených kompetencií a tie dostávame zo štátu. Preto ten kód 111.
gzihlavnikova
21.09.09,06:03
aha takto som nerozmýšľala. No lenže to potom odvádzaš na obec a oni ti to posielajú späť. A to je už potom príjem od obce - či nie? Pomooooooooooooooc - to je hrozné. Mňa z tohoto účtovníctva raz porazí.
Sojka 007
21.09.09,06:27
aha takto som nerozmýšľala. No lenže to potom odvádzaš na obec a oni ti to posielajú späť. A to je už potom príjem od obce - či nie? Pomooooooooooooooc - to je hrozné. Mňa z tohoto účtovníctva raz porazí.
Presne tak. Je to príjem obce a teda 41 vo výdaji. Na príjmovom to mám tak len informatívne.Pre seba. Ty sa tým netráp. Ak nerobíš analýzu financií nemusíš to takto oddeľovať. Ja však riaditeľke analýzu robievam pravidelne, každý príjem , aj výdaj pozorne sledujem a snažím sa odhadovať budúce príjmy a výdavky. Následne porovnávam moje odhady so skutočnosťou. Nerobila by som to, ale zistila som, že bez toho má riaditeľka problém vyčleniť financie pre ŠJ a ŠKD a ja zasa účtovať všetky výdavky na ZŠ. Vždy si myslela , že ŠJ je stratová, nemajú financie a tak. Odkedy jej robím rozbor financií ŠJ a ŠKD si výrazne polepšila, zmodernizovala sa. A riaditeľka tiež zistila, že je to tak lepšie, má prehľad. Takže ako vravím netráp sa. Je to len moja iniciatíva, nemyslím že je to potrebné deliť na 111 a 41, možno je to dokonca aj zle. Neviem. Ale pre svoje analýzy toku financií to potrebujem.
susann2
21.09.09,06:36
ten kód 111 je správny, keď ste obecná škola?
Na účte 223 sa nemôže používať kód zdroja 111. Ja na účte 223 používam kódy zdroja 41 a 72. Kód 72 obsahuje vybrané mimorozpočtové prostriedky a ostatné nerozpočtované príjmy. Podľa zákona 523/2004 Z.z, o rozpočtových pravidlách v § 23 je uvedené, ktoré príjmy to sú:
§ 23
Osobitosti rozpočtového hospodárenia
rozpočtových organizácií
(1) Rozpočtová organizácia je oprávnená prekročiť
rozpočtový limit výdavkov o prostriedky
a) prijaté od iných subjektov na základe darovacej
zmluvy,
b) prijaté na základe zmluvy o združení,30)
c) prijaté od iných subjektov, napríklad formou dotácie
alebo grantu,
d) získané z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi z podnikateľskej
činnosti po zdanení,
e) prijaté z poistného plnenia zo zmluvného poistenia
alebo zo zákonného poistenia,
f) prijaté z úhrad stravy,31)g) prijaté od fyzickej osoby alebo právnickej osoby podľa
osobitného predpisu,32)
h) prijaté od úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa
osobitného predpisu,33)
i) prijaté od účastníkov konania o obnove evidencie
niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim,34)
j) prijaté od rodičov, iných osôb, ktorí majú voči dieťaťu
vyživovaciu povinnosť, alebo žiakov na úhradu
niektorých nákladov v súlade s osobitnými predpismi.
35)
(2) Prostriedky podľa odseku 1 písm. a) až d) vedie
rozpočtová organizácia na samostatnom mimorozpočtovom
účte. Pri použití ich odvedie na osobitný príjmový
účet pre doplnkové zdroje a výdavky realizuje zo
svojho výdavkového účtu s výnimkou prostriedkov
poskytnutých zo zahraničia v cudzej mene určené na
platby v cudzej mene v tuzemsku alebo do zahraničia,
ktoré vedie rozpočtová organizácia na osobitnom účte,
z ktorého realizuje platby.
(3) Príspevky od zákonného zástupcu na úhradu
stravy a úhrady stravy od iných stravníkov v zariadeniach
školského stravovania môže viesť rozpočtová organizácia
na bežnom účte, z ktorého priamo uhrádza
výdavky súvisiace so stravovaním v týchto zariadeniach.
(4) Preddavok preddavkovej organizácii, ktorá je zastupiteľským
úradom Slovenskej republiky v zahraničí,
poskytuje Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej
republiky zo svojho rozpočtu prostredníctvom
osobitného preddavkového účtu na bežný účet preddavkovej
organizácie v zahraničí alebo v hotovosti do
pokladne preddavkovej organizácie v zahraničí. Preddavkovej
organizácii, ktorá je obchodno-ekonomickou
organizačnou jednotkou Ministerstva hospodárstva
Slovenskej republiky v zahraničí, poskytuje preddavok
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zo
svojho rozpočtu prostredníctvom osobitného preddavkového
účtu na bežný účet preddavkovej organizácie
v zahraničí alebo v hotovosti do pokladne preddavkovej
organizácie v zahraničí. Zostatky prostriedkov na týchto
účtoch koncom roka neprepadajú.

S kódom zdroja 72 ešte účtujem poplatky za MŠ a ŠKD vybrané od rodičov.