dufulus
08.09.09,12:49
Ahoojte poraďáci,
potreboval by som poradiť ohľadom účtovania zaplatenej kaucia - firma ktorú účtujem dostala faktúru na kauciu vrámci nájomného - pri skončení nájomného kauciu vrátia.
Neviem kde by som to mal zaúčtovať oproti 321 (faktúre), do nákladov by to nemalo ísť, ale neviem nájsť účet kde by som to hodil, tak prosím poraďte :)



a ešte jedna vec ohľadom toho nájomného - prenajímateľ urobil na objekte rekonštrukciu a nájomcovi to vyfakturoval (faktúra na 15 000 € za rekonštrukciu prenajatého objektu) ... dal som to na 518tku ako služby, keďže to nie je objekt vo vlastníctve tejto firmy, ale majitelia by to chceli dávať postupne do nákladov mesačne (mesačne splácajú 500€ - že mesačne či by sa nedalo to dávať do nákladov - aby to rozložili na viacej rokov, nie len do nákladov v tomto roku)
lenže keď na faktúre mám dátum dodania určený, nemôžem si náklady len tak hociako rozdeliť, alebo čo by ste mi ohľadom tohto poradili?

Ďakujem, Dušan
JankaO
08.09.09,11:09
Ahoojte poraďáci,
potreboval by som poradiť ohľadom účtovania zaplatenej kaucia - firma ktorú účtujem dostala faktúru na kauciu vrámci nájomného - pri skončení nájomného kauciu vrátia.
Neviem kde by som to mal zaúčtovať oproti 321 (faktúre), do nákladov by to nemalo ísť, ale neviem nájsť účet kde by som to hodil, tak prosím poraďte :)

http://www.porada.sk/search.php?searchid=9004426


a ešte jedna vec ohľadom toho nájomného - prenajímateľ urobil na objekte rekonštrukciu a nájomcovi to vyfakturoval (faktúra na 15 000 € za rekonštrukciu prenajatého objektu) ... dal som to na 518tku ako služby, keďže to nie je objekt vo vlastníctve tejto firmy, ale majitelia by to chceli dávať postupne do nákladov mesačne (mesačne splácajú 500€ - že mesačne či by sa nedalo to dávať do nákladov - aby to rozložili na viacej rokov, nie len do nákladov v tomto roku)
lenže keď na faktúre mám dátum dodania určený, nemôžem si náklady len tak hociako rozdeliť, alebo čo by ste mi ohľadom tohto poradili?

http://www.porada.sk/search.php?searchid=9004492
Ďakujem, Dušan
...............
dufulus
08.09.09,13:40
ale tak neviem či len mne ale nejde mi tu hľadanie

aj tieto odkazy mi nejdú - píše mi že nič nenašlo...
marina8
08.09.09,14:15
Ahoojte poraďáci,
potreboval by som poradiť ohľadom účtovania zaplatenej kaucia - firma ktorú účtujem dostala faktúru na kauciu vrámci nájomného - pri skončení nájomného kauciu vrátia.
Neviem kde by som to mal zaúčtovať oproti 321 (faktúre), do nákladov by to nemalo ísť, ale neviem nájsť účet kde by som to hodil, tak prosím poraďte :)



a ešte jedna vec ohľadom toho nájomného - prenajímateľ urobil na objekte rekonštrukciu a nájomcovi to vyfakturoval (faktúra na 15 000 € za rekonštrukciu prenajatého objektu) ... dal som to na 518tku ako služby, keďže to nie je objekt vo vlastníctve tejto firmy, ale majitelia by to chceli dávať postupne do nákladov mesačne (mesačne splácajú 500€ - že mesačne či by sa nedalo to dávať do nákladov - aby to rozložili na viacej rokov, nie len do nákladov v tomto roku)
lenže keď na faktúre mám dátum dodania určený, nemôžem si náklady len tak hociako rozdeliť, alebo čo by ste mi ohľadom tohto poradili?

Ďakujem, Dušan

tu kauciu by som dala na ucet 314/A a mozes si to nazvat ako " kaucia najomne" , na konci roka zinventarizujes zostatok, takze 314/321 na fakture, 321/221,211 uhrada
tomu druhemu moc nerozumiem, lebo ked urobili rekonstrukciu, tak oni Vam ako refakturuju naklady spojene s rekonstrukciou? teda to co zaplatili tak vam aj vyfakturovali?
nemoze to ist cele na 518, malo by to byt rozclenene na obdobie, na ktore je uzatvorena najomna zmluva a odpisovat ako zhodnotenie prenajateho majetku
treba prestudovat zmluvu o najme a podla toho sa zariadit
dufulus
08.09.09,17:39
áno, oni nám refaktúrujú náklady spojené s rekonštrukciou prenajatej budovy. A to nechápem, rekonštrukcia už je dokončená, poslali faktúru v celkovej hodnote, ale podla mňa by celková suma faktúra mala ísť rovno do nákladov k dátumu dodania tejto rekonštrukcie na prijatej faktúre a nie v mesačných splátkach.
Dobre, beriem že sa nájomca s prenajímateľom že to bude splácať mesačne 500 eurami, ale aj tak do nákladov by to malo byť naraz - ale klient chce, ako by sa dalo dosiahnuť, aby mu to išlo do nákladov mesačne a nie takto jednou sumou - riešením by bolo, keby mu o tú sumu prenajímateľ zvýši mesačné nájomné, ale nemám pri sebe nájomnú zmluvu ani tú faktúru, má ju klient momentálne u seba...
marina8
08.09.09,18:14
áno, oni nám refaktúrujú náklady spojené s rekonštrukciou prenajatej budovy. A to nechápem, rekonštrukcia už je dokončená, poslali faktúru v celkovej hodnote, ale podla mňa by celková suma faktúra mala ísť rovno do nákladov k dátumu dodania tejto rekonštrukcie na prijatej faktúre a nie v mesačných splátkach.
Dobre, beriem že sa nájomca s prenajímateľom že to bude splácať mesačne 500 eurami, ale aj tak do nákladov by to malo byť naraz - ale klient chce, ako by sa dalo dosiahnuť, aby mu to išlo do nákladov mesačne a nie takto jednou sumou - riešením by bolo, keby mu o tú sumu prenajímateľ zvýši mesačné nájomné, ale nemám pri sebe nájomnú zmluvu ani tú faktúru, má ju klient momentálne u seba...


a preco sa o tu sumu nenavysilo najomne? ved aj tak je to na splatky, tak sa neda urobit dodatok o navyseni najomneho?
inak treba si asi pozriet par. 24. ods. 2 a par 29 zakona o dani z prijmu
do nakladov mozes dat tech. zhodnotenie ak je za rok max 1700eur
nasla som aj priklad:
danovnik si prenajal budovu, ktoru po dohode s prenajimatelom zrekonstruoval. na zaklade pisomnej dohody s vlastnikom nehnutelnosti vykonane technicke zhodnotenie uviedol najomca do pouzivania a zacal odpisovat v odpisovej skupine 4, t.j v rovnakej, do akej je zaradeny aj technicky zhodnoteny majetok prenajimatela (budova)
najomca si moze zvolit na odpisovanie rovnomernu alebo zrychlenu metodu odpisovania, uctovne odpise najomca technicke zhodnotenia na prenajatom majetku za dobu trvania najomnej zmvuly

a z toho mi vyplyva, ze v pripade ze najomna zmluva je na dobu neurcitu tak doba odpisovania je 20 rokov, ale treba to overit, zatial som mala iba zmluvy na dobu urcitu
mudroš
10.09.09,06:40
Na presnú odpoveď by som musel vidieť zmluvu.
Možno sa v nej hovorí o úpravách (tech. zhodnotení) a je to tam definované ako ďalšia časť nájomného.
Alebo je v nej povedané, že TZ bude vo svojom majetku odpisovať nájomca.
Alebo je to uvedené nejako inak.
Podobné perličky bývajú často v zmluvách schované.

K tej kaucii. Súhlasím s tým, že sa bude účtovať na 314.AU. Chcel by som len upozorniť, že pravdepodobne pôjde o dlhodobú pohľadávku (predpoklad prenájmu dlhší ako 1 rok).
Potom sa bude v súvahe vykazovať medzi dlhodobými pohľadávkami. A navyše sa bude musieť k nej tvoriť oporavná položka (diskontovať) podľa § 18 ods. 8 postupov účtovania pre podnikateľov.