luckapastvova
08.09.09,13:58
Ahojte Poraďáci!

Máme s manželom dosť veľkú dilemu a tak ma napadlo, že sa Vás spýtam na radu. Určite je tu niekto, kto nám bude vedieť poradiť.
V roku 2008 vo februári sme uzatvorili zmluvu, ktorá sa týkala výstavby bytu v bytovom dome. Stavba mala byť dokončená 31.08.2009, ale ešte do dnešného dňa neprebehla kolaudácia. V zmluve máme napísaný dátum začiatku a ukončenia výstavby. My sme považovali dátum ukončenia výstavby zhodný s dátumom skolaudovania stavby. Zhotoviteľ stavby nám však povedal, že tento dátum s tým nesúvisí. Nezdá sa mi to, pretože chce od nás, aby sme mu podpísali "Zápis o prevzatí a odovzdaní stavby" a na ňom je dátum 31.08.2009. Pritom v byte máme ešte nedokončené veci a dnes sme zistili navyše, že nebudeme mať el. energiu, pretože tam nie je doriešený hlavný prívod elektrickej energie. V piatok sa máme s ním stretnúť a veci doriešiť. Chcem sa spýtať, či môžeme podpísať tento zápis a prevziať byt a zaplatiť zaň zostávajúcu čiastku, alebo bude lepšie neplatiť a nič nepodpisovať a čakať kým bude vyriešený problém s tou elektrickou energiou. Na elektrárňach som zistila, že zhotoviteľ má povinnosť vyriešiť problém s tým hlavným prívodom, nie je to našou povinnosťou. Napadlo ma, či by sa to nestalo našou povinnosťou, keď sa staneme skutočnými vlastníkmi. Ešte som sa dočítala v kolaudačnom zákone, že je potrebná na kolaudáciu prípojka na vodu, plyn a energiu. Nevieme, čo sa myslí prípojkou? Či len rozvody v byte, alebo aj pripojenie na vonkajšie siete.
Dúfam, že mi rozumiete. Ak nie, opýtajte sa a ja Vám to vysvetlím lepšie. Ďakujem za rady.
KEJKA
08.09.09,12:12
ide zrejme o nedostatočne vyhotovenú zmluvu.
Podľa mňa podpísaním prevzatia bytu by si na seba prevzala aj všetky problémy súvisiace s kolaudáciou.
Takže nič nepodpisuj, teba ako občana zaujíma skolaudovaný byt so všetkým, čo s tým súvisí.
dedulko
08.09.09,12:18
ide zrejme o nedostatočne vyhotovenú zmluvu.
Podľa mňa podpísaním prevzatia bytu by si na seba prevzala aj všetky problémy súvisiace s kolaudáciou.
Takže nič nepodpisuj, teba ako občana zaujíma skolaudovaný byt so všetkým, čo s tým súvisí.

Podľa mňa stavbu kolauduje ten, kto dostal stavebné povolenie.
Byt preber = podpíš, keď bude užívacie povolenie !!!!
luckapastvova
08.09.09,13:49
A to užívacie povolenie dostaneme od zhotoviteľa stavby? Ešte som o niečom takom nepočula
dedulko
08.09.09,14:03
A to užívacie povolenie dostaneme od zhotoviteľa stavby? Ešte som o niečom takom nepočula

Asi bysa hodil kúsok zmluvy.
Developer-investor(zhotoviteľ ) dostal stavebne povolenie a po kontrole (že stavba sa dá normálne užívať + súpis vád s termínmi ) - kolaudácii dostane užívacie povolenie a to vám ukáže / dá overenú copy.Ty ho dostaneš od druhej strany zmluvy.
luckapastvova
09.09.09,08:17
Ďakujem!
A ešte som sa chcela spýtať, čo znamená v kolaudačnom zákone, že aby prešla stavba kolaudáciou, musia tam byť prípojky na vodu, plyn a el.energiu. Tými prípojkami sa rozumejú rozvody v bytovke, alebo aj napojenie bytovky a bytu na plyn, vodu a el. energiu z vonkajšieho prostredia?
Myslíte, že pri kolaudácii môžeme požadovať od zhotoviteľa, nech nám ukáže, či je v zásuvkách prúd, či tam funguje voda a plyn?
Milan.Žiška
09.09.09,09:12
Ak máš v zmluve pokutu resp. penále z omeškania, tak to je pravý dôvod prečo chcú mať podpísané prevzatie. ostatné sú len "technické formality"...
220870
09.09.09,10:24
Ak aj niečo takéto budete preberať a podpisovať do zmlúv a preberacích protokokolov vypíšte všetky nedostatky ,nedorobky,chyby a uvedte dátum dokedy musia byť odstránené a výšku pokuty za neodstránenie v dohodnutom termíne.Ak nieje stavba dokončená v dohodnutom termíne,množstve a kvalite nemusíte vyplatiť dohodnutý obnos peňazí.Doporučujem ,aby ste si na preberanie zo sebou vzali niekoho kto stavbám rozumie .Takýto ľudia dokážu nájsť veľa skrytých závad ,pre vás ako laika neviditeľných.
chandler
09.09.09,13:48
Kolaudacia, je medzi stavebnou firmou (resp. tym s kym mate zmluvu o vystavbe) a stavebnym uradom. Vy tam vobec nebudete.
Tie pripojky znamenaju, ze dom musi uz byt napojeny na vonkajsie rozvody elektriky atd. teda nestaci ked je dom postaveny ale odrezany od elektriky.
Medzi vami a stavebnou firmou (resp. tym s kym mate zmluvu o vystavbe) prebehne preberacie konanie, kde podpisete ze preberate byt a spisete vsetky zavady ktore vidite (napr. krivu kachlicku a oskrete dvere) - tieto veci pri kolaudacii nikoho nezaujima. Teoreticky mozete prevziat byt uz pred kolaudaciu ale bola by to hlupost. Podpiste prevzatie az po tom ako bude byt skolaudovany.
luckapastvova
09.09.09,15:19
Ďakujem! Veľmi si nám pomohol!!!
luckapastvova
09.09.09,15:25
ahoj Chandler
existuje nejaký zákon, z ktorého si to vyčítal alebo sa jedná len o tvoje skúsenosti? Ďakujem!!
V piatok máme predbežnú kolaudáciu a chceme riešiť tú energiu, ale hodil by sa nám aj nejaký zákon, ktorým by sme sa mohli obhájiť.
Moc moc Vám všetkým ďakujem!!!
chandler
10.09.09,06:12
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/stavebny-zakon/

v stavebnom zakone sa pise o kolaudacii. o preberacom konani sa tam nepise nic - to je obchodny vztah. predpokladam, ze sa riadi obcianskym zakonnikom.

"predbezna kolaudacia" neexistuje - preto tam nic nepodpisujte :)
luckapastvova
10.09.09,07:59
Aj ja som vyčítala, že predbežná kolaudácia neexistuje, ale chcela som si to overiť. Ďakujem za infošky aj link