rucnygranat
08.09.09,14:02
Dobry den,

chcel by som sa opytat ci som povinny zaplatit nejaku dan, ak predavam pozemok (les), ktory som ziskal pred necelym rokom postupnym dedenim v priamom rade (t.j. po rodicoch, kt. boli jeho vlastnikmi dlhsie nez 5 rokov). Predajna cena je cca 20000 Eur. Dakujem
hanelie
08.09.09,12:53
Podľa ustanovenia § 9 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
wagner
23.01.13,09:51
Chcem poprosiť o radu. Som vlastníčkou lesa, ktorý majú v správe Lesy SR. Les leží v ťažko prístupnom teréne a nemôže sa tam ťažiť, lebo je to ochranné pásmo (už 40 rokov). Dostala som ponuku na odpredaj - je to poľovník a chce to na poľovný revír. Otázka znie - či les odpredať, za akú cenu, či tam bude potrebné aj ohodnotenie pozemku. Les som zdedila pred 11 rokmi.
wagner
23.01.13,16:05
Posúvam - nikto mi nevie poradiť?
peterknazeje
23.01.13,16:34
Chcem poprosiť o radu. Som vlastníčkou lesa, ktorý majú v správe Lesy SR. Les leží v ťažko prístupnom teréne a nemôže sa tam ťažiť, lebo je to ochranné pásmo (už 40 rokov). Dostala som ponuku na odpredaj - je to poľovník a chce to na poľovný revír. Otázka znie - či les odpredať, za akú cenu, či tam bude potrebné aj ohodnotenie pozemku. Les som zdedila pred 11 rokmi.
- potrebujete peniaze?
- viete peniaze lepsie bezpecne zhodnotit/vyuzit?
- je ponuka natolko jedinecna, ze sa uz nebude opakovat?
- polovnik nepotrebuje les vlastnit, aby tam bol polovny revir,
- niekedy sa pozemky vymienaju so statnymi lesmi a ziskavaju sa lukrativne pozemky ale na to treba spravnych ludi a spravne zdovodnenie (napriklad Pecniansky les v Bratislave)
- ak sa tam tak dlho netazilo, stromy su pekne, priroda cista,
- osobne by som si les nechal, stromy netreba polievat,
- a dedicstvo bude pokracovat dalej,
wagner
23.01.13,17:20
- potrebujete peniaze?
- viete peniaze lepsie bezpecne zhodnotit/vyuzit? - nejde o peniaze, ale prídu vhod
- je ponuka natolko jedinecna, ze sa uz nebude opakovat? - preto sa pýtam, že cenu neponúka predbežne žiadnu, podľa toho sa viem rozhodnúť
- polovnik nepotrebuje les vlastnit, aby tam bol polovny revir, - súhlasím
- niekedy sa pozemky vymienaju so statnymi lesmi a ziskavaju sa lukrativne pozemky ale na to treba spravnych ludi a spravne zdovodnenie (napriklad Pecniansky les v Bratislave) - toto nie je v lukratívnej časti, zlá prístupnosť, ani lesy to nečistia
- ak sa tam tak dlho netazilo, stromy su pekne, priroda cista,- je to v ochrannom pásme, nedá sa tam ťažiť, čo spadne to aj zhnije
- osobne by som si les nechal, stromy netreba polievat, - nie je z toho úžitok, iba som vlastník
- a dedicstvo bude pokracovat dalej, - rodina býva v BA, sem sa ťažko vrátia bývať. Po mojej smrti dom predajú aj les a peniaze si oni užijú, nie ja

odpoveď v texte
wagner
23.01.13,19:48
Posúvam - nevie nikto?
buchač
23.01.13,20:10
Chcem poprosiť o radu. Som vlastníčkou lesa, ktorý majú v správe Lesy SR. Les leží v ťažko prístupnom teréne a nemôže sa tam ťažiť, lebo je to ochranné pásmo (už 40 rokov). Dostala som ponuku na odpredaj - je to poľovník a chce to na poľovný revír. Otázka znie - či les odpredať, za akú cenu, či tam bude potrebné aj ohodnotenie pozemku. Les som zdedila pred 11 rokmi.

Posúvam - nevie nikto?
...v súvislosti s červeným morom by som snáď doplnil , že aj vlastník lesa je povinný starať sa oň ( zákony teraz ale nehľadám )...

Otázka už stojí len na tej cene ...

Aktuálnu cenu pôdy a osobitne aj porastu môže určiť súdny znalec, prípadne je možné vychádzať z ceny obvyklej v danej lokalite...


Ja by som predal ...niečo dal deťom , niečo užil , niečo ....atď .....
wagner
23.01.13,20:15
...v súvislosti s červeným morom by som snáď doplnil , že aj vlastník lesa je povinný starať sa oň ( zákony teraz ale nehľadám )...

Otázka už stojí len na tej cene ...

Aktuálnu cenu pôdy a osobitne aj porastu môže určiť súdny znalec, prípadne je možné vychádzať z ceny obvyklej v danej lokalite...


Ja by som predal ...niečo dal deťom , niečo užil , niečo ....atď .....

Cena podľa porastovej mapy bola pred dvomi rokmi 33 centov. Sesternica tiež predala, ale po 15 centov. Ja nepôjdem pod cenu. Nie je to veľká výmera, ale je rozdiel dostať tisíc € a napr. päťsto €. Preto chcem vedieť či niekto nevie, v akej cene sa predáva les v ochrannom pásme, kde sa nedá ťažiť. Lesy majú zmluvu, tak sa oni majú o to starať. A keďže neťažia, tak ani nič neplatia.