Majuška11
08.09.09,17:33
Poprosím Vás o radu, keď účtujem v JU a podnikateľ vloží do pokladne fin.hotovosť /príjem /, musím túto sumu viesť v závazkoch? Musím mu vklad vrátiť /výdaj z pokladne/?
hanelie
08.09.09,15:36
nie je to záväzok, vklad sa nemusí vybrať, pokiaľ nie je dostatok prostriedkov
Audel
17.09.09,06:31
A ako to je ked vkladám vlastný tovar do podnikania?
Jedná sa o to že tovar som si objednal pred začatím živnosti ale dodaní mi bol až po mesiaci podnikania. CIže datum vystavenia je máj a datum dodania Júl . Ako sa to presne účtuje v JU? dakujem za odpoved
Chudíková Katarína
17.09.09,06:42
Zaúčtuješ to ako nákup tovaru v tom mesiaci, kedy ti prišiel, t.j. v júli a aj keby to tak nebolo vystavené, tak by si to mohla zaúčtovať do nákladov s tým, že sa to týka podnikania a budú k tomu tržby.
DanielaSL
17.09.09,06:47
Poprosím Vás o radu, keď účtujem v JU a podnikateľ vloží do pokladne fin.hotovosť /príjem /, musím túto sumu viesť v závazkoch? Musím mu vklad vrátiť /výdaj z pokladne/?

V poslednom Poradcovi som sa práve dočítala, že to záväzok je a treba o tom účtovať. Nemám ho práve pri sebe, ale keď sa ku nemu dostanem , tak to presnejšie napíšem.
veruska
17.09.09,07:30
Doteraz som aj ja takto účtovala osobný vklad podnikateľa, ale včera som si prečítala Poradcu 1/2010, kde sa preberá tento problém a odpoveď znie (citujem časť z článku) :
„Osobný vklad podnikateľa prevodom z osobného účtu na podnikateľský , je teda potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane ( vznik záväzku – pomocná evidencia). Vrátenie osobného vkladu z podnikateľského účtu na osobný účet je potrebné účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane ( zníženie záväzku – pomocná evidencia).“

Tak teraz neviem...
Zita5
17.09.09,07:32
Už na túto tému bola na Porade diskusia , prikladám vyjadrenie DRSR aj samotnú tému od ekopo ...
http://www.porada.sk/t34318-vklad-szco-reakcia.html
hanelie
17.09.09,08:11
http://www.porada.sk/314582-post11.html

výber vkladu podnikateľa - nič také nemám, zato osobnú spotrebu áno - tou sa vyrovnáva, resp znižuje vklad ,

učtovať o vklade ako o záväzku - nuž :confused:
Marianna01
17.09.09,08:32
no, ja neviem, prečítala som si celú tému o vklade SZČO... v niečom súhlasím, v inom nie, ale aj tak, ak mám vklad účtovať ako záväzok, pritom vložím napr. 1000€, ale na osobnú spotrebu vyberiem 1500€, čo spravím s tými 500€?

v každom prípade sa mi veľmi páčil príspevok Janky Ácsovej - aj keď som ocenila ekopo s dotazom a odpoveďou UDR, napriek tomu musím dať Janke za pravdu:

http://www.porada.sk/314647-post23.html
Audel
17.09.09,13:22
osobná spotreba je vlastne mzda podnikatela. ked das vlastny vklad tak ho uctujes ako nedanový príjem. Ak si tie peniaze chces vybrat je to formou osobného výberu - nedanový výdaj v stĺpci osobná spotreba. Dalsie výbery robíš rovnako. Kedže je to nedanový výdaj, tak sa ti to neoplatí vybrat viac ako si na zaciatku podnikania vložil.
Audel
17.09.09,13:55
CITÁT:
Zaúčtuješ to ako nákup tovaru v tom mesiaci, kedy ti prišiel, t.j. v júli a aj keby to tak nebolo vystavené, tak by si to mohla zaúčtovať do nákladov s tým, že sa to týka podnikania a budú k tomu tržby.


Takže nemusím robiť žiadny prevod do podnikania , keďže faktura bola vystavená pred začiatkom podnikania aby som mal všetok tovar a preto tam nieje ičo dič..... Stačí to odôvodniť ako príprava na podnikanie? ď
hrk.skk
23.09.09,19:43
Dobry den vsetkym,

po velmi dlhom case sa dostavam spat do JU. Myslim, ze v celku pozorne som si precital polemiku ci ano alebo nie uctovat vklad do podnikania a ko zavazok.

Ked budem vychadzat z toho, ze sa priklonim k zaveru, ze predsa len pojdem cestou uveidencie v zavazkoch, by som chcel poprosit o prakticku radu z hladiska uctovania vkladu/vyberu vkladu.

Pouzivam SW Pohoda a pri "pokuse" zauctovat hotovostny vklad ako zavazok (samotny prijem do hotovostnej pokladne NP nie je problem a logicky mi aj vznikol) som sa akosi dostal do slepej ulicky. Je uplne normalne, ze pri evidencii zavazku sa stanovuje jeho splatnost, ale v tomto momente vyvstavaju pre mna otazky: co tam dat? ako sa rozhodnut, kedy uz konecne vklad podnikatela bude splatny? taktiez je to pre mna otazkou samotna predkontacia, mam to povazovat za vydavok neovplyvnujuci zaklad dane(zrejme prevody pre osobnu spotrebu)?

Ak idem do detailu a vyrobim si jednoduchy priklad:

-vklad do podnikania bol 100€ (zvysenie hotovosti v pokladni)
- vznik zavazku 100€
- vyber osobnej spotreby nasledne bol napr. 120€

Ako postupovat? rozdelit tu osobnu spotrebu na 2 casti? jednu vo vyske zavazku a tym ho "vyrovnat" a druhu ako klasicky vyber (napr. z pokladne) v ramci osobnej spotreby?

Ospravedlnujem sa za dlhsi prispevok, ale velmi ocenim ak sa najde niekto, kto poradi.

Dik
hrk.skk
04.10.09,16:16
Dobry den vsetkym,

po velmi dlhom case sa dostavam spat do JU. Myslim, ze v celku pozorne som si precital polemiku ci ano alebo nie uctovat vklad do podnikania a ko zavazok.

Ked budem vychadzat z toho, ze sa priklonim k zaveru, ze predsa len pojdem cestou uveidencie v zavazkoch, by som chcel poprosit o prakticku radu z hladiska uctovania vkladu/vyberu vkladu.

Pouzivam SW Pohoda a pri "pokuse" zauctovat hotovostny vklad ako zavazok (samotny prijem do hotovostnej pokladne NP nie je problem a logicky mi aj vznikol) som sa akosi dostal do slepej ulicky. Je uplne normalne, ze pri evidencii zavazku sa stanovuje jeho splatnost, ale v tomto momente vyvstavaju pre mna otazky: co tam dat? ako sa rozhodnut, kedy uz konecne vklad podnikatela bude splatny? taktiez je to pre mna otazkou samotna predkontacia, mam to povazovat za vydavok neovplyvnujuci zaklad dane(zrejme prevody pre osobnu spotrebu)?

Ak idem do detailu a vyrobim si jednoduchy priklad:

-vklad do podnikania bol 100€ (zvysenie hotovosti v pokladni)
- vznik zavazku 100€
- vyber osobnej spotreby nasledne bol napr. 120€

Ako postupovat? rozdelit tu osobnu spotrebu na 2 casti? jednu vo vyske zavazku a tym ho "vyrovnat" a druhu ako klasicky vyber (napr. z pokladne) v ramci osobnej spotreby?

Ospravedlnujem sa za dlhsi prispevok, ale velmi ocenim ak sa najde niekto, kto poradi.

Dik
Dobry den, prosim najde sa niekto, kto poradi?

Dakujem.
Beata
04.10.09,16:39
Dobry den vsetkym,

po velmi dlhom case sa dostavam spat do JU. Myslim, ze v celku pozorne som si precital polemiku ci ano alebo nie uctovat vklad do podnikania a ko zavazok.

Ked budem vychadzat z toho, ze sa priklonim k zaveru, ze predsa len pojdem cestou uveidencie v zavazkoch, by som chcel poprosit o prakticku radu z hladiska uctovania vkladu/vyberu vkladu.

Pouzivam SW Pohoda a pri "pokuse" zauctovat hotovostny vklad ako zavazok (samotny prijem do hotovostnej pokladne NP nie je problem a logicky mi aj vznikol) som sa akosi dostal do slepej ulicky. Je uplne normalne, ze pri evidencii zavazku sa stanovuje jeho splatnost, ale v tomto momente vyvstavaju pre mna otazky: co tam dat? ako sa rozhodnut, kedy uz konecne vklad podnikatela bude splatny?

Zrejme máš nejakú predstavu o tom, kedy by mohol byť Tvoj osobný vklad splatný; Daj predpokladanú splatnosť.



taktiez je to pre mna otazkou samotna predkontacia, mam to povazovat za vydavok neovplyvnujuci zaklad dane(zrejme prevody pre osobnu spotrebu)?

Ak idem do detailu a vyrobim si jednoduchy priklad:

-vklad do podnikania bol 100€ (zvysenie hotovosti v pokladni)
- vznik zavazku 100€
- vyber osobnej spotreby nasledne bol napr. 120€

Ako postupovat? rozdelit tu osobnu spotrebu na 2 casti? jednu vo vyske zavazku a tym ho "vyrovnat" a druhu ako klasicky vyber (napr. z pokladne) v ramci osobnej spotreby?

Samozrejme, najskôr si vyrovnaj záväzok a zvyšných 20 € daj ako osobnú spotrebu. Oboje je výdavok neovplyvňujúci základ dane.
hanelie
04.10.09,18:08
je to proti logike, aby bol vklad podnikateľa vedený ako záväzok - ako to tu bolo už uvedené - to potom osobná spotreba by mala byť vedená ako pohľadávka - tento vklad / podnikateľa/ vôbec nemusím mať v úmysle niekedy vybrať - že sa postupom času tvorí zisk - to už by nemalo mať spolu žiadnu súvislosť - v podstate sa na účtovné vyčistenie pokladne použije osobná spotreba -
Beata
04.10.09,22:51
Dovolím si citovať Janku Acsovú v príspevku č. 23 (http://www.porada.sk/314647-post23.html), v téme vklad SZČO - reakcia:

:) Rozhodnutie je na každom jednom tak, ako aj právo na ponechanie si vlastného názoru.
Osobne s týmto celým príspevkom súhlasím a AJ vďaka nemu by som sa dokázala obhájiť pred DÚ, keďže sama som doposiaľ neúčtovala o osobnom vklade ako o záväzku.
Ak sa však niekto rozhodol, alebo rozhodne účtovať v zmysle vyjadrenia ÚDR:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu uvádza nasledovné:

Osobný vklad je potrebné účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane Tento vklad je potrebné evidovať v pomocnej evidencii ako záväzok.

Váš dopyt:

Dobrý deň. Podnikateľ, FO účtujúca v JU vloží do podnikania peňažné prostriedky / napr. na nákup tovaru.../ Vklad je účtovaný ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Je potrebné "vklad" evidovať ako záväzok? Ďakujem za odpoveď.

je to jeho rozhodnutie a zrejme nebude musieť ani nič obhajovať. Takže je na každom jednom...


je to proti logike, aby bol vklad podnikateľa vedený ako záväzok - ako to tu bolo už uvedené - to potom osobná spotreba by mala byť vedená ako pohľadávka - tento vklad / podnikateľa/ vôbec nemusím mať v úmysle niekedy vybrať - že sa postupom času tvorí zisk - to už by nemalo mať spolu žiadnu súvislosť - v podstate sa na účtovné vyčistenie pokladne použije osobná spotreba -

Celkom proti logike mi nepripadá, ak sa rozhodnem, že môj osobný vklad chcem naspäť, vykazujem ho v knihe záväzkov a na konci účt. obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch (skôr si myslím, že sa tam ani nedostane, lebo v priebehu účtovného obdobia ho isto vyrovnám výberom na osobnú spotrebu, záleží od výšky vkladu, samozrejme).
Naopak, absurdné je účtovať osobnú spotrebu ako pohľadávku! To je predsa moja povedzme výplata a predsa nebudem výplatu účtovať ako pohľadávku. Ak som si v priebehu účt. obdobia vybrala na osobnú spotrebu viac a pri uzávierke zistím, že mám zaplatiť daň, ale v pokladni nemám peniaze, tak si tú daň zaplatím buď z prostriedkov, ktoré som čerpala na osobnú spotrebu a mám ich napr. uložené, alebo ak som ich už minula, budem si musieť požičať a daň zaplatiť, čím mi vznikne zasa záväzok...

Nechcela som viac rozvíjať túto debatu, lebo naozaj sa tu už o tom popísalo dosť a názory sa rôznia, ale bolo by asi dobré, aby sme nemýlili tých, ktorí sa rozhodli účtovať osobný vklad tak, či onak. Každý si môže prečítať čo všetko sa popísalo a rozhodnúť sa ako bude postupovať.

Preto som reagovala na konkrétnu otázku člena hrk.skk, ktorý sa rozhodol vykazovať osobný vklad v záväzkoch:



Ked budem vychadzat z toho, ze sa priklonim k zaveru, ze predsa len pojdem cestou uveidencie v zavazkoch, by som chcel poprosit o prakticku radu z hladiska uctovania vkladu/vyberu vkladu.

JPouzivam SW Pohoda a pri "pokuse" zauctovat hotovostny vklad ako zavazok (samotny prijem do hotovostnej pokladne NP nie je problem a logicky mi aj vznikol) som sa akosi dostal do slepej ulicky. Je uplne normalne, ze pri evidencii zavazku sa stanovuje jeho splatnost, ale v tomto momente vyvstavaju pre mna otazky: co tam dat? ako sa rozhodnut, kedy uz konecne vklad podnikatela bude splatny? taktiez je to pre mna otazkou samotna predkontacia, mam to povazovat za vydavok neovplyvnujuci zaklad dane(zrejme prevody pre osobnu spotrebu)?

Ak idem do detailu a vyrobim si jednoduchy priklad:

-vklad do podnikania bol 100€ (zvysenie hotovosti v pokladni)
- vznik zavazku 100€
- vyber osobnej spotreby nasledne bol napr. 120€

Ako postupovat? rozdelit tu osobnu spotrebu na 2 casti? jednu vo vyske zavazku a tym ho "vyrovnat" a druhu ako klasicky vyber (napr. z pokladne) v ramci osobnej spotreby?

konkrétnou odpoveďou:


Zrejme máš nejakú predstavu o tom, kedy by mohol byť Tvoj osobný vklad splatný; Daj predpokladanú splatnosť.

Samozrejme, najskôr si vyrovnaj záväzok a zvyšných 20 € daj ako osobnú spotrebu. Oboje je výdavok neovplyvňujúci základ dane.