avelka
08.09.09,17:35
Ahojky,
ja mám problém, prepáčte, možno som trápna ale nemám ani páru ako si mám toto počítať:
- my sme platci DPH
- postavili sme byt.dom s bytmi, ktorý sme mali predať / uplatnili sme DPH a
predali by sme s DPH/
- bohužiaľ sa to nepodarilo, takže byt. dom ideme dať do prenájmu obci
- obci musíme fakturovať prenájom bez DPH / obec je neplatca DPH /
- takže by som mala podľa par. 54 zákona o DPH "úprava dane odpočítanej pri investičnom
majetku" prepočítať DPH koeficientom a pomernú časť odpočitanej DPH štátu vrátiť, keďže
som si pri výstavbe DPH odpočítala a následne budem fa prenájom bez DPH

--- ako to mám vypočítať ???? ja absolútne neviem ako mám počítať koeficient, z čoho, za aké obdobie.....akoóó prosím poraďte mi
betka
08.09.09,18:24
Poďme odzačiatku:
Doposial ste zrejme koeficient nepočítali. Vieme však, že dochádza k zmene používania DHM:
Chýba základná info, kedy bola kolaudácia a byt zaradený do používania. Ale nevadí vyjdeme z toho.


§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku


(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

Predpokladajme, že ste zaradili do používania v roku 2008. Odpočítali ste DPH v zmysle zákona. V roku 2009, je potrebné upraviť DPH, kt. ste si odpočítali, pretože došlo k zmene použitia. Koeficient ste doteraz nepoužívali
Pozrime si prílohu č. 1 zákona o DPH:
DHM ste zaradili do 1. skupiny-s možnosťou odpočítania DPH v plnej výške, a teda majetok začnete teraz používať uplne na odlišné účely:
1-znamená odpočítanie dane v plnej výške (to je za rok 2008)
0- v roku 2009 mozeme daň odpočítať len v nulovej výške

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
b) investičný majetok, pri ktorom nemohol odpočítať daň, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane,
c) investičný majetok, pri ktorom odpočítal pomernú výšku dane, používa na dodávky tovarov a služieb s možnosťou odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikanie alebo na iný účel ako na podnikanie; za zmenu účelu použitia investičného majetku, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, považuje sa aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0, 10.


(4) Obdobie na úpravu odpočítanej dane pri zmene účelu použitia investičného majetku podľa odseku 1 je päť kalendárnych rokov vrátane roka, v ktorom investičný majetok platiteľ nadobudol alebo na vlastné náklady vytvoril okrem investičného majetku podľa odseku 2 písm. b) a c), pri ktorom je obdobie na úpravu desať kalendárnych rokov, a obdobie na úpravu odpočítanej dane začína plynúť v roku, v ktorom bol investičný majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Ak platiteľ dodá investičný majetok podľa odseku 2 písm. b) a c) pred uvedením do užívania a zmení účel použitia, upraví odpočítanú daň v kalendárnom roku, keď dodá investičný majetok.

(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.

12/2009

(6) Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku predstavuje 0, 10 a menej; hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia investičného majetku je rozdiel čísla A a čísla B podľa prílohy č. 1.

(7) Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s uplatnením dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s možnosťou odpočítania dane. Ak v priebehu obdobia na úpravu odpočítanej dane platiteľ dodá investičný majetok s oslobodením od dane, posudzuje sa tento investičný majetok až do uplynutia obdobia na úpravu odpočítanej dane, akoby bol používaný na podnikanie s oslobodením od dane.

Neviem, ktorý ste prípad.... Vráťme sa k našej teorii:
1.Predpokladajme, že ste si uplatnili nárok na odpočítanie DPH v roku 2008 v hodnote 100 tis. €. V roku 2009 dojde k zmene účelu bez možnosti odpočítania:
DD= (100x(1-0)x9))/10=90 tis. €. Vypočítame dodatočne neodpočítanú daň v sume 90 tis v DP 12/2009

2. Ak sa zaradil do používania, skolaudoval sa v roku 2009, potom by bola dodatočne neodpočítaná daň v sume 100 tis. DP 12/2009 v sume 100 tis. €
Tu je potrebné tiež vedieť, že FA, kt. budem dostávať za opravy, za energie, ...... už nemám nárok na odpočítanie DPH, pretože poskytujem služby, kt. sú oslobodené od DPH v zmysle par. 38 zákona

ČO znamená koeficient laicky a kedy ho použijem. Ak by som danú "bytovku" prenajala obci 80% a platitelom DPH by som prenajímala v režime DPH, t.j. zvyšných 20% plochy, potom uvažujem nad koef. v zmysle par. 50, kt. mi definuje: Ak prijmem tovary a služby s možnosťou odpočítania DPH, ako aj bez možnosti odpočítania, možem odpočítať DPH len vo výške pomeru .....
To sú naše opravy, tu opravu, kde je výška DPH 10 tis. €, nemožem odpočítať v plnej výške, ale odpočítam ju len pomerne, mojim koef., kt. si vypočítam podla tohto par. (čitatel a menovatel čísielka ...., prečítať si znenie par.) a dám si ho odsúhlasiť správcovi, pokial nemám koef. z minulého roka, a používam ho v roku 2009 po prvýkrát......

Podoplňajte ma prosím, ak Vás napadá niečo v tejto obšírnej tematike.
avelka
09.09.09,15:29
Ahoj Betka,
ďakujem že si mi napísala, trochu sa mi začína vyjasňovať, ale možno sa ešte budem pýtať blbosti, tak sa vopred ospravedlňujem:
- bytovku sme začali stavať v roku 2006, celý rok 2007, 2008 a teraz bol skolaudovaný v roku 2009
- to znamená, že si mám napočítať všetky faktúry /teda ich DZ/ za všetky tieto roky, aj rok 2009 kým nebola kolaudácia?, na túto sumu dať 19 % a vyjde mi DPH, ktorú som si uplatnila na celú výstavbu?
- potom to dať do vzorca, ktorý si mi tam uviedla, nezmení sa? /iba vzorec/
- vyjde mi DPH, ktorú by som mala v 12/09 vrátiť, to mám vrátiť naraz?
- ešte k tomu prenájmu: my to budeme fakturovať obci celé, čiže 100% neplatičovi, ale bude to len nájom, my nebudeme mať faktúry za elektriku, vodu, plyn...., to si bude robiť obec /vraj/, ďakujem, že si ma upozornila za fa za opravy a tak / že si nemôžem odpočítať DPH/
- a ešte k tomu koeficientu: polopatisticky, dočítala som sa, že koeficient vypočítam z výnosov? mňa to stále ťahá k nákladovým faktúram, čiže na vstupe, ale nikde som nenašla taký jasný príklad, takže naozaj výnosy?
- do čitateľa všetky výnosy z ktorých sa daň odvedie a do menovateľa všetky výnosy z ktorých sa daň odvedie + výnosy bez dane???
- za aké obdobie?
Ešte raz sa ospravedlňujem, ale fakt tápem a nemá mi kto poradiť.